Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 145
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 145
Název:Instinktoví specialisté
(Die Instinkt-Spezialisten)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Skanmanyon
« AT 143 • chronologicky • AT 147 »
Vydáno poprvé:15. července 1974
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 16. května 2843
Tajný projekt USO selhal - IS Froom Wirtz se nehlásí

V hlavním stanu USO v Quintově centru dostane Lordadmirál Atlan naléhavou hyperzprávu od specialisty USO Jeana Atenra. Je umístěn na Komouiru v systému Tiffak v Eastside. Před 20 dny tam byli objeveny oscilační krystaly, což odstartovalo nával hledačů štěstí, dobrodruhů, obchodníků, prospektorů a Skokanů. Tato zpráva ve skutečnosti musela do Quintova centra dorazit už dřív, protože do systému Deylight na planetu Wiga-Wigo, 5.8 světelných let od Tiffaku, byl umístěn instinktový specialista Froom Wirtz. Ten ale zřejmě selhal, a Atlan zavolá Sellbegga Garobiera, se kterým před šesti lety spustili projekt IS. Během čekání si Arkonidan vzpomene na červenec 2837:

Ceeman Orient patří k terranskému oddílu žoldáků, kteří na planetě Komdorr hlídají neoarkonidský trestanecký tábor. Společně s jeho kolegy Bobby Mondinou a Alncraftem je postihne velká nervozita. Instinktivně cítí, že v táboře nastal nešťastný vývoj. Vězňové Kim Zahok, Rotta N'honk a Russel Zunt už týdny terorizují ostatní trestance. Ceeman Orient počítá s brzkým útěkem tří těžkých zločinců. Sní o tom, že tři zločince tajemná síla odnese přes džungli až k materiálnímu transmiteru.

Zatmění měsíce využijí pro útěk. Silný vítr přižene k táboru velké množství stometrových balónů. Ceeman Orient a jeho lidé aktivují všechny osvětlovací a záznamová zařízení. Roboti přejdou na pozice. Skleněné zdi jsou pokryty paprskovými mřížemi. Při zničení balónů vzniknou masy menších balónů s průměrem tři až čtyři metry. Tělesa přetíží energetickou mříž nad táborem. Temný kouř z balónů znemožňuje strážím výhled, což ještě doplňuje zatmění měsíce. Zahok, N'honk a Zunt se pověsí na tři velké balony, které rychle naberou výšku a vítr je odnese pryč.

Teprve v pobřežní oblasti jsou uprchlí zločinci dohnáni. Tři balony přistanou na řece. V husté pobřežní džungli je Russel Zunt spoután a uložen do kluzáku tří strážců.

Na plochém ostrově uprostřed řeky naleznou Ceeman Orient a jeho kolegové stopy po Zahokovi a N'honkovi. Jeden aktivuje transmiter a čeká na oba zločince. Ceeman Orient jedná při pronásledování instinktivně, takže je vždy krok před prchajícími. Paralyzujee Rotta N'honka a Kima Zahoka. Oba jsou dopraveni do kluzáku a transmiterem posláni do tábora. Tam mezitím přistála loď USO. Ceeman Orient je zrekrutován do USO.

Když k Atlanovi dorazí Garobier, přinese všechna data o celkem šesti mužských a třech ženských Instinktivních specialistech. Wirtz platil za nejschopnějšího z nich a proto je jeho mlčení velmi podivné.

Na nehostinném světě Ig'Tovonch prokazuje Isodor Natzmann své dovednosti vůdce lovecké skupiny. Několikrát zachrání členům safari život a vždy díky instinktu. Také tentokrát je Natzmann s karavanou na lovu Squopperů. Po dlouhém únavném lovu jsou skolena dvě obrovská zvířata. Po dvou namáhavých týdnech se Natzmann se dvěma svěřenci vrací zpět na Tovonch-Frontier. Na malém kosmodromu stojí 100 metrová kulovitá loď. USO předloží Isidorovi Natzmannovi nabídku, aby se účastnil projektu spuštěného Lordadmirálem Atlanem. Natzmann požádá o čas na rozmyšlenou. Po sedmi dnech opustí s lodí USO Ig'Tovonch.

Jean Atenro zůstává na Komouiru v roli pozorovatele. Dokonce ani jím vypuštěná zvěst, že Solární flotila a Perry Rhodan osobně, brzy dorazí do systému Tiffak, se nepostará o klid. Mnoho lidí už zemřelo kvůli dychtivosti po moci a penězích.

Na solární kolonii Mourt-Amont se Froom Wirtz zabývá takzvanou Klondikovou dráhou. Jedná se o kopii staré terranské dráhy z 19. století. Vede kolem artefaktů planetární kultury, která před dávnými časy vymřela. Wirtz na tom vydělává miliony Solarů. Ozve se multimilionář Alabama DePeer. Všichni návštěvníci Klondikové dráhy jsou před vstupem kontrolováni. Osm mužů napadne Domana Rileyeho, šéfa bezpečnosti. Riley tusí únos milionáře. Wirtz a šéf bezpečnosti podnikne kontrolní jízdu na Klondikové dráze, aby vypátral možnosti únosu. Wirtz se domnívá, že atentát na DePeera má být proveden v jeskynním labyrintu obětního místa. Když tam milionář po dráze dojede, objeví se dva muži, kteří se tam dostali pomocí malého transmiteru. Potom zastaví přibližující se vlak zatímco přeříznou napájecí dráty. DePeer a jeho dcera Petra jsou ohrožováni paprskomety, dokud nezasáhne Froom Wirtz, Doman Riley a jeho muži. Wirtzovi se podaří dostat dívku z nebezpečné zóny. Výstřelem se jim podaří roztavit základnu transmiteru a tak ho vyřadit. Riley porazí únosce, který ohrožuje milionáře. Zbylých pět únosců zmizí v hlubinách jeskynního labyrintu. Zapletou se do přestřelky se členy bezpečnostní služby. Na dráze dojde ke značným škodám. Několik únosců je zabitu, zbytek je zajat a předán planetární policii. Wirtz se po útrapách zotavuje při poslechu klasické hudby od Monteverdiho, když vstoupí muž v tmavošedé uniformě a předá mu nabídku od USO. Froom Wirtz opustí Mourt-Amont.

Celkem 16 mužů a žen bylo naverbováno agenty USO a přiděleno do programu IS. Po intenzivních přípravách zbylo jen devět osob, které byly umístěny na jednotlivé planety. Patřil k nim také Wirtz. Instinktivní specialisté, kterým byly prozatím vzaty vědomosti o jejich statutu, se mají aktivovat určitými událostmi. V jeho případě k tomu ale nedošlo a Atlan je tedy 16. května 2843 nucen podívat se na Wiga-Wigo.