Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 77
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 77
Název:Robočlověk a mutant
(Der Robotmensch und der Mutant)
Autor:William Voltz
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Tekenerův dvojník
« AT 76 • chronologicky • AT 78 »
Vydáno poprvé:19. března 1973
Vydáno v češtině: -
Čas děje: konec listopadu 2841
Mezihra na Birachy-Chan - Kennon potkává mutantní dítě

Sinclair Marout Kennon se nachází v přestrojení za specialistu USO Gosse Repalia na palubě MARCONO. Jedná se šefem Cerdmanoše Corcem Bennarym o dalším průběhu operace Rarita-C. Kromě toho se má pokusit zjistit, kde se nachází jeho partner Ronald Tekener, který byl unesen a nahrazen dvojníkem. Protože se Kennon a Lordadmirál Atlan domnívají, že Corco Bennary má v něčem prsty, podnikne Kennon v ochraně tělesného deflektoru obchůzku po MARCONO.

Neočekávaně Kennon potká asi sedmiletého chlapce. Říká se mu Fallensteller (Spadlý přepínač). Neviditelný Kennon je od Schlíplého ucha Bennaryho, zdánlivě snadno objeven. Deaktivuje proto deflektorové pole a baví se s chlapcem, který je zřejmě mutant, protože prokoukne celorobotickou protézu kosmokriminalisty. Vidí v Kennonovi dobrého člověka, zcela v rozporu se svým otcem Corcem Bennarym, kterého považuje za zlého. Kennon začne přemýšlet. Měl by chlapce zabít, aby se vyhnul eventuálnímu odhalení. Ale Fallensteller ho ujišťuje o svém přátelství a ukončí rozhovor.

Repalio se odebere do centrály MARCONO a napojí se na palubní pozitroniku. Stáhnutá data si pošle do své kajuty. Dozví se tak o cíli MARCONO: soustava Tyk-Ambazor, 22336 světelných let od Slunce, čtvrtá planeta je Birachy-Chan. Žije tam 67 milionů lidí, takzvaní sekundární osadníci, hlavní město je Puyk.

Při dalším setkání s Corco Bennarym se Repalio zmíní o setkání s Fallenstellerem. Bennery oznámí specialistovi USO dost lhostejně, že chlapec je jeho syn. Další otázka Repalia směřuje k cíli MARCONO. Šéf Cardmanoše se vyhne odpovědi. Repalio nakonec položí otázku, jestli bude moci navštívit Ronalda Tekenera. Bennary mu dá překvapivě svolení.

Po přistání na kosmodromu v Puyku se Repalio pokusí v ochraně deflektoru opustit MARCONO, aby mohl tajně odposlechnout rozhovor Corco Bennaryho s Admo-Chanem. Když ale opustí kabinu, čeká na něj na chodbě Fallensteller, který chce jít s ním. Aby mohl loď tajně opustit, má chlapec mikrodeflektor. Oběma se podaří proniknout do vládního paláce v centru Puyku. Schlíplé ucho Bennery mentálně zachytí dívku, která je držena v zajetí. Jedná se o Lady Carr, poslední z Troymských nomádů. Fallensteller naléhá na osvobození dívky. Repalio ale chce nejdříve odposlechnout rozhovor mezi Corco Bennarym a jeho přisluhovačem Nuru-Churem. Přitom se zjistí, že Birachy-Chan je hlavním opěrným bodem rebelům proti režimu Chanmistra. Repalio si nedá pozor a jednomu strážnému se ho s pomocí sledovacího zařízení podaří, navzdory aktivovanému deflektoru, zaměřit a ohrozit paprskometem. Repalio rychle strážce vyřazí. Chce pak rychle opustit budovu, ale Fallensteller mu připomene Lady Carr. Nezbude mu nic jiného než najít vězeňskou celu a společně s Troymskou nomádkou s Schlíplým uchem vládní palác opustit. V oblasti mimo město Puyr porostlé keři a stromy zanechá Repalio dívku a společně s Fallenstellerem se vrátí zpět na palubu MARCONO.

Příštího rána je Repalio zavolán do centrály MARCONO, kde potká Tekenerova dvojníka Matura Penetschkyho. Repalio vyzve Corco Bennaryho, aby ho nechal s Tekenerem promluvit mezi čtyřma očima. Šéf Cardmanoše ochotně souhlasí. Repalio je po několika Tekenerových poznámkách ohledně smrti Kennona na Satisfy a operaci Rarita-C stále zmatenější. Ale buněčný aktivátor Tekenera je pravý, jak Repalio po kontrole zjistí. Ale protože Tekener zas a znovu mluví o Kennonově smrti, dojde Repalio k názoru, že muž před ním neví nic o celkové protéze a takže to nemůže být v žádném případě Ronald Tekener. Kde ale jeho partner je? Kosmokriminalista musí jednat o to opatrněji.

