Menu
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Andromeda, svazek 1
Název:Hořící lodě
(Die brennenden Schiffe)
Autor:Uwe Anton
Vydáno poprvé:listopad 2002
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1312 NGL
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan, Rezident Ligy svobodných Pozemšťanů, musí učinit těžké rozhodnutí: Jeho domovská galaxie, Mléčná dráha, se právě s velkým vojenským nasazením připravuje na boj s nebezpečným protivníkem, když se z neznámého zdroje ozve volání o pomoc. Rozhodne se nastoupit na nově zkonstruovanou speciální loď JOURNEE a vydat se po mystické stopě, která se mu zjevila před vnitřním zrakem. Cesta ho vede do Andromedy.

Po příletu na místo se rychle ukáže, že sousední hvězdný ostrov rozhodně není v normálním stavu. Perry a jeho společníci musí nejprve překonat neuvěřitelně silnou vesmírnou bariéru a poté jsou napadeni vesmírnou lodí neznámého původu. Když se jim konečně podaří přistát na planetě mírumilovných Tefrodů, čelí nepochopitelnému: Andromeda je pod útokem mocného a nemilosrdného nepřítele. A jak se zdá, ani Dědic univerza není v pozici, kdy by mohl pomoci – naopak: Perry Rhodan musí brzy sám bojovat o holé přežití...


(přeložil Jomo)

Zatímco kontingenty flotil Arkonidanů a LSP vytvářejí první předmostí v galaxii Tradom, Perry Rhodan získá kontakt s bytostí jménem Kiriaade, která se mu zjeví v idealizované ženské podobě ve snové vizi sdílené Benjameenem da Jacintou 5. března 1312 NGZ. Kiriaade se obrátí na Rhodana s nejasnou prosbou o pomoc. Nepodává mu žádné další informace, ale dává mu tušit nezměrné utrpení, které postihlo nebo postihne celou galaxii. Rhodan nepochybuje o tom, že musí pomoci, a tak se vydává k Andromedě s rychlým stometrovým sledovacím křižníkem JOURNEE. Sám nedokáže vysvětlit, jak ví, že sousední galaxie je jediným možným cílem, ale o své intuici nepochybuje.

Ve stejné době je Andromeda napadena neznámými bytostmi, jejichž lodím nejsou Tefrodi a Maahkové schopni čelit. Při jednom takovém útoku, který zdevastuje celou planetu, přežije pouze mladá tefrodská implantologička Raye Corona. Zdá se, že útočníci se skládají z různých ras. Mezi ně patří Gorthazové. Zdá se, že mimozemšťané rádi zabíjejí a používají zastaralé sečné a bodné zbraně i blastry. Raye Corona se podaří ukrýt a po odletu mimozemšťanů ji tefrodská záchranná loď odveze na planetu Cyrdan.

JOURNEE je vyhozena z hyperprostoru na předměstí Andromedy neznámým vlivem, který nelze analyzovat. Během tohoto procesu má bývalá monochrómní mutantka a současná vědecká ředitelka JOURNEE Tess Qumisha pocit, že se v jejím těle něco mění: Věří, že najednou už není neplodná. Zdá se, že celou Andromedu obklopuje neviditelná bariéra, která je zřejmě stále ve výstavbě. JOURNEE se sotva podaří prorazit, když nějakou dobu běží proti bariéře nejvyšší rychlostí. Při tom se spotřebují všechny energetické zásoby lodi.

Mimozemšťané používají lodě s čočkovitým, obráceným trupem, který má tvar tuňáka, který podporuje proudění. Příď vypadá jako ústa s tenkými rty obrácená dopředu, v nichž hoří sluncem rozpálený oheň. Je zde umístěno supertěžké intervalové dělo. Zvláštní lodí je KHOME TAZ z Gy Enäi. Jedná se o 1100 metrů dlouhou jednotku, která se od ostatních invazních lodí liší četnými nástavbami. Všichni Gy Enäi nesou endogenní zásoby životní energie, které musí jejich vládce, Žlutý mistr, v pravidelných intervalech dobíjet. Většina Gy Enäi je stará staletí nebo tisíciletí. Sami si upravují svá těla a časem se mění v kyborgy.

