Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 540
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 540
Název:Mudrc z Break-2
(Der Weise von Break-2)
Autor:Kurt Mahr
Cyklus:Dobrodružství SOL / Solánci
« AT 539 • chronologicky • AT 541 »
Vydáno poprvé:8. února 1982
Vydáno v češtině: -
Čas děje: listopad 3791
Výpad do říše Ysteronů
Hlavní postavy románu:

Atlan - Arkonidan pronikne do říše Ysteronů

Girgeltjoff - Ysteron na palubě SZ-2

Palo Bow a Brooklyn - dva Magnidé na palubě SZ-2

Polonoha - mluvčí Buhrlů

Traug-Tul-Traug - vyhnaný Ysteron

Girgeltjoff vypráví, že vyrostl v jednom okrsku Ysterioonu, ve kterém žije několik set až tisíc Ysteronů. Pravidelně jsou obyvatelé okrsků uchváceni touhou opatřit si velké množství niklu. Když byl Girgeltjoffův okrsek na řadě, nutkání se nepodvolil. Schoval se, dokud se jeho známí nevrátili z loupežné výpravy. Po loupení upadnou Ysteroni do stadia studu za své zločiny, a tak vznikají kosmické stanice, takzvané Tantriky (v jednotném čísle Tantar), které jsou instalovány do dotčených oblastí, aby se zamezilo objevu zločinu.

Atlan si nechá od Pluuhů sdělit, kde se Ysteroni dají najít. Pluuhové zřídili elipsoidickou zónu o největším rozměru 7 světelných let kolem oblasti Ysteronů, ve kterých mocné gravitační deformace znemožňují kosmické lety. V jednom z těžišť elipsoidu je vytvářeno pole, ve kterém se musí nacházet moc, která Ysterony nutí k loupežným výpravám. Atlan jí nazve HIDDEN-X.

Přes narůstající odpor Solánců nechá Atlan nabrat kurz k zóně. Únos Pala Bowa Solánci pod vedením Buhrla Polonohy nechá Atlan svou tvrdohlavostí odeznít do ztracena.

Pluuhové utlumí aktivitu zóny pro SZ-2, takže loď může vletět dovnitř. Uvnitř zóny vezme Atlan ohled na Solánce a přiblíží se k planetě Break-2, aby k Ysterioonu pronikl jen s pomocným člunem. Z Break-2 zachytí loď nejdříve tajemný radiogram. Na planetě se astronom Frodo snaží pod cizím vlivem unést Atlana, je ale zastaven Polonohou, který se tak chce rehabilitovat.

Arkonidan tuší, že s ním někdo na Break-2 chce navázat kontakt. Při pátrací akci skutečně nrazí na Ysterona Traug-Tul-Trauga, který byl vyhnán.

Traug-Tul-Traug vypráví, že Ysteroné původně žili na jedné planetě. Cizí astronauti je přesvědčili zničit svou planetu a z niklu vybudovat Ysterioon. Na rozkaz cizince tam Ysteroni vozí nikl, který beze stopy mizí. Jednou cizinci odjeli, ale přesto nikl mizí dál. Traug-Tul-Traug se domnívá, že se v centru Yasterioonu stále ještě nachází několik cizinců a Ysterony řídí. Se zanechanou technikou cizinců mohou Ysteroni pronikat bariérou Pluuhů. Traug-Tul-Traug se probil až k centru Ysterioonu a pocítil tam přítomnost cizince, než byl zatčen a vyhnán.

Ysteron se domnívá, že mu zbývá už jen několik hodin života, které by chtěl strávit na palubě SZ-2 s Girgeltjoffem.