Lady Carr mezitím stále ještě čeká na okraji lesa na návrat svých osvoboditelů. Nakonec se objeví Fallensteller. Vydají se na cestu ke vzdálenému kosmodromu. V údolí Arquara narazí na Bessmanna, bývalého vůdce Troymských nomádů, které vyhladili zdejší kolonisté. Hledá stanovou vesnici svého národa. Nomád se zblázní, vystartuje na Lady Carr a začne ji divoce mlátit. Teprve když ho Lady Carr ujistí, že ho dovede do stanového města Troymských nomádů, nechá jí. Bessmann doprovodí dívku a Fallenstellera ke kosmodromu.

Na palubě MARCONO se začne situace přiostřovat. Corco Bennary pátrá po svém synovi, ale nemůže ho nikde najít. Domnívá se, že s jeho zmizením má něco společného Repalio. Při rozhovoru ale najednou změní téma a vyzve Repalia, aby se na Tekenerovo přání spojil s Lordadmirálem Atlanem a zavolal flotilu USO na podporpu rebelie proti Chanmistrovi. Repalio požaduje čas na rozmyšlenou. Potají plánuje novou návštěvu ve vládním paláci, kde si myslí, že je pravý Ronald Tekener.

Fallensteller se vydá k čekajícím lodím a snaží se zjistit, která má odstartovat jako první. S válcovitou lodí Skokanů si myslí, že by mohl s přátěli Birachy-Chan nepozorovaně opustit. Mladíka chytí Cartalsos, přátelský Supertěžký, a provede ho lodí. Po ukončení procházky odvede CArtalsos Fallenstellera opět k otevřené rampě. Tam ho už očekává Corco Bennary. Supertěžký informoval MARCONO, protože se domníval, že mladík odtamtud utekl. Cartalsosovi si všimne chlapcův strach z otce. Supertěžký se rozhodne nechat chlapce přes noc na palubě válcové lodi a teprve dalšího rána ho odvést zpět k MARCONO. Cartalsos ho odvede do kajuty a nechá ho potom osamotě. Schlíplé ucho Bennary opustí válcovou lodí chce do lodi přivést Lady Carr a Bessmanna. Troymští nomádi jsou ale pryč.

Ve třetí noci jde Repalio znovu z paluby, aby hledal Tekenera. Pronikne do strážní stanice poblíž vládního paláce a způsobí úmyslně spuštění alarmu. Věří, že tak z paláce vyláká stráže a ti se vyrojí do města, aby zajali zdánlivého vetřelce. Jeho plán vyjde, a najde vězení, kde je držen jeho partner. Jsou u něj Nuru-Chure a Matur Penetschky. Vezmou si zpět buněčný aktivátor, který Tekenerovi na čas přenechali, aby opět nabral sílu. Tekener není ani příliš překvapen, když se v jeho buňce objeví Repalio. Specialista USO se nechá poznat jako Sinclair Marout Kennon. Tekener dá svému příteli krátkou zprávu o svém únosu a potom Repalio Pozemšťana opět opustí. Na osvobození je ještě příliš brzy, protože Repalio jako jediný agent USO ví o místě pobytu Tekenera. Musí být informován Lordadmirál Atlan, teprve pak může zaútočit USO a osvobodit Teka z vězení.

Na zpáteční cestě k MARCONO potká Repalio Lady Carr a Bessmanna. Vezme oba nomády a letí s nimi zpět ke kosmodromu, kde na ně čeká Fallensteller. Následně se nepozorovaně vrátí zpět na MARCONO.

Admochán a Chanbratr Corco Bennary si vjedou do vlasů. Neznámý vetřelec ve vládním paláci stále ještě není objeven. Bennary podezírá Nuru-Chureho, že hraje falešně, aby sám pomocí rebelie převzal moc v Tarejském bratrstvu. Corco Bennary si už není jistý situací na Birachy-Chan.

Chanbratr se rozhodne vzít Tekenera a dvojníka na palubu MARCONO. Přesně toho chtěl falešný Repalio dosáhnout. Přidá se k tomu další Bennaryho prohra: Chanbratr dostane od Cartalsose informaci, že Fallensteller opustil válcovou loď. Mladík ale zůstane nezvěstný. Odložení startu, aby mohla být loď důkladně prohledána, Supertěžký kategoricky odmítne. Válcová loď opustí 29. listopadu 2841 bez obtěžování planetu Birachy-Chan. Na palubě se jako černí pasažéři nachází Fallensteller, Lady Carr a Bessmann.