Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 611
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 611
Název:Impulz záhuby
(Impuls der Vernichtung)
Autor:Horst Hoffmann
Cyklus:Dobrodružství SOL / Anti-ID
« AT 610 • chronologicky • AT 612 »
Vydáno poprvé:20. června 1983
Vydáno v češtině: -
Čas děje: listopad 3807
Návrat domů do chaosu

Cestou skrz Prachový plášť mine Cpt'Carch vrak kosmické lodi. Poslední ještě žijící pasažér Ceemer se během umírání sváže s Carchem, takže v cestě na Cpt pokračují společně. Přitom jim hrozí, že se v Prachovém plášti ztratí. Skupina mladých Pracholetců, které vede Daal, jim vytvoří průlom, přes který mohou Prachovým pláštěm prolétnout. V prostoru uvnitř Pláště leží Cpt.

Na skalním plošině se Cpt'Carch a Creemer k Carchově překvapení zjeví jako beztvaré plazmové bytosti. Zatímco jsou napadeni žravými Cpt'Taky, cítí Creemer přibližování netělesného nepřítele. Jedná se Zeepköroba, »pro definitivní eliminaci naprogramovaného robota«. Má za úkol zničit navrátivšího se Cpt'Carcha a nakonec i celou planetu. Ztratí ale Cpt'Carchovu stopu, poté co ho s Creemerem napadnou Cpt'Takové. Oba se zachrání, když zdejší humanoidi Kalmorané začnou Cpt'Taky lovit.

Carch a Creemer se dostanou do vesnice, kde dříve společně žili Kalmorané a Cpt'Nokové. Od Kalmoranů se dozvědí, že Carchové vyslali esenci svého národa. Už řadu let se jednotlivé formy Cpt'Cptů přestaly vyvíjet do následujících forem. Proto Cpt'Nokové vymřeli, zatímco Cpt'Takové se staly trápením pro Kalmorany.

Kalmorané nemohou zabránit tomu, že těla Cpt'Carcha a Creemera vyschnou. Když tělo Cpt'Carcha zemře, je jeho vědomí přijato zduševnělými Cpt'Cpty. Přitom se dozví jejich dějiny:

Před asi 50 lety se několik Cpt'Noků kolem Vonoola a Naaduna pokoušelo zachránit svou rasu. O osm let dříve zpozorovali, že při jednotlivých stádiích Cpt'Cptů neprobíhá už žádná metamorfóza. Na obloze se objevila zářivá sféra a když spadla způsobila velké zputošení. Ve stejné době přistála také poslední loď Mbonů, kteří se snažili Cpt dobýt. Nepovedlo se jim to díky zásahu zduševnělých Cpt'Cptů, kteří je přesvědčili k návázání obchodních styků, které nyní v důsledku narůstající neprostuposti Prachového pláště končí.

S vybavením Mbony chce Naadun dosáhnout toho, že několik Cpt'Taků vynechá vývojové stádium a jako vyšší forma pomůže zakročit. Cpt'Tak Twoxl se skutečně promění ve smíšenou formu. Naadun, Taijh a Vonool vstoupí do Twoxla, aby ho posílili. Nová bytost se nazývá Cpt'Carch a opustí beztělesně planetu, aby navázala kontakt se zduševnělými Cpt'Cpty. Když se to nepodaří, ztratí se ve vesmíru, dokud nenarazí na SOL. Tam zažije příbuznost se spící Sternfeuer a materializuje se jako Cpt'Tak v komoře spáčů, aby se okamžitě proměnil v Cpt'Noka. Poté co si členové SOLAGU všimnou narušení, unikne Cpt'Carch bez vzpomínek na svůj původ do hlubin SOL.

V přítomnosti se Cpt'Carch promění v Cpt'Kula se zvláštní schopností energii nejenom absolvovat, ale také uživat, a začne si opět říkat Twoxl. V Zeepkörobovi, díle Anti-Homunka, pozná důvod pro zastavený vývoj Cpt'Cptů. HIDDEN-X v nich viděl hrozbu a vyřadil je tak.

Se svými novými schopnostmi dokáže Twoxl přilákat Zeepköroba a jeho ničivou energii z větší část odvést nebo zneutralizovat. Přesto dojde k těžkému zpustošení, při kterém jsou zničeny okolní vesnice Kalmorů. Twoxl hledá další vesnice pro nový začátek.

Nalezne vesnici Kalmora Promka a jeho kmene. Po několika dnech tam vniknou Cpt'Nokové, kteří po několika hodinách odumřou. Creemer naváže kontakt s Twoxlem. Dostal se ke zduševnělým Cpt'Cptům, kteří ale ještě nemohou bojovat. Bez Zeepköroba už není vývoj Cpt'Cptů bržděn, ale záření z vesmíru zabíjí všechny vyšší formy. Twoxl je imunní. Chce hledat spojence, protože Anti-ID po selhání Zeepköroba nejspíš pošle jiný nástroj.