Perry Rhodan 759 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 759
Název:Ledová pustina Aljašky
(Eiswüste Alaska)
Autor:Kurt Mahr
Cyklus:Aphilie (Bezcitnost)
Vydáno poprvé:1976
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3582
Leden 3582 - tři muži a robot na cestě do Terranie
z Databáze Multiversa
Hlavní postavy románu:

Walik Kauk - manažer se prosadí

Bluff Pollard - mladík navazuje přátelství se smečkou psů

Baldwin Tingmer - hyperinženýr hledá zapomenutí v alkoholu

Augustus - aphilický robot "zmoudří"

12. ledna 3582 se na Aljašce probudí v lovecké chatě u jezera Salmon u paty hory Kigluaik Walik Kauk, pracující u textilní firmy Nome jako manažer, který se 1. září 3581 díky pozření dvaceti až třiceti PILLEN totálně opil. Zatímco se neúspěšně pokouší navázat spojení se svým radakomem, zjistí, že lidstvo téměř zcela zmizelo. Kauk krátce nato zachytí obraz cizorodé struktury, která je zřejmě mimozemského původu. Nápadný symbol zobrazující modře svítící kříž obklopený žlutě zářícím okrajem nepřirozeně vysokým a skřípějícím hlasem opakuje jeho vlastní slova.

Nakonec Kauk naváže radakomem kontakt s inženýrem Baldwinem Tigmerem, alkoholikem, který se zdržuje v Tin City poblíž mysu Prince-of-Wales, a který, stejně jako Kauk, před pádem Země do Schlundu spolykal velké množství PILLEN. Poté co kvůli výpadku kontroly počasí nastane prudká zimní bouře, jde Kauk pěšky ke třicet kilometrů od jeho chaty vzdálené osadě Jensens Camp, kde objeví K2-robota. Protože Kauk nemá žádný PIK a robot nepřijímá žádné impulzy ze svého regionálního kontrolního centra, doprovodí manažera k další policejní stanici ve čtyřicet kilometrů vzdáleném Nome. Kvůli nepřicházejícím rozkazům poslouchá robot stále častěji Kaukovy rady a odnese ho nakonec do Nome. Důstojnost a vznešenost, kterou K2 změnou svého statusu utrpí, přinutí Kauka, aby mu dal jméno Augustus.

V Nome potká Kauk mladého Bluffa Polarda. Patnáctiletý mladík, který zřejmě vděčí operaci mozku za to, že po pádu do Schlundu zůstal na Zemi, se připojil k velké smečce psů. Pollard poštve své psy na Augustuse, ale Kauk na poslední chvíli zadrží robota o zahajení palby. Protože se chlapec už také rozhodnul navštívit Terranii, zavede Kauka k usedlosti Kelko Golvina, specialistovi na technické starožitnosti. S osmnáct metrů dlouhým a šest metrů širokým vznášedlem typu Whatley&Davies z roku 1958 Walik Kauk, Bluff Pollard a Augustus překonají 27. ledna za dva a půl hodiny sto padesát kilometrů do města Tin City. Když opilý Baldwin Tingmer objeví K2-robota na vznášedle, začne střílet. Dříve než stačí způsobit větší škody, je ale sražen Augustusem, který nevysvětlitelné chování opilce bere za znak choromyslnosti.

Protože slavný energetický Trasn-Beringovský most u několik kilometrů severovýchdně od Tin City ležícího Ikpeku už neexistuje, překonají tři Terranci a robot 29. ledna z Walesu osmdesát pět kilometrů širokou Beringovu úžinu na vznášedle a dosáhnou města Uelen poblíž mysu Dešneva, na nejvýchodnějším místě severoasijského pobřeží. Během příjezdu zpozoruje trojice obrovské, černé plavidlo, které je nezřetelně rozpoznatelné mezi mraky1).