Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 167
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 167
Název:Sny zapomnění
(Träume des Vergessens)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Ištařina paměť
« AT 165 • chronologicky • AT 169 »
Vydáno poprvé:16. prosince 1974
Vydáno v češtině: -
Čas děje: uprostřed října 2843
Lordadmirál hledá Chapata - a dostane se do moci smrtelného snu

Lordadmirál Atlan dorazí na planetu Kantanong a navštíví Arctyre ecslusiv, kde požaduje informace i místě pobytu Chapata. Ylsa Pindor mu ochotně předá informace. Podle ní angažoval Alfo Zharadin Chapata a ten s TRAUMPALAST odletěl na Broelgir. Atlan co nejrychleji vyhledá hotelový pokoj, protože ho hrozí přemoci nával vzpomínek. Po příchodu do pokoje už nemůže návalu déle vzdorovat. Zážitky z doby před asi 12‘000 lety, kdy se svými přáteli Fartuloonem, Farnathiou, Ledodrápem, Vorrym a Raem pátral po Koameni mudrců, se vynoří z temnoty minulosti opět do jeho mysli. Znovu zažije svody Ištar, zplození syna Chapata,k smrtící jízdu na Rasovi na Gullinbursti a smrt Farnathie.

Poté co nátlak vzpomínek opadne, je Atlanovi jasné, že musí odletět na Broelgir. V baru na kosmodromu na Kantanongu dohodne s Fram Enzyk a Westem Eisem cestu na SANTA VERENA. Příštího rána se Atlan ohlásí základně USO na Kantanongu a sděluje sloužícímu specialistovi USO, že nepotřebuje žádnou pomoc a na planetu Broelgir odcestuje sám.

Na palubě TRAUMPALASTU pověří Alfo Zharadin vědce Sassu, aby připravil iluzorní stroje kosmické lodi pro Ištařinu paměť. Když jsou práce dokončeny, chce Zharadin ukrást Chapatovi káču. Plán se podaří. Chapat krátce po přistání zjistí, že Ištařina paměť, už nefunguje. Chapat zuří a začne v lodi hledat pravou káču.

Doktor Sassu a Alfo Zharadin pozorují techniky Thara a Romse, kteří se dobrovolně podrobí testu. Ištařina paměť je připojena na jeden iluzorní stroj, aby posílila intenzitu snů. Technikové zažijí sny v bdělém stavu, které se navíc zdají být dokonale reálné. Thar během snu zemře.

Mezitím dorazí Chapat do kanceláře svého údajného přítele Alfo Zharadina. Je ale překvapen dvěma strážci, kteří vstoupí do místnosti. Rychle a nekompromisně oba muže vyřadí. V kanceláři se Zharadin právě baví s asi dvaceti dalšími osobami. Na stole stojí modrá káča. Chapad je napaden a pokusí se z lodi utéct, ale bez káči.

Lékaři na palubě TRAUMPALASTU zjistí, že Thar zemřel na šok vyvolaný zásahem prastaré jedly, ačkoliv není vidět žádné místo vpichu. Alfo Zharadin a doktor Sassu najednou pochopí, že se tu dotkli něčeho, co je pro ně příliš velké.

Chapat se skryje nepozorovaně na nákladní ploše kluzáku, který letí na Herievu. Sleduje ho velký kluzák z TRAUMPALASTU. V lese Chapat kluzák opustí a utíká směrem k moři. Pronásledovatelé mu ale zůstanou na stopě. Na pláži ho zachrání jen skok do vody před paprskovou palbou, kterou ho muži z TRAUMPALASTU počastují.

Lordamirál Atlan se v masce Paula Morrise vydá na palubu TRAUMPALASTU najít svého syna. V personálním oddělení se ptá po Chapatovi a dostane informaci, že uprchl z lodi. Po rozhovoru s Alfo Zharadinem, který potvrdí výrok personálního vedoucího, opustí Atlan TRAUMPALAST. V hotelu Oasis naváže kontakt s policií a dozví se o přestřelce v zálivu.

K Chapatovi se šílenou rychlostí přiblíží sportovní člun, řízený hezkou dívkou. Člun se posune mezi plavce a pláž, takže kryje Chapata před střelbou pronásledovatelů. Chapat vyleze na palubu. Člun ostře zrychlí a žene se velkou rychlostí od pláže. Dívka se představí jako Kerilla Vhotan. Odveze Chapata do svého domu, který leží daleko od civilizace.

Mezitím je 30. října 2843 a Atlan si najal člun, se kterým pátrá po Chapatově úkrytu. Najednou přijde Mykal, majitel lodi, s myšlenkou, že Kerilla Vhotan, jeho kolegyně, by Chapata mohla vytáhnout z vody. Rychlou jízdou se Atlan a Mykal odeberou k domu dívky. Uplakaná Kerilla jim otevře dveře. Chapat se před dvěma hodina vydal k TRAUMPALASTU. Atlan prosí dívku, aby ho odvezla k lodi.

Chapat se v přestrojení za starého vetchého muže dostane do TRAUMPALASTU. Podaří se mu proniknout až do kanceláře Alfo Zharadina. Po krátkém boji vyřadí oba osobní strážce. V sejfu nalezne vytouženou káču. Přesto ale padne do pasti. Alfo Zharadin a Sassu už na něj drží namířené šokery. Objeví se dalších 8 mužů a zaútočí na Chapata. Je spoután a připojen k iluzornímu stroji.

Atlan dorazí také do TRAUMPALASTU a dostane od Zharadina povolení porozhlédnout se po lodi. Malý škaredý muž dá na sobě poznat, že prokouknul Atlanovu masku. Ví také, že Lordadmirál jedná na vlastní pěst a že nedostane žádnou podporu od USO. Atlan je spoután a zatčen. Je připojen k iluzornímu stroji. Tam se mu ale podaří napadnout stráže a uprchnout. Útěk ale nemá dlouhého trvání. Alfo Zharadin ho pošle výstřelem ze šokeru k zemi. Lordadmirál se probudí na konturovém lehátku vedle Chapata. Ištařina paměť je vložena do iluzorního stroje a umožní Atlanovi a Chapatovi prožít jako život vypadající iluzi. Zharadin triumfuje.

Kerilla Vhotan čeká mimo TRAUMPALAST čtyři hodiny na návrat Atlana a Chapata. Potom se obrátí na policisty, kteří jí ale vysvětlí, že policii není oprávněna zasáhnout, protože loď je extrateritoriální oblastí. Oba muži tak zřejmě nemají naději.