Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Slovník > Technologie > Biotronika
hledat

Biotronika je počítačový systém z biologicko-chemických komponentů. Je přibližně stejně výkonná jako pozitronika.

Sooldockové

Národ Sooldocků z galaxie M 82 používal biotroniku pro své androidy. K nim patří Bernonové a Cheercyové, osobní rádci každého Sooldocka. Také Hlízové baterie, uměle vytvořené, rostlinám podobné organismy, disponovaly nervovou soustavou podobnou biotronické.

Bionický křižník

Centrální počítačový systém bionických křižníku je biotronika.

Hlavní uzel tohoto decentralizovaně postaveného biologicko-pozitronického zařízení se nachází na palubě 3, na levoboku křižníku. Tento uzel je kulovitého tvaru o průměru 2,40 metru. Matně šedý povrch se přesunuje jako stín a neustále se zde objevují vzory nebo celé obrazy. V blízkosti tohoto uzlu se také nachází podpůrce, Motana, který stabilizuje labilní biologickou složku. Jak se ukáže na Šedopěně, je biotronika odolná vůči motošoku.

Bionická síť

Počítač se však neomezuje jen na tuto kouli, ale jeho nervová vlákna se táhnou celou lodí a tvoří tak bionickou síť. V této biomase neustále cirkuluje substance 101, přičemž přibližně 80% se vždy koncentruje v kulovitém hlavním uzlu. Tam, kde se několik vláken kříží, vznikají menší uzly. Díky substanci 101 je možné, aby si biotronika vytvořila pravou inteligenci s vlastním uvědoměním a pocity. Substance tvoří tak říkajíc duši biotroniky a tím i bionického křižníku.

Každá biotronika má vlastní jméno a určitou osobitost, je tedy jedincem v pravém slova smyslu.

V případě biotroniky Lašunda je zřejmé, že vědomí částečně zničené biotroniky lze vhodnými prostředky znovu oživit, pokud je k dispozici alespoň 20% substance 101.

Známé biotroniky

  • Antigono - Bionický křížník KLENBA
  • Echophage (Echofág) - Bionický křížník MEČ
  • Epimacho - Bionický křížník BILIEND
  • Lašunda - Bionický křížník KRVAVÝ MĚSÍC
  • Makrografo - Bionický křížník OŠTĚP
  • Mikrogeno - Bionický křížník ŠÍP
  • Nanomechno - Bionický křížník LAVORNI

Pojemnování

Jméno biotroniky se vždy skládá ze čtyř slabik. Tyto slabiky vyplývají z křestních jmen Podmořských architektů a porlimských stínovek. Slabika jedna a tři přitom udává jméno porlimské stínovky, která substanci 101 pro biotroniku vytvořila, u Echophage (český překlad Echofág) je to tedy E - pha = Epha. Slabiky dva a čtyři odpovídají křestnímu jménu Toron Eriha, který této stínovce substanci 101 odebral, tedy Cho - ge = Choge.

Poznámka: Český překlad jména biotroniky Echophage jako Echofág je tedy nesprávný.

V tomto článku je použit překlad textu ze stránky »Biotronik« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)