Atlan 559 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 559
Název:Pozůstalý
(Der Überlebende)
Autor:Peter Griese
Cyklus:Dobrodružství SOL / Hidden-X
« AT 558 • chronologicky • AT 560 »
Vydáno poprvé:21. června 1982
Vydáno v češtině: -
Čas děje: minulost, 3792
Osud Pers-Oggarů
Hlavní postavy románu:

Fastrap - prorok Pers-Oggarů

Wysterein - Fastrapův žák

Ülstrapp - Fastrapův protivník

Morjana - vládnoucí prezidentka Vasterstatu

Auxonia - Morjanina dcera

Ux, Perse a Pors - Fastrapovi pomocníci

V daleké minulosti byl Pers-Mohandot ovládán mírumilovným národem Pers-Oggarů. Vysílali expedice také do All-Mohandotu, kde podporovali mladé národy Ysteronů a Pluuhů. Když se začal rozšiřovat HIDDEN-X, rozhodl se pro zničení Pers-Oggarů. První prorok Fastrap spatří zničení svého národa v meditaci v horách a je zasypán sněhovou lavinou. Další prorok Bornehin je unesen a později zavražděn. Na místo proroka Ülstrappa nastoupí umělá bytost, která podlamuje ostražitost Pers-Oggarů optimistickými výklady budoucnosti. Když je Fastrap zachráněn svým žákem Wystereinem, je jeho hodnověrnost již podkopána. Ministerská předsedkyně Morjana nechá Fastrapa zavířt, když předvídá nastávající zánik svého národa a zdráhá se své výroky odvolat.

Fastrapovi pomocníci se postarají o jeho vysvobození. Pors, Wysterein a dcera ministerské předsedkyně Auxonia, osvobodí Fastrapa, přičemž Pors zahyne. Ve své výzkumné stanici připravuje Fastrap záchranný plán. Wysterein odlétá k vnějším koloniím, se kterými byl přerušen kontakt. Tam objeví invazní flotilu, která planety zničila, a jen s námahou se dokáže vrátit. Ux a Perse zachraňují s dislokačním projektorem vědomí, dokud není jejich platforma sestřelena. Fastrap zachrání zárodek Wysterein a Auxonie. Po co Wystereina uloží do hlubokého spánku, nechá se Ülstrappem zabít v boji.

Jako pouhé vědomí pozoruje další aktivity HIDDEN-X, zatímco Ülstrapp na Vasterstatu spočívá jako rosolovitá hmota. Kromě jiného pozoruje Fastrap, jak je systém Roxharů z Pers-Mohandot přemístěn do prázdnoty. Když Solánci HIDDEN-X vyženou z All-Mohandotu, zaslechne Fastrap rozkaz superinteligence Přepínači, který má SOL pro něj získat bez posádky.

Fastrap probudí Wystereina a říká mu v budoucnu Oggar. Kvůli dlouhému čekání má Oggar pocit, že jeho tělo už správně nefunguje. Kvůli dalším aktivitám se probudí také Ülstrapp a vyšle volání o pomoc k HIDDEN-X. Ten pošle pseudo-SOL, která je řízena Mnemoduktem místo SENEKY. Fastrap přeprogramuje Mnemodukt, zatímco Oggar zničí niklové zrcadlo v SZ-2. Potom se loď rozplyne. Ülstrapovo a Fastrapovo vědomí se navžájem vymažou. Mnemodukt je Oggarem zabudován do POKLADU. Nakonec vyrazí na cestu, aby navázal kontakt se SOL. Tím končí jeho vyprávění.

Oggar chce nyní se Sternfeuer, Cpt'Carchem a Insiderem zabránit, aby se SOL dostala do pasti Přepínače. Podle výpočtů Mnemoduktu se to ale už stalo.

Aktuální data:
16.1.2022
1565 před NGL
34. Tartor 18995 da Ark
10022 pzA
JD: 2459595.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál