Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 165
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 165
Název:Hvězdy z Kantanongu
(Die Stars von Kantanong)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Ištařina paměť
« AT 163 • chronologicky • AT 167 »
Vydáno poprvé:2. prosince 1974
Vydáno v češtině: -
Čas děje: září 2843
Přišel z nicoty - a drží svět v úžasu

Planeta Kantanong je sídlem Galactic Music Corporation (GMC). Na tomto světě se točí všechno kolem hudby a showbusinessu. Mocný koncern GMC má mnoho hvězd a hvězdiček pevně v moci. Kayro Moozong, Verrengan, ví, jak uzavírat smlouvy s umělci.

Koncem září roku 2843 se v Moozongově kanceláři objeví Chapat1), mladý muž, který se až překvapivě podobá Lordadmirálu Atlanovi, jednomu z nejmocnějších mužů Mléčné dráhy. Prezentuje mu malou káču, která vydává okouzlující píseň, zpívanou ženským hlasem v neznámé řeči. Verrenger je nadšen a chce s umělkyní okamžitě podepsat smlouvu. To ale Chapat odmítne. Chce prodat jen píseň, ne zpěvačku. Aki Axxy, který je rovněž v Moozongově kanceláři, varuje Chapata před ukvapeným podepsáním smlouvy. Šéf GMC chce nechat píseň z káči prezentovat přes nějakou dívku pomocí playbacku a vydělat tak obrovské peníze. Volba padne na Galaxii Temonu. Dívka prezentuje své pěvecké umění. Chapat z něho není zrovna nadšen. Lituje, že dívka není Ištar.

Moozong naléhá na podepsání smlouvy. Chapat si ale vezme káču a chce kancelář opustit. Na radu Aki Axxyse odmítne Chapat Verrengerovu nabídku a opustí kancelářskou budovu. Pověsí se na něj čtyři muži a Chapata paralyzují. Seberou mu káču, pak odletí s kluzákem, na jehož spodní straně je stylizované oko na stopce.

Chapat je Pierrem Bodanskim odvlečen do kanceláře Kayra Moozonga. Verrenger se chová odmítavě, když se dozví, že káča byla ukradena. Je tu ještě Aki Axxy. Chapat ví, že si Moozong udělal nahrávku písně, a požaduje jí. Moozong dělá, že o ničem neví, a vyhodí Chapata s Bodanskim z kanceláře.

Bodanski pozve Chapata na pivo do nóbl restaurace. Potkají tam filmovou hvězdu Mearl Perkon. Oba muži jsou také svědky chladnokrevné vraždy. Dva muži Madrie probodou na veřejnosti jednoho neznámého muže. Oběti nikdo nepomůže. Se vším klidem dopijí oba vrahové ještě pivo a pak opustí restauraci.

Chapat se svým novým přítelem navštíví Akiho Axxy. Agent jim nabídne roli ve filmovém seriálu. Dobrodružství má vyprávět o Lordadmirálu Atlanovi. Axxy přidělí oběma mužům pokoj v hotelu. Bodanski nechápe, jak je možné, že Chapat neví, čí roli bude představovat. V hotelu jsou svědky, jak čtyři muži Galaxii Temonu, která se tu rovněž zdržuje, nevlídně odvedou z baru. Jeden host, který se jim postaví do cesty, je chladnokrevně zastřelen. Chapatovi Bodanski násilím zabrání, aby dívce pomohl. Když únosci zmizí, požaduje po Bodanskim, aby mu opatřil zbraň. Teprve když Chapat hrozí tím, že odstoupí od své role ve filmu, herec souhlasí.

Policisté začnou bez přílišného zájmu vyšetřovat. Únosci zapomenutý paprskomet má na rukojeti vyrytého hada.

