SOTALA

SOTALA byl arkonidský těžký křižník, který Terranci postavili v roce 2106 podle jeho původní předlohy staré 6023 let.

Velitelem originálu byl Tresta z Efelithu.

Vnější buňka měla průměr 189 metrů a ostře střižené prstencové zesílení s pohonem. Propustě byly šestiúhelníkové, přistávací nohy měli na nejspodnější části zesílené okraje, které obsahovaly dodatečnou hydrauliku. Dělové věže měli zaměřovací antény pro navádění bodových děl.

Posádku tvořilo 750 mužů. Jméno SOTALA bylo arkonidskými písmeny namalováno na dvou místech kulového trupu planoucí rudou barvou, jaká se tehdy používala. Zásoby munice měli tehdejší číselná označení.

Historie

Křižníku se v roce 3917 před Kristem podařilo v Sektoru Mlh osvobodit dva světy z područí dýchačů metanu. Tresta z Efelithu odeslal zprávu o úspěchu, ale loď byla bezprostředně poté zničena nepřátelskými jednotkami.

Tato okolnost, že SOTALA odvysílala zprávu o úspěchu, ale už se nevrátila domů, byla v arkonidských dějinách jedinečná a Solární kontrarozvědka se jí chopila. Terranci v roce 2106 postavili kopii SOTALY. Pomocí ní se mělo komandu podařit ukrýt časovanou bombu v Regentovi na Arkonu III.

Do lodi byl nainstalován poslední časoměnič (Epotron) Akonanů a loď odletěla do minulosti. SOTALA odletěla na Arkon III a Perry Rhodan s Atlanem navázali kontakt s vědcem Epetranem, který řídil stavbu Velkého koordinátora.

Terranští mutanti nainstalovali bombu do jedné elektrárny, která v té době nebyla ještě chráněna štítem. Měla detonovat 15. února 2106, očekávaný výbuch se ale nedostavil.

Ze záznamů Epetrana se Perry Rhodan a Atlan, kteří se po ukončení akce opět dostali do roku 2106, dozvěděli, že se mu podařilo prokouknout své návštěvníky. Pomocí analýzy mysli se dozvěděl o jejich cílích a pozadí akce.

Epetran odstranil časovanou bombu a nainstaloval Zmatenostní zapojení. To mělo být aktivováno, když se Regent dostane do vlivu cizích inteligencí a život zákonného imperátora bude ohrožen.

Regent se poté sám zničí.

Mezitím zaútočí SOTALA nad Arkonem III na akonskou loď a je přitom sama sestřelena. Auris z Las-Toóru a čtyři akonští vědci přijdou přitom o život, časoměnič je zničen.

Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál