Atlan 151 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 151
Název:Mlčící kosmická loď
(Das schweigende Raumschiff)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Skanmanyon
« AT 149 • chronologicky • AT 153 »
Vydáno poprvé:26. srpna 1974
Vydáno v češtině: -
Čas děje: počátek června 2843
U zlatokopů z Rekeulu - Lordadmirál bude odsouzen k smrti

Ve městě Rekeul na planetě Komouir navštíví Sekker, Eps a Eyloschobae, tři ne zrovna ochotní nákupčí GRUCu, obchodníka Go Verrita na palubě jeho červeného space-jetu, který stojí na kosmodromu. Verrit odkupuje od prospektorů nalezené oscilační krystaly za slušnou cenu, což je GRUCu trnem v oku. Tři muži se pokusí Verrita zastrašit. Ale obchodník, jehož stejně jako zařízení jetu chrání tlumící pole, neprojeví ani špetku respektu a vykáže zaměstnance GRUCu z paluby. Epse zavře v propusti. Oba druzí muži slyší přes zavřenou příčku divoké ruchy boje a tuší, že Epsalan Verrita zabil. Když se příčka opět otevře, je Pozemšťan pryč. Eps leží s viditelnými stopami boje na zemi. Když přijde opět k sobě, vypráví nedůvěřivým kolegům, že ho Verrit holýma rukama poslal do říše snů.

Space-jet SJ-CH-2378 s Atlanem, Froomem Wirtzem a Terranií Skeller přistane na kosmodromu Rekeulu v bezprostřední blízkosti červené kosmické lodi. Úřady nevezmou o přistání žádný záznam. Atlan si nasadí masku, aby při návštěvě města nebyl poznán. Vydává se za Bralta Meekera. Atlan a Wirtz opustí space-jet, zatímco Terrania zůstane na palubě.

Oba muži se vydávají za výzkumníky a vědce. Před restaurací potkají Giorga Pigeona, který je odvede k hlavnímu sídlu GRUC. Tam jsou vystaveny kulaté oscilační krystaly, o kterých Meeker pochybuje, že takováto přesná forma má přirozený původ. Během krátkého rozhovoru se dvěma pracovníky GRUCu zaútočí na budovu tři bojoví roboti a oba zabijí. Potom seberou vystavené krystaly a ty, které tam nabízel prospektor. Během ústupu zapálí stroje stěny haly. Wirtz a Meeker zůstanou v pořádku a jsou vyslícháni policí ohledně přepadení.

Po návratu na kosmodrom si všimnou, že je rudý space-jet ohrožován energetickým dělem. Bralt Meeker se provokativně vydá na malou loď. Vstup se před ním otevře. Při rozhovoru s Go Verritem se Atlan snaží získat jeden z kulatých oscilačních krystalů. Verrit ale dosud žádný krystal nekoupil, protože zlatokopové mají z GRUCu příliš velký strach. Radí Meekerovi, aby si koupil »Prospekt« (zlatokopové tak zde nazývají Claimy), a sám zkusil nějaké vykopat.

Meeker a Wirtz to udělají. Giorg Pigeon, který se překvapivě objeví ve správní budově, doporučí Prospekt vysoko u kužele vulkánu Broon. Za své doporučení požaduje Meeker 20 procent z očekávaného zisku. Pigeon vyjedná, že on sám nebude muset vůbec pracovat.

Tři muži zapijí spojenectví velkým množstvím alkoholu. Jen Meeker se ale drží zpět. Odvlekne zcela opilého Wirtze a Pigeona z lokálu. Taxikář z národa Bluesanů jim zprostředkuje jednoduchou a levnou těžařskou výstroj. Wirtz a Pigeon nejsou schopni Atlanovi při kopání pomáhat. Večer se Meeker vrací ke tvrdě spícím společníkům zpět do SJ-CH-2378. Ani příštího rána se oba neprobudí. Přesto je Meeker přenese na malou antigravovou platformu a odletí s nimi k jejich Prospektu. Protože se neprobudí, odveze je zpět do jetu a vydá se sám těžit. Za celý den najde jen malý krystal, ale žádnou kouli.