Bodanski sežene šoker. Identifikuje symbol hada jako znamení Madria. Oba muži odstartují s kluzákem na okružní let nad městem Kantanong. Chapat přitom objeví Galaxii Temonu v zahradě vily na okraji města. Oba muži navštíví policejní stanici, ale přítomní policisté nechtějí nic podniknout. Nereagují ani když zmíní Madrii. Chapatovi tak nezbyde nic jiného, než zasáhnout sám.

S kluzákem přistane na terase vily, kde je držena Galaxia Temona. Se šokerem a ukořistěným impulzním paprskometem vyřadí několik stráží a šelem. S dívkou nastoupí do čekajícího kluzáku. Galaxia, která si velice zakládá na své publicitě, neustále Chapatovi nadává, že s sebou nepřivedl tisk a její únos mediálně neprodal. Bodanskiho upozornění, že Chapat riskoval život, setře poznámkou ze stolu, že jí to nezajímá a že by se Chapat měl tlouct do hlavy, protože nevyužil příležitosti, aby jí pomohl ke zvýšení popularity. Chapat přikáže Bodanskimu přistát a vyhodí Galaxii ven.

Druhého dne začne natáčení. Chapat toho nemusí příliš dělat. Záznam je zapracován do trivideových sekvencí připravených Aki Axxym. Po návratu do hotelu se Chapat od Bodanskiho nechá informovat o Atlanovi a o hře Gleutz, která se koná druhý den. Uprostřed rozmluvy se přiřítí čtyř muži Madrie, kteří Chapata v luxusním kluzáku odvezou k Ramonu Hablishovi. Šéf Madrie předloží Chapatovi nabídku, že mu sežene Ištařinu paměť, kterou ukradl Kayro Moozong. Jeho neuvěřitelnou podobnost s Lordadmirálem Atlanem chce na oplátku využít pro plány Madrie. Chapat souhlasí vědouce, že nyní bude úslužným nástrojem v ďábelském plánu.

1. října 2843 dostane Lordadmirál Atlan v Quintově centru od poručíha Hessefyho zprávu o výskytu Chapata na Kantanongu. Specialista USO nemá sice k dispozici žádný obrazový materiál, disponuje ale záznamem písně, kterou se Chapat pokoušel prodat. Navzdory špatné kvalitně zanechá píseň také u Atlana euforický účinek. Arkonidan okamžitě identifikuje Ištar jako zpěvačku. Hessefy musí nyní předložit podrobnější zprávu.

V hotelu je Pierre Bodanski překvapen, že Chapata opět vidí zcela v pořádku. Aki Axxy vyzvedne oba muže kvůli hře Gleutz. V přestávce strhující hry vstoupí na hřiště Galaxia Temona a pohybuje rty podle Ištařiny písně. Axxy může Chapata jen s námahou zadržet. Publik poslouchá jako hypnotizované. Bodanski se přiřítí na hřiště, sklouzne a narazí do Galaxie. Ačkoliv dívka padá a bezmocně klouže po hrací ploše, zní píseň z reproduktorů dál. Publikum se probudí z tranzu. Na Galaxii, která je antigravitačním projektorem tažena k východu, se snese hlasitý smích. Kayro Moozong opustí vztekle stadion.

Po závěrečném hvizdu odpovídá Chapat na dotazy reportérů přesně tak, jak mu řekl Aki Axxy. Potom se Chapat s agentem vydá hledat Pierra Bodanskiho. V podzemních prostorách stadionu objeví herce těžce zbitého na zemi. Axxy přivolá medorobota, který se o Bodanskiho postará a pak ho odveze do nemocnice. Během několika dnů má být herec opět zdraví a bude moci opustit kliniku.

Chapat navštíví bankéře Anxvilleho. Ten v něm vidí Lordadmirála Atlana a těší se, že bude moci být nápomocen USO. Anxville připraví nabídku na převzetí GMC, aby Moozong a Hablish znervózněli. Chapat doufá, že se tak rychleji dostane ke káče.

