Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 659
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 659
Název:Bioimitátoři
(Bio-Imitatoren)
Autor:Peter Griese
Cyklus:Dobrodružství SOL / Bezejmenná zóna
« AT 658 • chronologicky • AT 660 »
Vydáno poprvé:21. května 1984
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3808
Znovuobjevení Světelného zdroje

Chybrain pošle MJAILAMU na pomoc malý stroj z hmoty z druhé strany, který je nazván Filigran. Na povrchu Houbovité brambory se musí Filigran ubránit útoku Fasta a Materiálního potápěče při tom zraní.

Týden po útěku MJAI-B a deset dnů po zřízení křižníku opustí Insider sám MJAILAM. Naváže kontakt s Fastem. Poté co ošetří zranění Materiálního potápěče a dá mu výživu, chtějí Fastové pomoci Soláncům. Pronese Insidera skrze skálu na povrch planetoidu, kde Insider potká Filigrana. Zatímco se Filigran zmenší, může ho Insder vzít k sobě do kosmického obleku.

V MJAILAMU vysvětluje Filigran, že ho Chybrain stvořil na podporu Atlana. Kvůli uspěchané výrobě došlo k několika chybám. Přesto může na úkor své existence zničit Houbovou bramboru, aby MJAILAMU mohl umožnit útěk.

Nadšení Solánci chtějí hned vyrazit. Insider se vydá za Atlanem a připomíná mu, že zničení Houbovité brambory by znamenalo Fastovu smrt. Chce vzít Materiálního potápěče na palubu. Když je planetoid zničen, objeví se MJAILAM 34000 světelných let od své staré pozice. Nejbližší sluneční soustava se nachází 80 světelných let daleko a tak pravděpodobně mimo dosah poškozené lodi. Ke všeobecnému překvapení se v bezprostřední blízkosti MJAILAMU vynoří Základna Prvního Měřiče.

Na základně ztroskotalo sedm kosmických lodí Quibbirgů. 800 pozitivních Quibbirgů pod velením šéfa Minandara uniklo ze své soustavy, když se obětoval Emulátor, aby jim otevřel průchod šokovou frontou. Mezitím jsou zoufalí, protože na základně uvízli a roboti jim brání v přístupu dovnitř. Když zaměří MJAILAM, chtějí křižník násilím zajmout. Minander překoná neshody se šéfvědcem Polisarem, který ihned nasadí bioimitátor. S touto zbraní stvoří Quibbirgové kopie posádky MJAILAMU.

Atlan kontaktuje základnu, které velí robot jménem Nebula. Ten je v zásadě připraven Soláncům pomoct, ale Atlan se nejdříve musí postarat o to, aby Quibbirgové ze základny zmizeli. MJAILAM smí přistát na povrchu.

Atlan se s Insiderem a Blödelem vydá hledat starý přístup do základny. Přitom potkají kopie Solánců, což zpočátku způsobí velký zmatek. Fasto a Přerušovač kopie ale poznají. Materiální potápěč je bez okolků sežere, kdekoliv je najde. Quibbirgové unesou Atlana, ztratí ale pozvolně kontrolu nad imitováním.

Historik Kormath chce zastavit eskalaci situace a vydá se na vlastní pěst k MJAILAMU. Je tam střelen jednou bioimitací a smrtelně zraněn. Přesto ale může Soláncům podat zprávu o bioimitátorech. Přitom jsou použity duše zemřelých Quibbirgů, takzvané Ghausty, aby z umělé biomasy vytvořily imitace.

Fasto osvobodí Atlana. Když Kormath mluví se svými lidmi, přijde částečně o rozum. Při vzniklém sporu je zabit Polisar. Quibbirgové změní názor, nemohou ale bez Polisara zastavit imitace. S pomocí Quibbirgů může být ale zničen bioimitátor načež se imitace rozpustí.

Během několika dnů opraví roboti ze základny tři lodě Quibbirgů a MJAILAM. Quibbirgové opustí základnu a vezmou s sebou Fasta. Roboti základny se bojí zlé mocnosti, která ovládá Bezejmennou zónu a která cosi na základnu přinesla. Deshlab proto deaktivoval Světelný zdroj.

Atlan jde ke Světelnému zdroji, aby si s ním opatrně promluvil. Na základně je sonda, která při aktivitě zdroje okamžitě zalarmuje své pány. Stačí krátký kontakt, aby se sonda zaktivovala. MJAILAM dokáže sondu zaměřit, skrývá se v domě Prvního Měřiče.

Padesát lodí o délce 150 metrů, které vypadají jako klíšťata se najednou objeví a zaútočí na základnu. Pod Atlanovým vedením se podaří útok odrazit, kromě toho je zničena sonda. Insider a scientologové z trosek zrekonstruují původní formu.

Světelný zdroj se aktivuje a promluví si s Atlanem. Vypráví, že v Zóně nastala nerovnováha mezi zlem a dobrem, a prosí Atlana, aby Vulnury přivedl do zóny jako pozitivní sílu a vytvořil tak znovu rovnováhu. Opravený space-jet MJAI-A je s touto informací poslán k SOL. Hage Nockemann a Blödel zjistí z organických zbytků v sondě, že nepřátelé sami vypadají jako klíšťata.

V tomto článku je použit překlad textu ze stránky »Quelle:A659« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)