Ráno 6. června 2843 jsou Wirtz a Pigeon v bezvědomí. 7. června se Meeker zeptá majitele lokálu, ve kterém popíjeli, a dozví se, že olejnatá kapalina, kterou pili, předává tělu alkohol pomalu v průběhu sedmi dnů.

8. června se Atlanovi podaří najmout několik prospektorů, aby mu pomohli při práci. Po několika hodinách ale dají výpověď. Nakonec se probudí Wirtz a snaží se Atlanovi pomoct.

Na kosmodromu se situace přiostřuje. Bojoví roboti ostřelují Verritův jet. Energetické střely prorazí ochranný štít. Meeker se od Pigeona dozví, že majitel sousedního prospektu učinil životní objev. Vydá se k vulkánu a je svědkem jednání o prodeji s lidmi z GRUCu. Go Verrit se vmísí do jednání a nabídne prospektorovi za krystaly desetkrát víc než GRUC. Po zásahu energetickým paprskem se Verrit zhroutí. Biomolplast se rozpustí a objeví se robot, kterého obchodník poslal místo sebe. Objevivší se policisté střelce vůbec nehledají. Šťastný prospektor odlétá s kluzákem do Rekeulu. Vozidlo se zřítí a začne hořet. Meeker, Wirtz a Pigeon vytáhnou bezvědomého z kluzáku. Je zachráněn také koš oscilačních krystalů. Meeker si vezme dva kulovité krystaly, jeden černý s rudým jádrem a jeden modrý se žlutou kresbou, a dá prospektorovi do kapsy za to 150 solarů. Když se hledač pokladů opět probudí, předá ho Meeker mezitím přiletivší policii.

Ve svém space-jetu zkoumá Atlan krystalickou kouli. Při pohledu na ní upadne Terrania Skeller do trazu a koktá, že se cizinci probudili a jsou volní. Do jetu proniknou policisté. Propuknutý hluk vytrhne Terranii z tranzu. Bralt Meeker je zatčen a obviněn z krádeže kulatých krystalů. Oba oscilační krystaly jsou při prohlídce zabaveny. Meeker je vyveden ven, kde se shromáždil dav lidí, aby sledoval následující události, protože krádež krystalů se v Rekeulu trestá smrtí. Údajně okradený prospektor jménem Boc popře, že za obě koule dostal 150 solarů. Na muži je vidět, že obvinění nevznesl zcela dobrovolně. Justiční komando, které tvoří tři příslušníci GRUCu Sekker, Eps a Eyloschobae zprostí Giorga Pigeona viny. Froom Wirtz a Terrania Skeller jsou vyzváni, aby Rekeul během 19 hodin opustili. Bralta Meekera odsoudí k smrti v kráteru vulkánu. Policie vrhne Meekera do kluzáku. Pigeon dostane od Meekera dárkem Prospekt. Meeker je přesunut do jednoho space-jetu, který odstartuje ke kráteru sopky Broon.

Pigeon začne kopat na Prospektu, který teď vlastní. Narazí na obrovský shluk oscilačních krystalů. Brzy na to se na místě objeví GRUC a chce krystaly levně odkoupit. Teprve, když se do diskuze vmísí Go Verrit a nabídne obrovskou sumu, přijde GRUC se čtyřmi miliony Solarů. Pigeon kývne na nabídku GRUCu a nabídne společnosti 500‘000 Solarů za život Bralta Meekera. Terrania Skeller opět propadne při pohledu na nález do tranzu. Sekker předá Pigeonovi šek na tři miliony Solarů. Prospektor souhlasí. Bralt Meeker je vyhozen ze space-jetu a skončí v kaluži. Giorg Pigeon pozve všechny obyvatele Rekeulu k bouřlivé oslavě.

Během oslav se nad Rekeulem objeví asi 3000 metrů široká a 500 metrů vysoká černá kosmická loď ve tvaru kotouče. Loď zaujme pozici nad vulkánem. Froom Wirtz zjistí, že se jedná o loď pohřbenou na Wiga-Wigo. Go Verrit odstartuje se space-jetem a opustí Komouir. Sekker, Eps a Eyloschobae poté přistoupí ke Giorgu Pigeonovi a obviní ho z podvodu. Krystaly se pod lehkým tlakem rozpadly na prach.