Chapata znovu odveeze Madria k Ramonu Hablishovi. Šéf Madrie ví, že Kayro Moozong má v držení káču a na výzvu jí vrátí. Chapat má ale za to na pět světelných let vzdálené planetě vystupovat jako Lordadmirál a odvolat tam jednající agenty USO, kteří překáží jednomu projektu Madrie. Mezitím dorazí tisku zpráva o nabídce k převzení na GMC. Ramon Hablish z toho přímo rád. Chapat je odvezen do hotelu. Anxville ho překvapivě navštíví. Ví, že před sebou nemá Lordadmirála Atlana, a doporučí Chapatovi, aby Kantanong opustil s TRAUMPALAST, která má odstartovat během dvou nebo ří dnů. Anxville, protivník Madire, přeruší s Chapatem kontakty, protože se bojí o život.

Aki Axxy dá Chapatovi 1000 Solarů, které se má pokusit rozmnožit v některém z mnoha kasín. Nemá ale štěstí a brzy přijde o všechny peníze. Navštíví Bodanskiho a odletí s ním do města. Herec vysvětlí Chapatovi, že kasína jsou pod vlivem Madrie a plné parapsychických impulzů, které návštěvníkům zprostředkovávají pocit vítězství a ti tak prohrají celý svůj majetek.

Chapat se nevzdává a chce zkusit získat káču od Kayra Moozonga. Bodanski mu sežene impulzní automat a jde společně s Chapatem do filmového studia, aby mu nechal od robotického maskéra udělat novou tvář.

V ochraně temnoty se Chapat vplíží na pozemek prezidenta GMC. Přemůže strážného, vezme si jeho paralyzátor a pokusí se přes první poschodí proniknout do budovy. Tam paralyzátorem skolí několik dalších stráží. Pak se dostane do ložnice Verrengera.

Mezitím je 12. října 2843. Lordadmirál Atlan si konečně najde čas na cestu na Kantanong.

Chapata přemůže Zex. Moozong ho chce přinutit ke spolupráci. Chapatovi se ale podaří Zexe překvapit a zabije chobotnicovitou bytost přesnou střelou z impulzního paprskometu. Druhý výstřel zasáhne Moozonga do krku, který se zhroutí a zůstane nehybně ležet. Verrenger je mrtvý.

Chapat zas a znovu volá Ištar - a káča mu odpoví. Z trezoru na zdi vychází hlas. Chapat střelí na sejf a vyndá neporušenou Ištařinu paměť.

Dříve než přijdou hlukem zalarmovaní stráže, podaří se Chapatovi uniknout do parku, který dům obklopuje. Strážci ho ale odhalí. Následná přestřelka podpálí vilu. Dříve než mohou zasáhnout muži Ramona Hablishe, objeví se Pierre Bodanski s kluzákem a vezme Chapata na palubu. Šíleným letem se řítí do centra Kantanongu, sledován kluzáky Madrie. Když se jejich kluzák nachází nad velkým skladištěm, na jehož střeše je otvor velké antigravitační šachty, vyskočí Bodanski a Chapat z vozidla. Skok se podaří. Pronásledovatelé se teď ženou jen za prázdným taxi.

Bodanski prosi Chapata, aby mu ještě jednou pustil píseň Ištar. Potom se vydají na cestu ke kosmodromu. Bodanskiho poznají dva dělníci. Herec a Chapat jsou napadeni. Po tvrdém, ale vítězném pěstním boji se Chapat a Pozemšťan vydají na další cestu. Opatří si kluzák. Z komunikační sítě se dozvědí, že Bodanski byl obviněn z vraždy Kayro Moozonga. Herec se proto schová v nákladním prostoru kluzáku. Chapat s ním odletí ke kosmodromu. Dorazí k TRAUMPALASTU, kde Chapat nechá káču před Alfo Zharadinem zazpívat a získá tak přístup do lodě. Bodanski na palubu nesmí. Stáhne se do pustiny a čeká, než se situace uklidní.