Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1963
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1963
Název:Tvůrci
(Gestalter)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Thoregon / MATERIA
Vydáno poprvé:6.4.1999
Vydáno v češtině: -
Čas děje: kolem 19002500 / 1290 NGL = 4877

V Yac-Realské bitevní lodi YA-666 se Aba Ossaq dostane do těla velitele Asfa-Xak. Ten přísluší k jedné ze sedmi rodin, které Yac-Realy oligarchicky ovládají. Yac-Realové jsou dva metry velcí ještěři se dvěma krátkýma nohama a dvěma silnýma rukama. Jejich šupinatá kůže občas zobrazuje skutečně velkolepě barevné vzory individuálních vzorů. Mají jemně formovanou hlavu s živými očky. Zatímco YA-666 letí k bitvě mezi Yac-Realy a Truzeny, náváže Magistr temnoty Iiy-Yon, který poznal, že do velitele vstoupila cizí bytost, kontakt s Aba Ossaqem. Jen metr vysoký, úplně černý Yac-Real přísluší k malé skupině mutantů, kteří disponují pozoruhodnými psí-silami a z pozadí rodin ovládají Yac-Realské impérium. IiY Yon nabídne Tvůrci, že spoluprácí získá velkou moc, ale Aba Ossaq na jeho návrch přistoupí jen naoko.

YA-666 dosáhne svého cíle. Protože ale nechce podstoupit žádné osobní riziko, dá Aba Ossaq Asfa-Xaksem rozkaz, stáhnout loď z bitvy, ačkoliv tam bojující Yac-Realové budou vydání napospas přeslie Truzenů. Na Xakadequ, třetí planetě žlutého slunce, je doposud vzorný voják Asfa-Xak čestným soudem odsouzen k smrti. Teprve když je rozsudek vykonáván, může Aba Ossaq opustit hlavu velitele a přesunout se do kata. Poté co se Magistr temnoty nad mrtvého skloní, podaří se mladému Tvůrce bez námahy vstoupit do planetárního vládce Szaph-Xaka. Tam se dozví, že Magistr temnoty je ve spojení s Černými stíny, psionisky nadanými »čaroději«, které vnímal už na palubě ZATRIUM 235. Společně chtějí Magistrové temnoty a Černé stíny ukončit krvavou válku mezi svými národy. Poté, co je Szaph-Xak zavražděn jedem, převezme Ava Ossaq jeho syna Daye-Ya Xaka. Protože mír mezi Yak-Realy a Truzeny stojí v cestě jeho touze po moci, obviní Tvůrce Magistry temnoty veřejně ze zrady a svalí na něj ještě vraždu Szaph-Xaka. Mutanti padnou za obět rozzlobenému davu. O jejich mírové iniciativě se nikdo nedozví.

Mezitím se Gabrel Gurh, který ztratil stopu Aba Ossaqa, do svého asteroidního těla v roji Tvůrců. Prohlásí, že zmizelému se v budoucnu musí pro jeho hanebné činy říkat Sha Bassa, »V temnotě hvězd«. Protože Tvůrci vidí jako svou povinnost přivést do galaxie Karakhoum, stejně jako dříve do Pharau, mír, odeberou se Jorim Azao a Gabrel Gurh na planetu Xakadeq. Tam převezmou vedoucí osobnosti nejdůležitějších bank a pomocí šikovných manipulací přivedou hospodářství Yak-Realů ke krachu a tím zastaví válečné zbrojejí Impéria. Kromě toho objeví Aba Ossaqa/ Sha Bassu a vezmou ho do »lůna rodiny«. Prvním útokem zredukují ostatní Tvůrci pod vedením Jorim Azaose jeho schopnosti přibližně o osmdesát procent, ale Sha Bassovi se podaří zaclonit jádro své osobnosti a vybudovat »vnitřní pevnost«. Že je odpovědný za smrt Juhrna Anhase a Emra Gharehna zůstane jeho tajemstvím.

Protože vzbuzuje dojem, že lituje svých činů a opět získal hodnoty Tvůrců, dostane Sha Bassa o šest set let později příležitost k mentálnímu výletu. Navenek se snaží jednat ve smyslu rodiny, ale potají sleduje dále svůj sen o moci a znovu rozsévá sváry mezi Truzeny a Yak-Realy. Přitom se pohybuje v Truzenském systému Assosso a Yak-Realy obydleném systému Krimor, který je tak blízko Assosso, že se dráhy jejich vnějších planet protínají. Tam rozdmýchá spor o howalgonium na planetě YAYA-4, která se pohybuje mezi Krimorem a Assossem. Při svém výletu opět Sha Bassa cítí, že zpozoroval neznámé.

