Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 161
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 161
Název:Planeta války
(Der Kriegsplanet)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Skanmanyon
« AT 159 • chronologicky • AT 163 »
Vydáno poprvé:4. listopadu 1974
Vydáno v češtině: -
Čas děje: září 2843
Atlan a Skanmanyon na tajném světě Akonanů - propuká psionická horečka

Po teleportaci z Archalonu na zpočátku neznámou planetu v centrální oblasti Mléčné dráhy se Lordadmirál Atlan cítí jako po transici. Když se ze strašlivých bolestí do jisté míry zotaví, zjistí, že leží na hromadě štěrku. Nalezne dívku Terranii Skeller s psionickým potenciálem Skanmanyonu a uloží jí do očividně bezpečné jeskyně. Potom se nositel buněčného aktivátoru musí vydat na průzkum.

Atlan rychle zjistí, že se nachází na světě Akonanů. Zdejší základna musí být tajná a proto je nutné zachovávat opatrnost. Lordadmirál se pokouší proniknou nepozorovaně na kosmodrom poblíž města Fertless-City. Je 1. září 2843, když na okraji kosmodromu zpozoruje zajatce, které hlídají Akonané. Jedná se o sedm Pozemšťanů, Ertrusana, Skokana, Arkonidana, Antie a Bluesana. V noci rozjede Arkonidan těžký stavební stroj, aby strážce zmátl. Podaří se mu proniknout k zajatým Pozemšťanům. Mezi nimi se nachází také Bortschack Keddeck, specialista USO. Atlan s Keddeckem opustí vězeňský tábor. Ostatní Pozemšťané zůstanou na místě s Lordadmirálovým příslibem, že se pro ně později vrátí. Oba muži ukradnou z příbytku strážců zbraně, výstroj a potraviny. Opatří si také kluzák. Když Akonané konečně stavební stroj dostanou pod kontrolu, je Atlan a Keddeck s kluzákem už nad horami. Vyzvednou víc mrtvou než živou Terranii z jejího úkrytu a odletí asi sto kilometrů daleko, kde se ukryjí v další jeskyni.

Keddeck vypráví, že jsou na planetě Ametigo-Phart, 27‘120 světelných let od Slunce. Velící Akonan se jmenuje Fertless-Ton-Svass a provozuje takzvaný »Projekt«, jehož cílem je válka proti Solárnímu impériu bez vědomí Velké rady. Ostatní vězni se sem dostali jako on sám náhodou a padli do zajetí. Jen ohledně Bluesana, který se jmenuje Orgettu Ran Taak, si specialista USO není jistý.

Atlan má v úmyslu ukrást malou kosmickou loď, osvobodit vězně a opustit s nimi Ametigo-Phart. Druhého dne uskuteční svůj plán. Oběma mužům se podaří nepozorovaně vniknout do města Fertless-City. S kluzákem podniknou klamný útok na důležité budovy města jako je správní budova a konstrukční kancelář kosmické loděnice. Potom se vydají k vlastnímu cíli, k táboru vězňů. Stroj přistane na střeše ubytovny. Atlan a Keddeck seběhnou úzké schody a vyřadí strážce pomocí paralyzátorů. Specialista USO deaktivuje ochranné pole, otevře pozitronicky zajištěné zámky a vyzve zajatce, aby ho následovali do kluzáku.

Akonané je začnou obkličovat. Keddeck sprintuje k paralyzovaným strážím a zachrání několik zbraní, které předá vězňům. Roboti poté spustí smrtící střelbu. Vězni se proto pokusí dostat na stěru vězení. Krátce před cílem ale ochranný štít uzavře dveře. Bluesan Orgettu Ran Taak je zradil a spustil dodatečný alarm. Mříže z terkonitové oceli uzavřou všechny průchody, které jsou ještě navíc uzavřeny energetickými poli.

Bortschack Keddeck podnikne zoufalý a nesmyslný pokus o průlom. Zaútočí na bariéru z robotů, kluzáků a space-jetu. Atlan a ozbrojení vězni se ho snaží krýt palbou. Štíhlý Akonan zasáhne Pozemšťana paprskometem do prsou. Keddeck stačí během pádu proměnit Akonana v hořící pochodeň. Pak specialista USO zemře.

Atlan a vězni se vzdají. Fertless-Ton-Svass Lordadmirála pozná a odvede ho k výslechu. V kluzáku Atlan vypráví, že na Ametigo-Phart narazil náhodou. Akonan přizná, že zbrojí na válku proti Solárními impériu. Do jeho plánů také báječně zapadá buněčný aktivátor Arkonidana. Přístroj by mu opatřil dostatečný čas pro realizaci jeho záměrů.

V obrovském pokoji Akonana pak Lordadmirál vypráví, jak se s lodí dostal na Ametigo-Phart. Jeho perfektně vybavený a mutanty podporovaný tým by po něm měl brzy začít pátrat. Bluf na Fertless-Ton-Svasse zapůsobí. Nervózní Akonan rozkáže pátrat po lodi. Pořád ještě chce Atlanovi odebrat buněčný aktivátor. Pátrací četa brzy ohlásí zaměření psionického záření. Atlan teď ví, že Skanmanyon ještě existuje. Arkonidan je zavřen do prázdného skladiště. Jedna ze stěn je skleněná. Kolem se válí bedny, obaly a torzo robota. Atlan zjistí, že při eventuálním útěku by musel zdolat výšku asi deseti metrů.

Příštího rána pozoruje Atlan u Akonanů z města zvláštní chování. Dojde k závěru, že Skanmanyon reagoval na přiblížení pátracího komanda a zahalil Fertless-City parapsychickými impulzy. Propukne psionická horečka.

