Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2117
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2117
Název:5D planeta
(Der 5-D-Planet)
Autor:Horst Hoffmann
Cyklus:Thoregon / Říše Tradom
Vydáno poprvé:
Vydáno v češtině: -
»Vrhači nožů« z Tradomu - stopa vede na Linckx
Hlavní postavy románu:

Eshmatay Amgen - Kapitán RIGO se vydává na neuvěřitelnou expedici

Perry Rhodan - Terrance zatúčí na 5D svět

Ascari da Vivo - admirálka se maskuje jako Xirittenka

Benjameen da Jacinta - Zerosnílek hledá "tvář"

Tess Qumisha - hyperfyzička je konfrontována s pararealitou

Když se LEIF ERIKSSON opět dostane na Jankaron, KARRIBO je už zpět ze své mise. Perry Rhodan a Ascari da Vivo si domluví rozhovor o svých nálezech, která ale proběhne relativně chladně. Zatímco Rhodan popisuje Mascantce Guckyho záchranu a upozorňuje na kořist, vypráví Arkonidanka o svém pátrání u Anguelaova oka. Když Rhodan ukáže Mascantce kořist, projeví Arkonidanska zklamání a posměch. Ukořistěné mikrostrojky se nedají ani s řídícími přístroji správně kontrolovat. Pokusná demonstrace mikrostrojky užitečně použít selže. Ani z jednoho ukořistěného batohu se nepodaří získat nic zajímavého. Brašna otevřená za extrémních bezpečnostních opatření neobsahuje psionické nože, ale pouze maskovací síť a výživné dávky. Teprve, když je podrobně zkoumán balík s výživou, najdou Terranci první, důležitou věc. Jídlo pochází z planety Linckx, oné planety, na které Zeměpán z Pombaru objevil terranskou kostru. Když se Arkonidanka dozví o nálezu kostry, změní se její postoj a přidá se se svými loděmi k následující průzkumné misi. Rhodan nařídí LEIFu ERIKSSONovi odlet na souřadnice planety Linckx.

Linckx vypadá na první pohled jako průměrná planeta bez jakýchkoliv zvláštností. Povrchová gravitace činí 1.29 gravů, průměr 16.445 kilometrů a poměr země a vody činí 9:91. Na oběžné dráze kolem planety je očekáváno mnoho kosmických lodí a proto se obě lodi galaktiků přibližují pod maximální zaměřovací ochrannou. Již brzy zjistí, že Linckx je obklopen pětidimenzionálním polem. Také Benjameen da Jacinta tento objev potvrdí, jelikož nemůže pomocí svého daru proniknout k povrchu planety. Když se Benjameen dostane do snů posádek kosmických lodí, které stojí na orbitě planety, naráží mutant neustále na pojmy »Yddith« a »Quinta-Kov«. Také Rhodanovi technici, kteří odposlouchávají radiokomunikaci kolem Linckxu, tyto pojmy zachytí. Jižní kontinent planety, zvaný Sikma, je zřejmě zakázanou oblastí. Policejní lodě E'Valenterů se starají o to, aby žádná z mnoha lodí, které krouží kolem planety, na Sikmě nepřistály. Severní kontinent se jmenuje Kaza a je pro astronauty volně přístupný. Aby získali informace a vyřešili záhadu zakázaného kontinentu, vydává se skupinka Terranců a Arkonidanů za Xiritteny, humanoidní národ Tradomu. Rhodan a Ascari vedou průzkumnou skupinu, ke které patří také Benjameen da Jacinta, Tess Qumisha a trpasličí slon Norman. Protože na Linckxu panují zvláštní hyperfyzikální podmínky a přístroje na 5D bázi vůbec nebo jen nespolehlivě fungují, průzkumný tým se podle toho vybaví. Skupina dosáhne planety Linckx ve čtyřech zastaralých, speciálně pro tyto účely určených malých válcovitých kosmických lodích.

Přistání se i přes bouřlivou atmosféru planety podaří a průzkumný tým se ocitne na povrchu planety. Všechno se zde točí kolem obchodu a zisku z Yddithu. Aby získal místní platidlo, prodá Rhodanův tým nějaké speciálně pro obchod vyvinuté zboží. Cílem je získat povolení ke vstupu na zakázaný kontinent Sikma, což se ale ukáže jako krajně obtížné.

Benjameen, který je od přistání trápen zvláštní vizí, vidí ve svých denních snech gigantickou tvář. Tvář ho magicky přitahuje, ale nedokáže jí nijak blíže popsat. Vize má ale nepochybně vztah k zakázanému kontinentu. Zatímco se průzkumný tým snaží získat přístup, Tess, Benjameen a Normon se oddělí od skupiny. Benjameen se nechá vést svými pocity a potká kapitána vzducholodí Eshmataye Amgena. Eshmatay, který velí staré vzducholodi RIGO, je připraven za příslušnou cenu udělat cokoliv a vezme tři návštěvníky na palubu. I Rhodanův tým je úspěšný a podaří se mu najít ponorku, jejíž velitel je ochotný za dobrou cenu vzít na sebe jakékoliv riziko. Zatímco Benjameen a Tess odletí v bouřlivé atmosféře planety k jižnímu kontinentu, dostanou se Rhodan a Ascari do léčky. Posádka ponorky se ukáže jako nespolehlivá a tým se jí musí postavit na odpor. Přitom je ponorka poškozená a potápí se. Rhodanův tým se musí s nepořízenou vrátit na kontinent Kaza.

Benjameen a Tess se mezitím s RIGO blíží k zakázanému kontinentu Sikma. Zvláštní síla je učiní nepozorovatelnými, a ačkoliv hlídkující E'Valenterové létají blízko vzducholodi, není RIGO objeven. Vzducholoď je podle výpovědi Benjameena ve vlastní pararealitě a je pro pohledy E'Valenterů neviditelná. Tess nechápe souvislosti a spoléhá se plně na výroky svého přítele. Když RIGO dosáhne horského kontinetu, spatří Tess na vrcholu jedné hory hrozivého Vrhače nožů. Podle jejích doměnek se jedná o strážného. Ale ani Vrhač nožů nezpozoruje RIGO, ačkoliv vzducholoď letí jen několik metrů nad ním. Jak RIGO postupuje dále do vnitrozemí, narazí vzducholoď na zvláštní vojenskou základnu. Velký blok budov obklopuje něco jako bazén ve svém středu. V tomto bazénu spočívá rosolovitá hmota, která vypadá, že je v pohybu. Když si Tess Qumisha zvláštní objekt prohlíží, vyrazí ze sebe polekaný výkřik. Rosolovitá hmota ve velkokapacitním bazénu kopíruje její vlastní tvář! Terranka je úplně mimo. Ale i Eshmatay Amgen a jeho kormidelník jsou nanejvýš znepokojeni. I oni vidí v rosolovité hmotě svou vlastní tvář. Teprve pakt Tess pochopí souvislosti. Každý kdo si onen zvláštní objet prohlíží si myslí, že v něm vidí svou vlastní tvář. Před nimi leží ona záhadná tvář, o které se Benjameenovi po celou dobu zdálo!