Mezitím zahájí Helioti kontakt s Tvůrci a zavolají je planetu Rumbiak-Awy, ležící blízko centra Karakhoumu, obydlenou medvědům podobnými Awyteny. Zde stojí Hřib Mostu do nekonečna. Helioti, kteří planetu také nazývají Karakhoum, oznámí Tvůrcům, že jedna skupina bytostí se snaží o založení vesmírné koalice, a pozvou je kvůli jejich práci za mír, aby se stali prvním národem Thoregonu. Byli vybráni již před více než sto tisíci lety, když se Helioti s Tvůrci setkali v Pharau poprvé. Tvůrci mají mít rozhodující podíl na vzniku a udržování Pulzu1), ve kterém bude mít koalice své centrální sídlo. Helioti dají Tvůrcům deset let na rozmyšlenou.

Zatímco se nachází v těle Yac-Realského parlamentáře na Truzenské planetě Assosso-3 a vypustí KET-4-RAS-viry a vyvolá tím nové boje, pokusí se Sha Bassa nalákat nenáviděného Jorim Azaa do pasti. Gabrel Guhr, který se místo něj objeví, označí svého nevlastního syna za monstrum, kterému se musí říkat Shabazza, »Stín hvězd«. Aby zakryl svůj přehmat, zabije Sha Bassa Gabrela Gurha krátce na to.

Na jedné houbami pokryté planetě, kde vklouzl do osminohého, insektoidního sběrače, narazí Sha Bassa na robota Cairola druhého. Ten ho vyzve aby pro Torr Samaho pracoval proti Koalici Thoregon, kterou označuje za bludnou cestu. Jako odměnu nabídne Cairol Sha Bassovi nsmrtelnost a naprostou nezávislost na asteroidním roji jeho rodiny. Když Tvůrce přesto nesvolí, dojde k mentálnímu souboji, ve kterém robot, který má organickou kompotentu, Sha Bassu přemůže, vezme mu všechny vzpomínky na Tvůrce a Koalici Thoregon a hned na to ho vrátí zpět.

Po uplynutí deseti let vstoupí Tvůrci na Rumbiak-Awy do služeb Thoregonu a Jorim Azao se stane Prvním poslem Thoregonu. Bezprostředně na to, co se Shabazza vrátí do svého asteroidního těla, je cizí mocí vyržen ze svého roje2).

V průběhu tří týdnů se shromáždí všech osmnáct virtuálních lodí na Duxicu, a Alaska Seadelaere pozná ostatní piloty. Kormidelníkem VIRTUA/2 je Dirkess. Lekjevv Tramak Cweche, pilotka VIRTUA/4 je 1,35 metru vysoký, vzpřímeně chodící mravenec. Zuthanakawanathe, 1,30 metr vysoký pilot VIRTUA/6, je do šedobílý šupinaté ještěr, toho černé nohy fungují jaké přísavky. Levá z jeho dvou identicky formovaných hlav obsahuje mozek, zatímco pravá slouží jako smyslové centrum. VIRTUA/12 řídí organicko-kybernetický Pu-4-eW, šedesát centimetrů dlouhý s metr vysoky, hnědostříbrně žilkovaný válec. Zvláštní vztah získá Seadelaere k pilotce VIRTUA/1, Lamaicanerince Toricelly. Je 3,50 metru vysoký humanoid s hladkou hnědou kůží a jako dlaň velkými, smaragdově zeleně svítícími očky. Z vysokého čela vybíhají dva rohy. S jejich pomocí může Toricelly instinktivně odhadovat pětidimenzionální procesy.

Vaiyatha oznámí pilotům, že kosmické faktory, K-faktory, zahrnují Tvůrce, kteří před třemi tisíci lety přišli do Karakhoumu a postarali se o skončení bojů. Protože ale boje mezitím znovu vzplanuly, odletí Alaska Saedelaere a Torricelly se svými loděmi do soustavy Krimor, protože to je podle Tvůrců hlavní oblast krize. Jak Truzenské tak Yac-Realské svazy ostřelují bezvýsledně obě virtuální lodě a nakonec zastaví své bojové operace. Aniž by poznal, o koho se jedná, pocítí Alaska Saedelaere a jeho Kůže strach nahánějící mentální kontakt s Cairolem druhým, který se krátkodobě zdržuje na jednom z měsíců druhé Krimorské planety. Robot se ale zřekne dalšího zásahu. Ve formě dvou Truzenů vstoupí Jorim Azao a Drassas Ogkun na palubu virtuálních lodí.

Teprve, když virtuální lodě dorazí k roji asteroidů Tvůrců a spočítají jeho členy, zpozoruje rodina, že tělo Sha Bassy zmizelo. Saedelaeremu připomene jméno Sha Bassa Sabazzu. Jorim Azao a sedmnáct dalších z 319 asteroidních těl je uchopeno transportním polem virtuální lodě a jsou umístění do bazénku. Aleska Saedelaere od nynějška vidí v mikrokosmu bazénku své VIRTUA/18 roj osmnácti asteroidů3).

Potom odstartují lodě směrem k DaGlauši4)