Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Paraschopnosti > Hypnóza
hledat

Hypnóza

(přesměrováno z: Hypno)

Hypnotizér (hypno) má paraschopnost vnutit jiným živým tvorům proti jejich vůli svou vůli a přinutit je k úkonům, dokonce i přes koncentrovanou sílu jejich ducha.

Správný pojem je telehypnotizér. Tele znamená vzdálený (neboli bez tělesného kontaktu), hypnos znamená původně spánek. Toto spojení vzniklo proto, že se lidé nacházejí ve spánku podobném stavu mezi realitou a bdělým stavem. Hypno řídí mysl ovlivňovaného podle svých vlastních představ, zatímco jeho vlastní vůle zůstává potlačena.

Schopnost hypnů se liší od sugestorů. Hypno nutí jiné živé tvory přímo ke konkrétní akci, nevzbuzuje v nich přání, jednat v jeho smyslu. Hypno by mohl například dát své oběti hypnotický rozkaz otevřít dveře. Sugestor dá (vsugeruje) oběti ale myšlenku, že je to dobrý nápad, zrovna teď otevřít dveře.

Podle svých schopností a výcviku je hypno také schopen postiženému vštípit hypnoblok. Ten působí po určitém čase od přímého ovlivnění.

Telehypnóza funguje u většiny živých tvorů, pokud nejsou určitým způsobem chráněni, jako třeba pomocí monobloku, nebo mají kompletně jinou mozkovou strukturu než osoba, která se je snaží ovlivnit. Také prostřednictvím umělých zákroků, jako mentální stabilizace, lze znemožnit hypnovi schopnost vštípit svou vůli. Také mnohé energetické ochranné štíty mohou blokovat mentální manipulace.

=Historie

Telehypnóza byla jednou z prvních nadpřirozených schopností, se kterými se Třetí moc kolem Perryho Rhodana po roce 1971 setkala. Jeden z nejsilnějších protivníků Clifford Monterny, zvaný Overhead, byl silným hypnem.

Mutanti jako André Noir získali své schopnosti na základě genetických změn způsobených zářením odpálených atomových bomb nad Japonskem v závěru Druhé světové války.

Hypnové mohli být vypátrání pomocí arkonidského zaměřovače mozkových vln.

Ačkoliv po 13. století NGL bylo lidí více než kdy předtím, bylo známo jen velice málo hypnů.

Známí hypnové