Dimenzionální tunel

18 dimenzionálních tunelů bylo jediným spojením normálního vesmíru s Dakkardimballonem. Na místě přechodu dimenzionálních tunelů do Dakkardimballonu vznikl útvar, který byl později Terranci nazván Sametové oko.

Mohlo se létat ale jen skrze otevřené tunely – přičemž tunel mohl zůstat otevřený jen na několik sekund, nebo eventuálně na několik hodin - a to jen s pomocí speciálního pohonu, podobnému dimesextovému, který se nazýval tunelový pohon. Nalezení otevřených tunelů a plány na stavbu tunelového pohonu bylo známé jen Specialistům noci.

Poté co byl Galkon Erryog donucen Koltony k tomu, aby vychoval 12 Specialistů noci a domovskou planetu Zgmahkonů tak připravil na blížící se zhroucení do černé díry a aby nebyla zničena, ale místo toho se materializovala v Žíle, vytvořili Zgmahkoni v Dakkardimballonu novou civilizaci. Díky opakovanému vydírání a uspávání se jim podařilo donutit Specialisty Noci k tomu, aby jim postavili pohon, se kterým se dal Dakkardimballon opustit.

Později postavili Keloskové pro Lary podobné pohonné ústrojí, Beraghskolth – se kterým bylo také možné cestovat dimenzionálními tunely. Larové ho ale nikdy nepoužili, protože ho v roce 3584 speciální akční komando SOL, které se od Dobraka dozvědělo o jeho existenci, ukradlo. SOL byla totiž přes »Velkou černou nicotu« vržena do Žíly, kterou ale nemohla opustit.

Později byly dimenzionální tunely omylem zničeny Specialisty Noci, takže Zgmahkoni už neměli žádný další kontakt s vnějším světem. Během svého zániku posílali tunely do Žíly více hmoty, než bylo obvyklé.

Aktuální data:
5.8.2021
1566 před NGL
3. Ansoor 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459431.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!