Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Planety > Ghama
hledat
Astronomická data:
Galaxie:Mléčná dráha
Sluneční soustava:Toghma
Vzdálenost od [[Země]]:17‘033.4 LY
Pořadí od hvězdy:2
Doba rotace:52 hodin
Měsíce:žádné
Obyvatelé planety:
Ghamesané, Skokani

Ghama je druhá planeta slunce Toghma, kolem kterého obíhají celkem 4 planety a které je vzdáleno 17‘033 světelných let od Země.

Z kosmu poskytuje modrý vodní svět Ghama cizorodý, ale velice překrásný pohled: zřetelně se třpytící plochy obrovských moří a tmavé body malých ostrůvků. Bouře zde prakticky neexistují, klima je tak vyrovnané, že nemohou vznikat. Planeta se otočí jednou za 52 hodin a je obydlena primitivními Ghamesany.

Města

Většina měst na planetě se nachází pod hladinou moře, obvykle nedaleko pobřeží ostrova, který je provrtaný štolami, které město zásobují vzduchem. Kruhová, hlavní třída vždy obepíná celé město a chrání město proti vodě. Aby se mezi městy mohli pohybovat, disponují motorovými ponorkami. Vnitřek osady je cítit rybami a rybím tukem.

Zvláštností ve městech jsou okna. Častokrát jsou zasklené úseky kolem celých ulic, což poskytuje zvláštní pohled – zejména, když se v blízkosti objeví dravá ryba jako Lidiok. Ghamesané používají zasklené plochy kolem svých měst k tomu, aby byli moři blíž, zároveň ale cítí panický strach z toho, že se jim dostane dovnitř.

Právě sklo je to, co planetu Ghama činí zajímavou, jak pro Skokany, tak i pro Pozemšťany. Sklo totiž i přes velkou tloušťku nedeformuje obraz. Propouští kompletně světlo, nevyvolává odrazy, je tedy do jisté míry neviditelné, což z něj dělá ideální materiál pro okna nebo jiné věci, které mají být takřka neviditelné.

Fauna

Planeta je také proslulá žravými mořskými nestvůrami, ze kterých domorodci cítí panických strach. Nehledě na měsíční rejnoky, které rybáři rádi loví, jsou vládci ghamských vod Lidiokové. Tyto dravé ryby jsou velké, silné a dost rychlé na to, aby mohli přemoci malý motorový člun a sežrat ho.

Vzrostlí Lidiokové mají trojúhelníkovou horní ploutev, která je vysoká přes pět metrů. Jakoby věděl, že již samo objevení nažene oběti strach, na chvíli se vynoří a pak se zase ponoří. Když se poté vynoří okamžitě zaútočí. Ačkoliv je to ryba, dokáže Lidiok vyskoči na pevnou zem, chytit šokovaného Ghamesena a rychle se vrátit zpět do vody. Lidiok je veliký jako dům a má širokou tlamu, která svými rozměry může konkurovat vratům od stodoly. Hlava je mohutná, na čelu podobné vrchní části těla se nacházejí polokulové, 20 centimetrů velké oči.

Historie

Ghama je pokládána za planetu galaktických obchodníků. Skokani Ghamesanům dodávají už několik století všechno, co potřebují, a udržují si zde velkou obchodní základnu. Díky závislosti na nich a nadmíru šikovnému diplomatickému počínání je v Ghamesanech zaseta oddanost.

Ghamesan jménem Zatok byl jedním z prvních, kteří byli v roce 2101 ochotní spolupracovat s Terranci. Pomáhal také při budování Interkosmické sociální rozvojové pomoci, maskovací organizace Oddělení III. Na ostrově Killanak byla vybudována malá terranská osada, kterou jednou měsíčně navštěvovala zásobovací loď ze Země.

Agentům Oddělení III se v roce 2102 podařilo rozluštit tajemství Ghamského skla a vyhnat rod patriarchy Alboolala z jejich základny.