Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 626
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 626
Název:Galaktický epos
(Galaktisches Epos)
Autor:Peter Griese
Cyklus:Dobrodružství SOL / Anti-ID
« AT 625 • chronologicky • AT 627 »
Vydáno poprvé:3. října 1983
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3807
Vznik Bars-2-Bars

SOL se bezmocně žene nicotou a čeká, jestli se znovu vynoří v normálním universu nebo v Bezejmenné zóně. Bjo Breiskoll cítí, že Sanny je ještě naživu. Tyari věří, že se SOL vynoří v Bars-2-Bars. Solánský chlapec Zardaz náhodou při hře zpozoruje, jak Cara Doz projde pevnou zdí.

Z dálky se ohlásí Wöbbeking a nabídne Soláncům, že jim bude vyprávět něco o Bars-2-Bars, kde by se měli později objevit. Poté co většina posádky souhlasí, začne vypravovat:

Před dávnými časy se HIDDEN-X, podle kosmických měřítek silná, ale hloupá bytost, dozvěděl, že zdroj hmoty z druhé strany by mu mohl pomoci k obrovské moci. Od té doby se stará jenom o to, jak se zdroje zmocnit. Před asi tisícem let se HIDDEN-X dozvěděl, že se zdroj nachází v Bezejmenné zóně. Po několika chybných pokusech získat přístup do Bezejmenné zóny, HIDDEN-X zjistil, že musí svést dohromady dvě galaxie, které obě disponují vlastním vědomím, aby otevřel bránu. Po dalším zkoumání objeví HIDDEN-X galaxie Bars a Farynt. V Barsu je všudypřítomná oduševnělá inteligence Tyar, zatímco ve Faryntu působí vrtošivý instinkt Prezzar. Aby uskutečnil svůj plán, začíná HIDDEN-X galaxie přibližovat k sobě.

Nejvíce vyvinutým národem v Barsu jsou Vlahresové, ke kterým patří také Kik. Jen s nimi komunikuje Tyar přímo v Kontaktumu na Vlahu. Tyar se Vlahresům ohlásí, když HIDDEN-X začne manipulovat s Barsem a Faryntem. Hlavní flotila je řízena Kolkem. U flotily se nachází vědec Annymon, který krátce před tím inicioval růst svého dítěte. Objeví, že HIDDEN-X nejdříve útočí na duševní substanci primitivních národů.

Když jsou galaxie jen 200‘000 světelných let od sebe, vypátrají Vlahresové duševní uzel HIDDEN-X a vyženou ho prozatím z Barsu. O několik dnů později se Tyar naposledy ohlásí. Inteligence vypráví o Faryntu a domnívá se, že Prezzar je zlé monstrum. Při obraně Barsu mají Vlahresové zmobilizovat také jiné národy, jako téměř podobné Anterferranty.

Ve Faryntu dominují Bheyndové, kteří se Čtěnáři Prezzara zas a znovu zplozují jedince, aby mohli přijímat zprávy od Prezzara. Když astronom Mitan objeví, že Farynt učinil skok přes 188 milionů světelných let1), označí ho Čtenáři Prezzara za šarlatána. Čtenářka Prezzara Djerbsch to ale potvrtí, protože se Prezzar pouze jí. Na její žádost se Prezzar poté obrátí na všechny Bheyndy a stěžuje si, že obyvatelé Faryntu mu vůbec nepomáhají proti tomu, že je odvléká cizí moc. Bheyndové se domnívají, že tato moc sídlí v Barsu. Když se galaxie přiblíží, je krátký kontakt Djerbsch s Tyarem vyhodnocen jako nepřátelský. HIDDEN-X zmanipuluje TPO-mozky Bheyndů a ti přejdou z obrany do útoku. Djerbsch, Mitan, mladý vládní rada Ybag, Chlab a Errentyr to považují za chybu. Když se Djerbsch dozví o HIDDEN-X, je ona, Mitan a Ybag na základě podílnictví odsouzena k smrti. Ybag zemře na zranění, které mu způsobilo zatčení.

Kolkova flotila vyšle průzkumnou loď TYXX, které velí Turelmem a objeví planetu Bheyn. Téměř ve stejné době dorazí zpráva o zničení Vlahu do Kolkovy flotily. S několika loděmi zaútočí Kolk na Bheyn, aby pomstil zničení Vlahu.

Na Bheynu osvobodí Errentyr a Chlab, kteří poznali, že TPO-mozky jsou zmanipulované, Djerbsch a Mitana. Když kvůli útěku otevřou ochranný štít kolem Bheynu, umožní tak Kolkovi zničení Bheynu, přičemž se velitel obětuje se svou vlajkovou lodí. Annymon zůstane v záchranné kapsli.

Wöbbeking vypráví, že se Bheyndové a Vlharesové v následujících letech vzájemně zničili. Jiné národy vedli boj mezi galaxiemi dál. Dnes udávají tón Anterferranti z Barsu a Beneterlogové z Farryntu. Od té doby, co vznikl Bars-2-Bars, žijí Tyar a Prezzar v sevření. Tyar pravděpodobně s posledními silami stvořil Tyari. HIDDEN-X očekávaný přechod do Bezejmenné zóny nenašel a Bars-2-Bars odepsal. Přechod ale vznikl a od té doby ho používal Anti-ID, aby rozšiřoval svou mocenskou sféru.

Po zničení Bhey zachrání TYXX Errentyra, Djerbsch a Annymona z vesmíru. Potom je loď poškozena bheyndskými jednotkami a musí po několikaměsíčním letu nouzově přistát na plěntě, která se jmenuje Vlahbheyn. Annymonovo dítě nazve Djerbsch Lyttker (nová naděje), jmenuje se ale vlastně Kik. Na planetě žijí celkem dva Bheyndové a šest Vlahresů. Když je Kikovi jeden rok, přijme Djerbsch poselství od pozitivní moci, která Kika potřebuje pro misi, pro kterou potřebuje tři živé tvory. Poté co se dozví své jméno, Kik zmizí.

V přítomnosti diskutují Solánci o historii, když tu dojde ke zpětnému pádu do normálního vesmíru.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:A626« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)