Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 149
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 149
Název:Zapomnění nad Wiga-Wigo
(Vergessen über Wiga-Wigo)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Skanmanyon
« AT 147 • chronologicky • AT 151 »
Vydáno poprvé:12. srpna 1974
Vydáno v češtině: -
Čas děje: květen 2843
Lordadmirál a instinktový specialista - na planetě amnézie

Po příletu do asi 100 kilometrů na jih od Brantonfeynu ležícího kosmodromu začíná Froom Wirtz s jeho prohlídkou. Všechny budovy a parkující kosmické lodě jsou opuštěné. V hlavní budově se toulá mnoho divokých psů, kteří se hlady vzájemně požírají. Stříleje šokerem divoce kolem sebe, se Wirtz prořeže z obklíčení. Nakonec se dostane k východu. Dveře se za ním opět uzavřou. Slintající psi zůstanou v budově.

Froom Wirtz se vydá do malého hotelu, který stojí uprostřed malého jezera. V rovněž liduprázdném Hotelu Deylight se důkladně umyje a vezme si teplé jídlo a čisté šaty. Pak si odpočine v nejlepším hotelovém pokoji.

Wirzt se probudí a nad ním se sklání kdosi neznámý s reflektorem. Ranou klackem je Wirtz vyřazen z boje. Když opět nabude vědomí, nachází se nahý v hotelové hale. Je slabým řetězem připoután k jednomu sloupu. Slyší zmatený smích. Padne na něj stín. Stevmobäer, do jehož území Wirtz pronikl, vstoupí do hotelové haly. Rozedraná a špínavá postava je šílená. Stevmobäer nepodléhá syndromu dutosvěta. Nebýt jeho pomatenosti, stal by se spojencem instinktového specialisty. Stevmobäer považuje Wirtze za nepřítele a chce ho krutým způsobem zabít. Aby toho nebylo málo, vypráví »Král kosmodromu«, že zničil všechny hypervysílačky na lodích, které stojí na kosmodromu. Nemůže tak přivolat duchy z vesmíru. Kromě toho Stevmobäer tvrdí, že zabil dva muže, a teď má zemřít také Wirtz, protože proniknul do jeho říše.

Začne Wirtzem natírat medem. Wirtzovi se ale podaří Stevmobäera povalit. Přitom se blázen celý pokapá medem. Pak otevře nádržku, ve které jsou umístěni Graaviové. Froom Wirtz se třese smrtelným strachem. Hmyz vyleze z nádržky a je lákán vůní medu. Vydá se směrem k Wirtzovi.

17. března 2843 kolem 00:47 hodin, opustí Lordadmirál Atlan na palubě STARTRAINU Quintovo centrum. Kosmická loď nabere kurz na Wiga-Wigo.

V hale hotelu Deylight čeká Froom Wirtz na smrt. Halou duní příšrný smích. Pak se najednou ozve výkřik. Graviové změní směr. Lezou na Stevmobäera a začínají se mu zakusovat do kůže. Krev z ran hmyz láká ještě víc. Graaviové začnou zuřit a začnou šílence pomalu žrát zaživa. Stevmobäer se pomalu plouží ven. Výkřiky bolesti umlknou, když mu mravenci vlezou do úst.

Wirtzovi se podaří vysvobodit se z pout a zavře dveře do haly. Přitom spatří mrtvého Stevmobäera, který pod hromadou zuřících Graaviů není skoro vidět. Wirtz se stáhne do jednoho pokoje, důkladně se osprchuje, vezme si čisté šaty a vyspí se. Večer se opět probudí a rozhodne se pokusit najít alespoň jeden funkční hypervysílač, ale jeho naděje se nevyplní. Ozbrojí se proto těžkým kombimetem a opustí s kluzákem kosmodrom. Několikrát se ptá sám sebe, jakto že v extrémních situacích disponuje zkušenostmi a znalostmi, které se nikdy nenaučil. Krátce před Brantonfeynem narazí na Kiltera Shanna, který už neví, že byl kdysi astronaut, a vezme ho s sebou do města. Oba muži si pronajmou byt. Shann, který trpí příznaky syndromu dutosvěta, se odhalí jako vynikající kuchař. Wirtz a Shann si rychle získají přehled o poměrech ve městě. V hostinci U jednonohýho, kterej všech sedm prstů ztratil se Wirtz seznámí s dívkou Eriadne. Zavede Wirtze a Shanna do klubu pro okultisty, ve kterém se nachází Terrania Skeller.