Atlan pozoruje psionickými impulzy Skanmanyona vyvolané divadlo. Pak se koncentruje na útěk z vězení. Hází torzo robota na skleněnou tabuli, dokud nepraskne. Pak do hlubiny spustí několik beden, načež na hromadu z nich skočí. Nezraněn překoná pád a zmocní se nedaleko parkujícího kluzáku. Atlan si opatří zbraně, vysílačku a konzervy a všechno odnese na palubu kluzáku. Pak odstartuje a letí k jeskyni, kde na něj čeká umírající Terrania Skeller, zatímco ve městě zuří psionická horečka.

Krátce před jeskyní musí Atlan zjistit, že akonské pátrací komando bylo rychlejší. Akonané vynášejí dívku z jeskyně a nesou k jednomu ze čtyř kluzáků. Atlanovi nezbývá než je sledovat z bezpečné vzdálenosti. Akonané odlétají k severnímu pólu planety. Přistanou v krajině plné ledu a sněhu. Akonané pod Skanmanyonovým vlivem začnou z ledu vyřezávat krychlové bloky. Vynesou Terranii z kluzáku a takřka jí ledovými bloky obezdí. Psionický zdroj se takto pokusí zakonzervovat se chladem, jako na planetě Sněhová koule. Po práci se Akonané stáhnou. Atlan toho využije a paprskometem se prořeže až k Terranii. Pak jí vezme na palubu kluzáku. Nabere kurz na kosmodrom Fertless-City, aby s nějakou kosmickou lodí prchnul z Ametigo-Phart. Skanmanyonův plán na shromáždění nové psionické energii v polární oblasti planety je tak Atlanovým zásahem znemožněn. Je zklamán, že už Atlana nemůže dostat pod kontrolu.

Během letu si Atlan všimne, že se poměry na Ametigo-Phart opět normalizují. Znepokojeně se podívá na Terranii. Dívka je studená jako led. Je mrtvá. Je další obětí psionického zdroje, jehož cesta Mléčnou dráhou je lemována mrtvolami. Ale Skanmanyon ještě existuje.

Ve městě zapne Atlan reproduktory kluzáku a vyzve Fertless-Ton-Svasse, aby se u něj hlásil. Když se ohlásí, požaduje Atlan bryskní propuštění terranských vězňů a kosmickou loď. Lordadmirál se také prohlásí za původce stále ještě působící psionické horečky. Pokud mu Akonané nevyhoví, hrozí další vlnou. Atlan se s kluzákem schová před přistávací plochou kosmodromu a čeká na ráno.

Mezitím Fertless-Ton-Svass začne s přípravami. Poručí připravit starší kosmickou loď a umístit vězně do její blízkosti. Loď má sice odletět do vesmíru, ale systém v žádném případě opustit nedokáže. Atlan by totiž určitě rychlou cestou informoval Velkou radu Akonu, což by znamenalo konec »Projektu«.

Atlanovy zkušenosti a extrasmysl ho utvrdí v názoru, že Akonané loď určitě vypreparovali. Útěk ostatních vězňů, kteří se pokouší dostat se na kosmodrom, se postará o rozruch mezi Akonany. Atlan využije zmatku a vydá se s kluzákem k Fertless-Ton-Svassovi. Paprskometem chce Akonana přinutit, aby šel s ním na palubu připravené lodi. Nedaleko před lodí se setkají s vězni, které přivádí Bluesan. Fertless-Ton-Svassovi se podaří uniknout. Atlan rozkáže pětici Pozemšťanů hledat jinou loď a přejít na palubu. Potom se rozběhne k Fertless-Ton-Svassovi, který ho přivítá energetickou palbou. Rozhoří se silná přestřelka.

Orgettu Ran Taak a jeho zbylí vězni se dostanou k připravené lodi. Loď s nimi odstartuje za strašlivého vytí strojů. Když dorazí na okraj atmosféry a přejde do kosmu, detonuje i s 50 vězni na palubě.

Jedna střela zasáhne Fertless-Ton-Svasse do hrudi a Akonana zabije. Atlan se vydá k rádiové stanici, která je vybavena velkým hypervysílačem. S její pomocí vyšle Lordadmirál zprávu pro Velkou radu Akonanů a nahlásí jim intriky Fertless-Ton-Svasse. Na pásce namluvený radiogram nechá v nekonečné smyčce vysílat s maximální výkonem. Pak se stáhne ze stanici a zavaří dveře.

Najde loď, kterou obsadili Pozemšťané a přejde na palubu. Stará loď odstartuje a vlnitým pohybem se vydá do kosmu. Atlan předá pilotovi souřadnie malé industriální planety ve vzdálenosti asi 3000 světelných let, na které je také základna USO. Než loď přejde do transice, vydá se Atlan do malého nákladního prostoru, ve kterém je kluzák s mrtvolou Terranie. Chráněn bojovým oblekem vystoupí s dívkou z lodi. Atlan předá Terranii Skeller a s ní i Skanmanyona kosmu. Tělo zmizí mezi hvězdami. Arkonidan teď má dost času seznámit se z Pozemšťany. Vypravuje jim o svých zážitcích se Skanmanyonem.

Jedinou transicí překoná loď vzdálenost k základně USO. Na Atlanovo volání odpoví PHARAO DELTA. Lordadmirál požaduje flotilu o asi 1500 jednotkách a pošle jí do systému Phart. Loděnice na Ametigo-Phart má být obsazena, Akonané zatčeni a deportováni na nějaký akonský svět, technická zařízení zničena. Čtyři moderní kosmické lodě eskortují zastaralou akonskou loď, na které se Atlan a pětice Pozemšťanů vrátí zpět do Solárního impéria.