Perry Rhodan 1662 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1662
Název:Svět bez stínu
(Welt ohne Schatten)
Autor:Susan Schwartz
Cyklus:Velká kosmická záhada / Velká prázdnota
Vydáno poprvé:1993
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1206 NGL = 4793
KAHALO v akci - Reginald Bull poruší tabu
Hlavní postavy románu:

Reginald Bull - Pozemšťan narazí na zvláštní relikt

Joara Clayton - velitelka KAHALO

Michael Rhodan - naváže kontakt s Owigy

Quangquarri - šaman Owigů odpustí dobře myšlené pozvání

20. dubna 1206 NGL vyrazí Reginald Bull a Michael Rhodan s křižníky BAS-KR-27 KAHALO1), BAS-KR-28 HAMILLER a BAS-KR-29 KYKLOP k Sampleru Tornister. Poté co lodě čtyři miliony světelných let před Tornisterem potkají pulcovité lodě Gishe a Vataccha2), kteří akreční disk černé díry používají jako místo srazu, dorazí 4. listopadu k cíli. Sampler, který kolem svého slunce krouží jako čtvrtá planeta, nemá žádnou noční stranu. Na každém bodu jeho povrchu stojí slunce v kteroukoliv dobu v zenitu. Přesto má planeta, která jako ostatní Samplery disponuje izotopem vodíku 5 H, zledovatělé polární čepičky, a její příroda podléhá změnám ročních období. Stejně tak se ukáže, že život inteligentních bytostí, kteří svému světu říkají Owigorn, slunci Culla a sami sobě Owigové, je podřízen vyhraněnému rytmu dne a noci. Kvádrovité bytosti, jejichž velikost se pohybuje mezi 50 cm a 3 metry, mohou vytvořit 16 nohou a 6 rokou. Oválný multiorgán, jehož centrální, k přijímání potravy, dýchání a komunikaci sloužící otvor je obklopen šestnácti knoflíkovitýma očima, se může pomalu pohybovat po těle. Owigové žijí v kamenných pueblovitých stavbách a ovládají umění zpracování kovů. Šperky, modly a zbraně nosí symbol Quidora, který je uctíván jako bůh života a ochrany.

Také na mraky zakryté třetí planetě slunce Culla, kterou Bull a Joara Clayton1) se skupinkou astronautů zkoumají, žijí Owigové. Podle vyprávění jednoho šamana tam byli vypovězeni, protože bojovali proti stínům, a zdegenerovali na úroveň doby kamenné. V bažině jsou objeveny dva miliony let staré, 50 metrů dlouhé a 30 metrů široké trubkovité fragmenty, které pocházejí z technologie dalece přesahující tu galaktickou. Obklopují část exoskeletu asi tisíc metrů velkého stvoření, které podle Bullova domnění sloužilo jako živoucí kosmická loď3).

Na Owigornu zjistí šaman Quangquarrl, že Bull důvěrně zná symbol Quidora, zřejmě z Quidorské hry1). Ve slavnostním rituálu vypráví šaman 15. listopadu o hrozbě pro svá města od »stínů«. Pomocí zaříkávací formule je zažene na »Ostrov stínů«. Když se ho Bull na tajemný, poblíž rovníku ležící ostrov, neodbytně ptá, přinutí Owigové galaktiky k útěku. Falanga náhle nepřátelsky se tvářících domorodců se začne přibližovat táboru expedice.

Aktuální data:
1.7.2022
1565 před NGL
25. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459761.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál