Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 147
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 147
Název:V moci dutého světa
(Im Bann der Hohlwelt)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Skanmanyon
« AT 145 • chronologicky • AT 149 »
Vydáno poprvé:29. července 1974
Vydáno v češtině: -
Čas děje: uprostřed května 2843
Mají zapomenout na vesmír - cizí moc je k tomu nutí

Na planetě Wiga-Wigo se Froom Wirtz účastní archeologických vykopávek. Dalším hledačem pokladů je Helvin Proterrand a suchý Ertrusan Spindel. Stranou hlavního města Brantonfeyn si v džungli vybudovali osadu Menschende, kde žije přibližně 300 osob. Objeví hluboko v zemi trčící objekt, který je zřejmě kosmickou lodí. Jeho odkrývání se ukáže být nebezpečné. Arasský medik Algiaro má téměř denně co na práci.

Najednou dojde při vykopávkách k potížím. Hledači narazí na úkryt Hrabotygrů. Wirtz se žene s vagónem do hlubin. Na místě průniku najde Helvina Proterranda v boji na život a na smrt s jednou šelmou. Paprskometem Wirtz kočku zabije. Proterrand je odveden k doktorovi Algiarovi, který mu ošetří kousance a škrábance.

Večer Wirtz navštíví svou přítelkyni Viannu Moriod. Přizná jí svůj záměr, že chce s kosmickou lodí odletět z Wiga-Wigo. Via se mu ale vysměje. Kosmické loď a lety jsou pro ni najednou zcela neznámé a v dutém světě jako Wiga-Wigo by ani neměly smysl. Wirtzovi řekne také, že špička, kterou při vykopávkách nalezly hluboko pod povrchem, není od kosmické lodi, ale od města. Froom Wirtz prosí Viannu, aby druhého dne navštívila doktora Algiara a promluvila si s ním o amnézii.

Dříve než doktor Algiaro začne s vyšetřováním Vianny, poprosí Wirtze, aby se podíval po Helvinu Proterrandovi, který byl upoután na lůžko, protože údajně vidí jen chaotické věci. Proterrand ale s Arasem mluvil jen o zřícené kosmické lodi. Algiaro u něj diagnostikuje začínající psychózu.

Vianna využije situace a prosí Arase, aby vyšetřil jejího přítele Frooma Wirtze, který je přesvědčen, že kosmické lety možné jsou, ačkoliv Wiga-Wigo je dutým světem, v jehož středu se nachází slunce. Wirtz nechce věřit, že také lékař je přesvědčen o teorii dutosvěta. Algiaro se pokusí Wirtze paralyzovat, aby ho mohl odvést na kliniku v Brantonfeynu. Wirtz Arasovy vytrhne paralyzátor. Přitom vyjde výstřel a trefí Algiara do tváře. Froom Wirtz osvobodí Helvian Proterranda a připoutá lékaře k posteli.

Froom Wirtz si všimne, že se k němu obyvatelé Menschendu chovají se stále větší nedůvěrou. Na místě vykopávek byly zastaveny práce. Archeologové se vůči Wirtzovi chovají agresivně. Wirtz hledá pomoc u Gombarda Morioda. V obezřetné hře otázek a odpovědí se ukáže, že také soudce je přívržencem teorie dutosvěta. Wirtz opustí jeho dům.

Froom Wirtz připraví zbraně a všemožná technická zařízení a chce se s Helvinem Proterrandem vydat ke 200 kilometrů vzdálené výzkumné stanici v džungli. Chce tam najít pomoc proti vykopané kosmické lodi, protože se domnívá, že z ní vychází nějaké záření, které u lidí spouští syndrom dutosvěta. Rozvášněný dav ale jejich plány překazí. Dům instinktivního specialisty je obklíčen a zapálen. Terréní vozidlo, na kterém chtěli oba muži projet džunglí, exploduje. V ochraně vystřeleného dýmového granátu se Wirtzovi a Proterrandovi podaří osadu Menschedne opustit. Na okraji města ukradnou vozidlo. Vůz ale brzy vypoví službu a tak oběma mužům nezbývá než se vydat na pěší pochod hustým pralesem, přičemž je trápí hadi, pavoucí, ještěři a vzteklí komáři. Při boji s dvanáctinohými třímetrovými šelmami utrpí beztak zraněný Helvin Proterrand znovu těžká poranění. Protože Helvinova noha je téměř necitlivá, je pro oba muže téměř nemožné projít džunglí pěšky. Wirtze tedy napadne téměř fantasticky nebezpečná možnost. Vyleze na jednoho praještěra a Proterranda lanem vytáhne k sobě do výšky. Potom způsobí explozi a uvede tak praještěra s celým stádem do pohybu. Obří zvířata se přeženou přes savanovitou rovinu směrem k džungli, ve které se nachází výzkumná stanice. Z Menschendu se přiblíží rychlý kluzák. Posádka zapálí keře. Praještěr odhodlaně utíká před hradbou plamenů. Oheň ale zvířata obklíčí. Při jedné náhlé změně směru se přetrhne liána, která drží Helvina. Spadne dolů pod nohy praještěrů a je ušlapán. Froom Wirtz, který se jen s námahou může držet, střelí praještěra, když se najednou zastaví. Plameny se stále přibližují.

Dva vědci z výzkumné stanice, doktor Arlon Petheys a Kliev Spica, pozorují požár buše. Podaří se jim oheň utlumit. Najdou ohořelé zbytky dinosaura. V bezprostřední blízkosti zvířete leží také k nepoznání spálený muž. Doktor najde v břiše hlavního dinosaura Frooma Wirtze. Instinktový specialista rozpáral živočicha a odplazil se do jeho břicha. Vědci ho odvezou do stanice.

Tam odposlechne rozhovor mezi Petheysem a zdravotní sestrou Cerou. Wirtzovi je jasné, že posádka stanice je také postižena názorem dutosvěta. Vezme si Ceru jako rukojmí a v hangáru kluzáku stanice narazí na Petheyse a ozbrojené muže, kteří ale kvůli Ceři nemohou zasáhnout. Wirtz odletí s kluzákem směrem k Brantonfeynu. Vozidlo je lehce zasaženo těžkým dezintegrátorem z výzkumné stanice. Několik kilometrů před pobřežím tak kluzák začne ztrácet výšku. Vedle vozidla se objeví další kluzák se Steamem Styrorem na palubě. Wirtz aktivuje katapultovací sedadlo. Kluzák se zřítí do moře. Froom Wirtz plave ke břehu, ale proud ho žene stále více do moře. Opustí ho síly a ztratí vědomí.

Když přijde zase k sobě, nachází se na zemi v péči Gragmora Teigera, lesníka a lovce, který střetnutí pozoroval a který ho zachránil svým vznášedlem před jistou smrtí. Teiger je připraven Wirtze odvést ke šrotišti na Brantonfeynu. U cíle se ukáže, že šrotiště je kosmodrom. Parkuje tam několik kosmických lodí, které Teigero značuje za šrotovače. Propustí Wirtze, který si začíná zoufat, protože je zřejmě jediným na světě bláznů.