Rozpadnou se nejen Pigeonovy krystaly, ale také všechny oscilační krystaly nalezené v Rekeulu. GRUC je z tohoto důvodu v insolvenci.

Bralt Meeker odstartuje s SJ-CH-2378 a obletí černou loď. Asi tři kilometry před kotoučem je space-jet odmrštěn a řítí se v přemetech ke kuželi vulkánu. Meeker odpálí transparentní kopuli a opustí v katapultovacím sedadle jet. SJ-CH-2378 se roztříští o bok Broonu.

Atlan se vrací zpět ke kosmodromu. Cizí loď se začne pohybovat. Mimo dohled z Rekeulu se zřítí k zemi. Kvůli otřesům začne vulkán soptit. Horký popel, žhavá láva a vymrštěné bloky horniny způsobí v Rekeulu těžké ztráty. Atlan, Wirtz, Skeller a Pigeon zůstanou nezraněni. Arkonidan si všimne, že zlatokop trpí syndromem dutosvěta a najednou už neví, že existují jiné planety než Komouir. Také kosmické lety mu jsou cizí.

Atlan je přesvědčen, že kotoučovitá kosmická loď je ta, kterou se Froom Wirtz snažil vykopat na Wiga-Wigo. Domnívá se, že loď byla před dávnými časy na Komouiru a rozházela zde oscilační krystaly.

Zatímco se Lordadmirál zabývá těmito úvahami, zaútočí na něj Eps a ztluče ho do bezvědomí. Když Atlan opět přijde k sobě, je připoután ke stolici. Wirtz a Terrania Skeller jsou na tom podobně. Tribunál, který tvoří Sekker, Eps a Eyloschobae, odsoudí Bralta Meekera a jeho přátele kvůli domnělému útoku na létající objekt a z toho vyplývající rozpad oscilačních krystalů, výbuch sopky a zničení Rekeulu k smrti. Odsouzenci mají být se svými židlemi přenecháni proudu lávy.

Když je dav, který je otráven tím, že dlouhou trvá, než přijde láva, nechá konečně o samotě, rozhodne se Atlan konečně aktivovat instinktového specialistu Frooma Wirtze. Výrokem, že Velký administrátor Perry Rhodan Komouir brzy navštíví, se mu vrátí vzpomínky na fundovaný výcvik v Quintově centru a znalosti o kurzu přežití. Atlan a Wirtz se osvobodí z pout. Wirtz pak odzbrojí strážce. Atlan osvobodí Terranii Skeller a odvede jí na palubu kluzáku, kam nastoupí i Wirtz. Během letu je kluzák sestřelen.

Atlan, Wirtz a Terrania utečou na lesem pokrytý pahorek. Na kosmodromu Rekeulu si všimnou nepoškozeného space-jetu. Když se ke kosmické lodi dostanou, jsou napadeni dvěma Ertrusany, které ale brzy porazí. Atlan zjistí, že jet není schopen letu. V trupu je obrovská díra. Dojde k další konfrontaci s prospektory z Rekeulu. Terrania Skeller se dostane do moci prospektorů.

Atlan a Wirtz se vydají dívku najít. Od sešlého Akonana se dozví, že Terrania je v moci GRUCu. Podaří se jim paralyzovat Ertrusana, který hlídá kluzák. V podzemní oblasti základny GRUCu narazí Atlan a Wirtz na Terranii Skeller, kterou hlídá známé trio Sekker, Eps a Eyloschobae. Tři muži jsou paralyzováni. Do dráhy střel se ale dostane i dívka, kterou pak Froom Wirtz odnese ven. Atlan vyrazí s kluzákem nejvyšší rychlostí ven z města. V lese přistane, všichni opustí člun a kluzák je poslán pryč. Pronásledovatelé jsou svedeni na falešnou stopu. Atlan, Wirtz a Skeller se vydají k cizí kotoučovité lodi. Je před nimi sto kilometrový pochod.

Aktuální data:
18.5.2022
1565 před NGL
24. Tarman 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459717.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál