Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1228
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1228
Název:Clio, hračkářka
(Clio, die Spielzeugmacherin)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Chronofosíle - Vironauti
Vydáno poprvé:1985
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 428 NGL = 4015
Stěhování národů v Hlubinozemi - objevují se Exterminátory
Hlavní postavy románu:

Clio z Purpurových vod - tvůrkyně hraček

Norb Ertse U Fert - návštěvník Clio

Dao ze Třpytivé hory - zrádný společník Clio

Atlan, Lethos-Terakdšan a Jen Salik - Rytíři Hlubiny mají co dělat s Exterminátory

V zemi Mhuthan a v jiných oblastech Hlubinozemě se neočekávaně dematerializují živí tvorové, zatímco se na jejich místě objevují jiní. Lethos-Terakdšan vstupuje s Domo Sokratem do transmiterového dómu a dozví se tam znění druhého a třetího Hlubinozákona: »Neměnit Hlubinokonstantu - kdo na ní ruku vztáhne, zničí Hlubinozemi« a »Vitální energie je dech života - kdo její proud přeruší, udělá život šedým.« Zásobníky vitální energie Mhuthanu, které byli po Twirlově zákroku opět aktivovány, vysvětlí Lethos-Terakdšanovi, že v rozporu s řízenými zdroji síly, které svou polohu nikdy nemění a mohou se používat bez rizika, se divoké zdroje objevují jen nakrátko a nepředvídatelně. Časoprostoroví inženýři s nimi kdysi experimentovali a způsobili tak vědomě stěhování národů. Poté byly manipulace s divokými zdroji zakázány.

Aby potrestali provinění proti prvnímu Hlubinozákonu, objeví se Exterminátory, 2.5 až 3 metry vysocí, svalnatí humanoidi s bílou, zeleně skrvnitou kůží. Na 30 centimetrů dlouhém krku, transparentní přilbou chráněná, jako pěst velká, černá smyslová koule z formovací energie, se kterou bytosti vidí, slyší a mohou hmatat až 50 metrů daleko. Bílý ochranný oděv Exterminátorů, ve kterém se mohou na gravo-jet principu pohybovat, je neproniknutelný pro zbraňové paprsky. K jejich rozsáhlé výzbroji patří žezlo, tyč o délce jednoho metru, která může napodobovat různé energetické zbraně. Exterminátoři, kteří z pověření Časoprostorových inženýrů pod vedením Velkého Exterminátora měli jako Hlubinopolicisté zajišťovat dodržování Hlubinozákonů, se kvůli Hlubinovlivu stali nemilosrdnou eskadrou smrti, která vesele ignoruje porušování třetího Hlubinozákona Šedými Lordy.

Ze svého hradu uprostřed purpurového jezera v zemi Vanhirdekin, ve které právě pro humanoida Norb Ertse U Fera vyrábí buněčný aktivátor, je hračkářka Clio nenadále přemístěna do kolonie Korzbranch. Uprostřed 3.50 metru vysokého, bleděmodrého, hruškovitého těla Chyline sedí pod třema velkýma, vertikálně nad sebou umístěnýma mandlovýma očima červená ústa. Podle potřeby mohou Chylinové vytvářet pahýlovité nohy a další končetiny. Hračkářka, která na dolní straně trupu může absorbovat materiály všeho druhu, dokáže přeměnou své organické hmoty vyrábět jakékoliv přístroje, jejichž stavební plány byli kdysi uloženy do jejího genomu. Clio z Purpurových vod potká jedince svého druhu Dao ze Třpytivé hory, který je ale brzy na to zabit Exterminátorem. Sleduje proto tři Exterminátory k transmiterovému dómu v zemi Mhuthan a pomůže vlastnoručně vytvořenými zbraněmi Atlanovi a Jenu Salikovi k útěku před útočníky. Nakonec zachrání Domo Sokratovi a Lethos-Terakdšanovi život. Pohled na Salikův buněčný aktivátor vzbudí v Chyline vzpomínky na její mládí v dalece minulých časech Velké rekonstrukce, na tehdejší stěhování národů a na Vagendu.