Atlan 525 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 525
Název:Záhada Chailu
(Das Rätsel von Chail)
Autor:Marianne Sydow
Cyklus:Dobrodružství SOL / Solánci
« AT 524 • chronologicky • AT 526 »
Vydáno poprvé:26. října 1981
Vydáno v češtině: -
Čas děje: červenec 3791
Národ v poutech meditace
Hlavní postavy románu:

Atlan - Arkonidan se zajímá o záhadu Chailidů

Wajsto Kolsch a Bjo Breiskoll - Atlanovi společníci

Pejunk a Aspia - dva mladí lovci

Amodar, Chessam a Isun - obyvatelé Ungilary

Atlan, Bjo Breiskoll a Wajsto Kolsch přistanou na Chailu a odloží skafandry, aby nemohli být zaměřeni. Pěšky se vydají k chailidské osadě. Cestou tam jsou provokováni zlomyslnými, mladými chailidskými lovci, kteří ustoupí, když Kolsch dva z nich paralyzuje. Solánci chrání omráčené před masožravými zvířaty, dokud se neprobudí. S oběma Chailidy, kteří se jmenují Pejunk a Aspla, se vydají do chailidské vesnice Ungilara a jsou tam přátelsky přijati.

Během několikadenního pobytu se seznámí s kulturou Chailidů. Jedná se o lovce a sběrače, kteří se trochu zabývají zemědělstvím. Atlan poznenáhlu zjišťuje, že Chailidové mají technické znalosti, které ale sotva využívají, protože jsou vyděšeni z příkladů jiných světů, které v meditaci navštívili. Specializace je většinou odmítána. Chailidé, kteří se přesto chtějí specializovat, jsou vystěhováni z města.

Velkou záhadu tvoří chata Prastarého uprostřed vesnice, která je hermeticky uzavřená. Strava a místo stačí jen pro jednu osobu, která se nikdy neukazuje, ačkoliv dva Prastaří v chatě zmizeli. Novorozenci jsou občas pokládáni před chatu a mizí. Ačkoliv Atlan a několik Chailidů chatu v noci pozorují, jsou v rozhodujícím momentu vždy vyrušeni. Párek Chilsor a Ymdar, jejichž dítě zmizelo, dostane v jedné další noci jiné dítě, které Atlan najde před chatou.

Když je na spadnutí návštěva Roxharů, odvede Chailida Isun Solánce k městu Syrgan, protože Roxharové neradi vidí ve vesnicích cizince.

Aktuální data:
1.7.2022
1565 před NGL
25. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459761.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál