Atlan 655 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 655
Název:Exitus hraničního strážce
(Exitus der Grenzwächter)
Autor:Falk-Ingo Klee
Cyklus:Dobrodružství SOL / Bezejmenná zóna
« AT 654 • chronologicky • AT 656 »
Vydáno poprvé:23. dubna 1984
Vydáno v češtině: -
Čas děje: květen 3808
Robot bojuje za svobodu

Solánci z MJAILAMU jsou už dva týdny na Hnědorezi. Blödel využívá čas a dostatečně vyladí kamufláž, aby se tak mohl dostat k robotům kolem Tonn-Jedna. Tímto způsobem se dostane do nitra hraničního strážce Kioltonna, který je identický s planetou Modrozelená. Je ale odhalen a musí prchnout hlouběji do nitra hraničního strážce.

Atlan a Vorlan Brick potkají mezitím Emulátora Vulnurů jménem Daug-Enn-Daug. Poté co se Vulnuran naučí interkosmu, vypráví Atlanovi, Vorlan Brickovi a Ehennesimu svůj příběh:

Emulátor Vulnur-Ferr-Vulnur se postavil proti hanebnostem vládců svého národa. Začne kolem sebe shromažďovat stále více přívrženců, kteří se po něm nazývají Vulnurové. Vládci postavili VČEREJŠEK, DNEŠEK a ZÍTŘEK, a Vulnury nalákali na palubu. Doufali, že se loď roztříští na šokové frontě. Vulnur-Ferr-Vulnur obětoval svou existenci a způsobil tak, že lodě proletěli šokovou frontou bez újmy.

Daug-Enn-Daug se probudil jako nový Emulátor na jednom planetoidu. Planetoid byl vlastně kosmická loď JEUDI, která byla vyslána, aby našla Světelný zdroj. Velitelem lodi byl Riso-Kell-Rico, který jako mozek ducha lodi přežil 1309 let od odletu a nakonec také zemřel.

Emulátor nechá JEUDI vrátit se k jeho domovu Vulnur II a dokáže proletět šokovou frontou, která všechny odpuzuje. V systému najde jen malou kolonii Vulnurů v několika planetoidech, kteří pocházejí z odpadlických Vulnurů tří generačních lodí. Tito odpadlíci považovali napravování jiných národů za nesmyslné a sledujíc svého proroka Dans-Minn-Danse obhajovali pátrání po Světelném zdroji, k čemuž se nakonec vydali.

Daug-Enn-Daug opustí malou kolonii s JEUDI a vydá se hledat generační lodi. Po letech pronikne do normálního vesmíru, kde nakonec objeví VČEREJŠEK, DNEŠEK a ZÍTŘEK. Nenajde ale žádné propojení mezi sebou a Vulnury, takže je opět opustí a vrátí se zpět do Bezejmenné zóny. Zde další roky hledá část Vulnurů, jejímž je Emulátorem. Nakonec je JEUDI napadeno a Daug-Enn-Daug se dostane na Hnědorez.

Vůči Atlanovi tvrdí Emulátor, že Vulnurové z generačních lodí byli ovládnuty Světelným zdrojem Mara. Blödel potká v Kioltonnovi mnoho, většinou agresivních, bizarních tvorů, ze kterých jsou někteří inteligentní. Většinou žijí jako paraziti v hraničním strážci. Blödel a Wuschel se spřátelí s malou bytostí jménem Tizzel a jsou odvedeni do oblasti plné strojů. Po napojení na jeden z kabelů může robot odposlechnout rozhovor mezi Kioltonnem a dalšími hraničními strážemi. Všichni jsou zřejmě zneužíváni a přijímají rozkazy od nějakého Pagena. Kioltonn nechce vůči svým druhům přiznat, že na Hnědorezi drží cizí bytosti.

Speciálním transmiterem transferuje Blödel Atlana do hraničního strážce. Atlan dokáže přesvědčit hraničního strážce, že ho stroje v jeho vnitřku zmanipulovaly. Skupinka se musí bránit útoku robotů, zatímco se Kioltonn pokouší získat znovu kontrolu sám nad sebou. Tizzela zastřelí dvě ještěrkovité bytosti.

Když Tonn-Jedna a jeho roboti Atlan a Blödela obklíčí, jsou Kioltonnem vypnutí. Podaří se mu zvítězit a získat zpět plné vzpomínky. Oznamuje, že hraniční strážci vznikli z Emulátorů. Jiní Emulátoři se proměnili v Zounty. Aby zabránil dalšímu zneužívání, otráví Kioltonn sebe a všechny ostatní hraniční strážce.

Atlan a Blödel se transmiterem přemístí přímo do centrály MJAILAMU. Mezitím se píše 24. května 3808. Kvůli Kioltonnově smrti je soustava nestabilní. Atlan a Blödel odlétají s MJAILAMEM k Soláncům a berou je na palubu. Zajatí Emulátoři chtějí zemřít, aby nemohli být zneužiti. Atlan přesto nakonec dostane Daug-Enn-Dauga a Ehennesiho proti jejich vůli na palubu a loď opustí soustavu. Extrasmysl ho varuje, že jeden z Emulátorů hraje falešnou hru.

Dozorčí jednotka oznamuje radě Pagenů, co se stalo. Ti nezavelí k žádné akci, protože si Solánci vzali na palubu něco, co způsobí jejich smrt.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:A655« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
23.10.2021
1566 před NGL
34. Prikur 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459510.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!