Atlan 530 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 530
Název:Říše Roxharů
(Das Reich der Roxharen)
Autor:Kurt Mahr
Cyklus:Dobrodružství SOL / Solánci
« AT 529 • chronologicky • AT 531 »
Vydáno poprvé:30. listopadu 1981
Vydáno v češtině: -
Čas děje: červenec 3791
Mentální síť projektuje zánik
Hlavní postavy románu:

Y'Man - robot se postará o zmatek v říši Roxharů

Phin'Sar - dozorce z Chailu

Beng'Tut - adjunkt dozorce

Ai'Synn - rebelantský Roxhare

Polaw, Vrix, Wajsto Kolsch a Bjo Breiskoll - vězni v Modrém městě

Y'Man přistane u Modrého města, kterému velí dozorce Chailu Roxhare Phin'Sar. Robot je přátelský přivítán, proto ho Roxharové považují za živého tvora ve zbroji a proto se spoléhají na vliv mentální sítě. Y'Man podnikne několik průzkumů a musí se uchýlit ke trikům, aby zmátl Phin'Sarova adjunkta Beng'Tuta.

Ve věži naváže kontakt s přeživšími z 53 expedicí, kteří všichni během tří let ztroskotali na Chailu. Potom už žádný astronaut nedorazil, což ukazuje, že Roxharové mentální síť zmanipulovali, takže Chailidů je už téměř 160 let kontakt s cizími národy pomocí duchovních komických letů jen předstírán. K astronautům patřilo také pět bytostí, které všechny zemřely ve stejný den a ve svých zbrojích vypadají jako Y'Man, pročež Roxharové Y'Mana považovaly za jednu z těchto bytostí.

Roxhare Ai'Synn je členem hnutí odporu Zelený srp z Nar'Bonu. Vypráví, že na planetě Roxha takzvaný duševní faktor, pravděpodobně superinteligence, nutí Roxhary k jejich konání. Od Bjo Breiskollovi a Wajsto Kolschemu tvrdí totéž. Kromě toho vysvětluje Y'Manovi, že Roxharové zmanipulovali mentální síť, aby astronautům kradli technické znalosti a Chailidům předstírali duševní kosmické lety. S jeho pomocí napíše Y'Man nový program, přičemž domnělé koncentrátové kostky, které objevil Akitar, použije jako nosiče dat.

Nový program ukáže Chailidům asteroid, který se má do dvou dnů zřítit na Chail. To spustí povstání Chailidů. Y'Man pomůže povstání ukončit. Kromě toho zachrání Phin'Sarovu přítelkyni Soon'Kum, kterou Beng'Tut po Y'Manových intrikách přinutil k otrávení. Tím přiměje Phin'Sara, aby mu vydal Breiskolla a Kolsche. Beng'Tut je poslán k rebelům. Při pátrání po Atlanovi se Y'Man, Breiskoll a Kolsch vydají do Ushunu, což Phin'Sar v důvěře na působení mentální sítě umožní.

Aktuální data:
27.1.2022
1565 před NGL
2. Eylon 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459606.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál