Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 814
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 814
Název:Vario a strážce
(Der Vario und der Wächter)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:BARDIOC
Vydáno poprvé:1977
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3584
Clynt Talahassie - robot Vario ve své masce
Hlavní postavy románu:

Clynt Talahassie - robot Vario ve své masce

Tallmark - mluvčí Kelosků

Germaar-Vonk - velitel larského opěrného bodu

Kershyll Vanne - "Koncept" ID

Osamělý - strážce z Nekropolis

SVE-křižník Larů pod velením Voolcor-Lota odveze 26 Kelosků1) na osamělou obří planetu Houxel, která krouží kolem malého rudého slunce Paarft vzdáleného jen 3.8 světelného roku od systému Arcur a natáčí k němu nestále stejnou stranu. Na PLEYST 1), který se skrývá v zaměřovací ochraně slunce Paarft, zjistí Kershyll Vanne a Vario-500, který oblékl pseudoproměnnou masku stárnoucího prospektora Clynta Talahassie, z radiogramu Larů, že Keloskové, kteří se stále ještě nacházejí pod vlivem howalgoniového šoku z Goorn II1), znovu kvůli své nejistotě začínají vzbuzovat podezření u larského staničního velitele Germaar-Vonka. Vario-500 se proto nechá od Vanneho odvést v čočce na orbit kolem Houxelu, aby mohl v ochraně protonové bouře přistát na jediné planetě systému Paarft. Poté co robot čočku opustí, cítí, že ho někdo pozoruje. Ze strachu, že ho Larové objeví, anihiluje svou pseudovariabilní masku, aby znemožnil odhalení své role. Rádiem je Vario vyzván, aby se stal novým strážcem Llungo-Mokran, Heroenů vymřelých Llungorů, kteří byli zakonzervováni do dne, ve kterém se Arcur-Beta stane neutronovou hvězdou. Vario výzvu ignoruje. Joraan-Perk, velitel patroly Larů, který Varia zachránil, ho považuje za příslušenství ze starých zařízení na Houxelu.

Larové předají robota Keloskům k prozkoumání. Když se jim Vario představí jako zmocněnec NEI, poprosí ho Keloskové o pomoc, protože kvůli ztrátě svých schopností už nejsou schopni kontrolovat vývoj Arcur-Beta v neutronovou hvězdu a nedokáži zabránit rychle nastávající přehřátí hvězdy. Na frekvenci, na které vysílala stanice bývalých obyvatel Houxelu, vyšle Vario zprávu Kershyllu Vannemu, ve které ho informuje o dilematu Kelosků.

Když s pomocí Kelosků vyrobí imitaci sama sebe, může Vario tajně opustit základnu Larů. Následuje volání, které vysílá humanoidní strážce Llungo-Mokran (místa mrtvých), který sám sebe nazývá Osamělý. Projekce kovem obrněného llungorského Heroena Porrgellantiggandodtrera, který ho oslová jako Varioggantenmaggenen, odvede Argyrise do ohromné nekropole. Protože se Osamělý chce nechat Variem nahradit, musí se Vario jako zatěžkávací zkoušku postaví v rituálním turnaji energetickým projekcím Porrgellantiggandodtrera, Wulffioroennengeahaiinnena, Hepperongeffanteroobentlara a dalších opancéřovaných válečníků, dříve než je mu dovoleno vstoupit do centra zařízení. Tam Vario pozná, že bioplazmatická komponenta její řídící pozitroniky trpí schizofrenií a považuje se za tři miliony mrtvých llungorenských hrdinů. Aby Larům zabránil v prozkoumávání Llungo-Mokran, které by dokázalo, že Keloskové na svou obhajobu uvedli nepravdivé informace o podzemních stavbách, spustí Vario fiktivní transmiter, který dopraví kosmickou loď s dehydrovaným zbytkem Heroenů ke dvojslunci Arcur. Zatímco se vrací ke Keloskům, zachytí robot rádiový impuls, ve kterém mu Kershyl Vanne oznamuje svůj příchod na Houxel.