Dívka v tranzu mluví o »Mocném«, který spal ve své kosmické lodi, dokud nebyl probuzen a na Wiga-Wigo nevyvolal syndrom dutosvěta, kvůli kterému kolonisté zapomněli všechno o vesmíru a kosmických letech. Potom je dívka zavedena do vedlejší místnosti, aby se z útrap zotavila. Wirtz poslouchal všechno jako pod vlivem sugesce a rozhodne se Skelleru, kterou považuje za imunní, unést.

Nejprve stráví příjemnou noc s Eriadne. Příštího dne může dívku s lehkostí unést do bytu, který obývá společně se Shannem. Kilter Shann je zděšen, když se Terrania u nich ubytuje. Po vydatné snídani opustí Shann byt, aby šel údajně hledat práci. Teprve později odpoledne se Wirtz pokusí získat z Terranie víc informací. Ale dívka neví, co v tranzu říkala. Wirtz zahlédne, jak se přibližují čtyři těžké policejní kluzáky. Kilter Shann ho udal.

25. května dorazí STARTRAIN do systému Deylight. Kontrola kosmodromu na Wiga-Wigo neodpovídá. Při přibližování k planetě zjistí zaměřovací specialisté, že na planetě probíhá normální život. Na volání ale nikdo neodpovídá.

Atlan se rozhodne přistát. Při vstupu do atmosféry pozoruje Lordadmirál u pilota Lutze zvláštní chování. Neinteligentně zírá na kontrolky před sebou. STARTRAIN se neovladatelně řítí proti povrchu planety. Lutz už ani neví, že se nachází v kosmické lodi. Celou loď zachvátí syndrom dutosvěta.

Atlanovi se podaří aktivovat autopilota, ale rychlost je příliš velká, takže ani zcela přetížené stroje nestačí korvetu zastavit. Přistávací vzpěry se zlámou při kontaktu s povrchem kosmodromu a STARTRAIN se několikrát překotí. Atlan vypne energetické zdroje. Zcela zničená loď se zastaví u kontrolní věže kosmodromu.

Froom Wirtz je policisty obviněn z únosu Terranie Skeller. Instinktový specialista vyvrátí Kilter Shannovo obvinění. Dívka, která se právě radostně zabobírá čtením, podpoří Wirtze. Pozemšťan a Skeller jsou odvezeni k sepsání protokolu na policejní stanici, kde je Wirtz kovovými pouty připoután ke křeslu a dívka je podrobena bezohlednému výslechu psychologa. Terrania se plačky přitulí k Wirtzovi. Jeden policista Wirtzovi uvolní pouta a chce ho odvést i s dívkou do bytu.

Objeví se Kilter Shann a vyřadí stráže šokerem. Wirtz se vydá s Terraniou v kluzáku ke kosmodromu, na domněle nejbezpečnější místo na Wiga-Wigo, protože podle názoru přívrženců teorie dutosvěta toto místo vůbec neexistuje. Wirtz ubytuje Terranii v hotelu Deylight. Potom se věnuje vraku STARTRAINu. Na můstku najde Lordadmirála v bezvědomí, napůl udušeného v bezpečnostních pásech a s obličejem zalitým krví. Vytáhne Atlana dírou v roztrhaném trupu a odvleče ho do hotelu. Lázeň, káva, alkohol, medorobot a impulzy buněčného aktivátoru přivedou šéfa USO po pár hodinách opět na nohy. Po poradě o situaci souhlasí oba muži, že příštího rána opětověně prohledají na kosmodromu stojící lodě, aby našli neporušenou hypervysílačku. Terrania se těší na brzkou cestu v kosmické lodi, ačkoliv zcela neví, co to vlastně je.

Na okraji kosmodromu narazí Atlan a Wirtz na SJ-CH-2378. Až na hypervysílačku je space-jet v bezvadném stavu. Atlan zapne všechna zařízení a pohon po zkušebním běhu opět vypojí. Start z Wiga-Wigo je naplánován na příští ráno.

Na zpáteční cestě do hotelu jsou sledováni dvěma obrovskými tygry, kteří je napadnou. Atlan složí zvířata pomocí paprskometu.

Po klidné noci opustí Atlan, Wirtz a Terrania hotel Deylight s malým chladícím kontejnerem plným potravin. Lordadmirál odstartuje se space-jetem. Po okružním letu nad kosmodromem zmizí SJ-CH-2378 dne 30. května v nebi nad Brantonfeynem. Jejich cílem je Komouir v nedalekém systému Tiffak.

Kilter Shann, který rovněž dorazil na kosmodrom, pozoruje start lodi. Ví, že se jeho přítel Froom Wirtz už nikdy nevrátí.