Žlutý mistr v tuto chvíli ještě spí; probudí se, až se ve stínovém zrcadle odrazí celá Andromeda. KHOME TAZ má v invazní flotile zvláštní postavení, protože je jedinou lodí v Andromedě, která může působit nezávisle na Stínovém zrcadle. Takegath, velitel lodi, jako jediný vlastní drogu, která mu umožňuje přežít po určitou dobu bez doplnění zásob životní energie. Svou posádku, která na tom není tak dobře a hrozí jí smrt, může udržet v souladu jen tím, že ji nechá podnikat nájezdy, při nichž může ukojit svou zvrácenou touhu po krveprolití. Přesto se na Takegathově lodi stále objevují třenice, proti nimž může zvítězit pouze hrubou silou.

S pomocí kyber-kliniky KHOME TAZ, která do sebe od nepaměti integruje biologické součásti – zejména mozky -, se vetřelci, kteří pocházejí z různých národů a různých dob, upravují pomocí biomechanických modulů, až někdy není poznat, ke kterému druhu původně patřili. Takegath je také takový kyborg. Jeho tělo bylo vylepšeno mnoha kybernetickými součástkami, jedna polovina obličeje je zcela mechanická. Kromě organického mozku má Takegath taktickou umělou inteligenci, kterou může podle potřeby zapínat a vypínat.

KHOME TAZ zaregistruje průlom JOURNEE a okamžitě zaútočí. Paratronový štít křižníku se nemůže vyrovnat supertěžkému intervalovému dělu mimozemšťanů a je rozbit hned při prvním zásahu. Druhému zásahu se JOURNEE těsně vyhne únikem do hyperprostoru, ale zásah způsobí na palubě vážné poškození. Emocionaut Zim November dokáže na poslední chvíli zabránit havárii nad planetou Cyrdan obývanou Tefrody, v jejímž gravitačním poli se JOURNEE znovu zhmotní. Galaktici musí oplakávat svých prvních pět mrtvých. Někteří členové výpravy, včetně Rhodana, jsou vážně zraněni a ošetřeni na Cyrdanu. Takto se seznámí Zim November a Raye Corona. Okamžitě mezi nimi přeskočí jiskra. Zatímco poškození na JOURNEE je z velké části opraveno – pouze pomocný motor v modulu MERZ již není použitelný a je odpojen – Rhodan hovoří s velitelem místní flotily. V Andromedě je mimochodem člověk dobře informován o politických poměrech v Mléčné dráze a nezapomíná se ani na Rhodana: Člověk se ocitne takříkajíc u dobrých sousedů. Situace v Andromedě je katastrofální. Agresoři již zničili řadu obydlených světů, bezmocné flotily jsou rozstříleny. Na Hathorjanu se objevují další a další cizí lodě, zatím jich jsou tisíce. Národy Andromedy také nevědí nic o původu a záměrech útočníků.

Protože se nedaří navázat rádiové spojení s Mléčnou dráhou, chce Rhodan odletět zpět a brzy se vrátit se silnou flotilou. Ukázalo se však, že bariéra je již zcela postavena a nelze ji prolomit. Bi Natham Sariocc, buddhista a hlavní hyperfyzik JOURNEE, popisuje zeď jako bariéru časové povahy. To také způsobuje, že čas v Andromedě plyne desetkrát rychleji než venku.

Mezitím je Cyrdan také napaden mimozemšťany a zcela zničen. Raye se podaří uniknout na zchátralé nákladní lodi ILKIN, která je přeplněná dalšími uprchlíky. JOURNEE je opět ohrožovaná KHOME TAZ, ale tentokrát se mu podaří uniknout a vrátit se na Cyrdan. Tam se nacházejí pouze přeživší z ILKIN – alespoň pro Zima a Raye je to šťastné shledání. Je rozhodnuto, že JOURNEE vezme ILKIN do bezpečí na jiný tefrodský svět. Na závěr se Kiriaade objeví ještě jednou, tentokrát ji vnímají všichni přítomní v sídle JOURNEE. Nelze ji však najít. Nic dalšího nenaznačuje, jen znovu osobně požádá Rhodana o pomoc...

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Die_brennenden_Schiffe« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)