Atlan 529 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 529
Název:Prastaří
(Die Uralten)
Autor:Horst Hoffmann
Cyklus:Dobrodružství SOL / Solánci
« AT 528 • chronologicky • AT 530 »
Vydáno poprvé:23. listopadu 1981
Vydáno v češtině: -
Čas děje: červenec 3791
V ohnisku boje o moc na Chailu
Hlavní postavy románu:

Atlan - Arkonidan u Prastarých

Mussumor - velitel Prastarých

Targar a Sandun - Mussumorovi partneři

Zasvog - mladý Chailida teleportuje na jiný svět

Shyra - mladá Chailidka, která Atlanovi pomůže

Atlan a Shyra jsou přeneseni do Hashilanu, úkrytu Prastarých. Tam dovolí velitel Prastarých Mussumor Atlanovi volně se pohybovat. Arkonidan tak může sbírat informace. Prastaří si zachovávají nezávisle na svém stáří schopnost teleportace. Už 1000 let ji využívají pro kult Prastarých, aby Chailidy hlídali a podporovali. Novorozené děti jsou testováni na schopnost meditace. Dopadne-li testováni negativně, jsou děti dány párům z města, zatímco nadané městské děti jsou dávány do vesnic. Tak dochází k tomu, že děti obyvatel města jsou téměř vždy vyměňováni, zatímco vesnické zřídka kdy. Rodiny v Ushunu jsou kompletně tvořeny Prastarými a mají hlídat měšťany a především Roxhary z Modrého města. Tento dohled pomocí meditace vede mnohdy k tělesné proměně provádějícího Chailida, což se u Heldise projevilo duševní krizí. Proto byl odveden zpět do Hashilanu.

Roxharové zvýšili svou pomocí silně počet Prastarých, což vedlo k vytvoření mentální sítě během posledních 160 let. Mussumor ví o nekalých úmyslech Roxharů, bere ale jako plus, že myšlenky duchovních kosmických letů dosáhnou dále.

Skupina pod vedením Targara se pokouší dostat se na jiné světy také tělesně pomocí teleportace. Když se Chailidovi Zasvogovi podaří teleportovat se na jiný svět, je pronásledována skupina kvůli spiknutí. Zvláště přitom poštvává Mussumorů poradce Sandun, který chce sám převzít moc. Hrozící střetnutí přívrženců Targara a Sanduna s Mussumorem uprostřed ustane, když se umírající Zasvog vrátí. Cizí povlak na jeho těle dokazuje, že byl na jiném světě.

Atlan tak přesvědčí Mussumora. Přemluví ho, aby pustil Heldise a nechal ho žít se Shyrou v Ushunu. Mussumor zase využije Atlana, zatímco ho nechá promluvit ke shromážděným masám stojícím krátce před občanskou válkou. Atlan pochybuje o schopnosti duchovních kosmických letů, jak Mussumor očekával. Arkonidan tak zasáhne stejnoměrně obě strany. Se Shyrou a Heldisem je Atlan převezen zpět na Ushun, kde se chce postarat o Roxhary.

Aktuální data:
3.12.2021
1566 před NGL
33. Coroma 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459551.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!