Atlan 364 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 364
Název:Černý kontrolor
(Der schwarze Kontrolleur)
Autor:Clark Darlton
Cyklus:Král Atlantidy / Dimenzionální vlek
« AT 376 • chronologicky • AT 365 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2649 a kolem 2600
S Pthorem na nové cestě

VONTHARA, Strážce, svým pískáním uvedl téměř všechny obyvatele a zvířata fragmentu světa do hlubokého spánku. Atlan, který je vůči tomu imunní díky Zlatému rounu (nebo své mentální stabilizaci), opustí FORT se Zugorem, aby získal přehled o situaci. O několik mil západněji objeví na hoře orxejského obchodníka; oba také usnuli. Když si je prohlíží, spatří disk o průměru asi 50 metrů, který se k nim blíží. Lord admirál se ukryje, ale je objeven a roboticky přenesen do disku, který s ním pojmenuje Černý kontrolor.

Maysie a Dellsell jsou dva Proluriané, kteří se v roce 2600 zamilovali do stejné dívky. Oba přátelé se stávali stále většími rivaly, až mezi nimi propuklo otevřené nepřátelství. Jednoho dne objevili obří bytost, která se snesla z oblohy na jejich svět Golzo-Warp. Po následném hurikánu a ohnivé bouři přišly humanoidní bytosti a omráčily je svými zbraněmi. Když nabyli vědomí, nacházeli se v nádobě hlubokého spánku, a když ji opustili, čekalo je zdánlivě nekonečné množství zcela cizích bytostí, které zřejmě potkal stejný osud. Společně uprchnou z Údolí ztracených duší a dostanou se k Dešťové řece. Stanou se zajatci divokého domorodého kmene a jsou přivázáni ke kůlům na mučení. Když už vidí, že se blíží špatný konec, ozve se pekelné pískání a nepřátelé rychle upadnou do hlubokého spánku. Podaří se jim osvobodit z pout a putují po řece k jezeru úsvitu. Tam na ně zaútočí několik robotů a po tvrdém odporu jsou odvedeni k Černému kontroloru.

Uvnitř s nimi naváže Atlan kontakt a znakovou řečí jim vysvětlí, co se stalo a co musí udělat, aby se dostali ven. Vyzbrojí se kovovými tyčemi a prozkoumají vnitřek. Opakovaně na ně útočí vznášející se roboti se svými chapadly, ale brzy přijdou na to, jak je odrazit a zneškodnit. Atlan se dostane do řídicího střediska a dokáže plavidlo sundat. Rychle opouštějí loď, kryjí se v určité vzdálenosti a čekají na detonaci, která má brzy nastat. V kopcovité zalesněné oblasti se zotavují jako první. Je tu dost jídla, protože všechna zvířata tvrdě spí. V noci Atlan slyší vzdálené dunění a později znovu a znovu pociťuje vibrace, které se postupně stupňují až k opravdu silným zemětřesením, při nichž dokonce padají stromy. Arkonid tuší špatné věci: Pthor se pravděpodobně pokusí nastartovat a opustit Loors. Jeho pokusy o telepatický kontakt s La'Mghorem selhávají. Opouští Proluriany a vydává se do pevnosti, aby se přes Pthorské podsvětí přesvědčil na vlastní oči.

Brangelové, inteligentní obyvatelé Loorsu, sledují, jak se podivná nebeská hora, která už několik měsíců leží na planině Jell-Cahrmere, postupně zvedá. Se značným lomozem a divokými skoky se vzdaluje, až se z něj stane kotouč a pak světelný bod, který nakonec zmizí.

Mezitím Algonkin-Yatta a jeho společnice Anlytha dorazí do soustavy s průzkumnou lodí (a také s časovou schránkou v hangáru). Na Looru objeví obrovský kráter, který mohl způsobit pouze Pthor. Uvědomí si, že tento kousek světa je strašlivou silou využívanou ke zlu, a rozhodnou se Atlan nejen najít, ale také proti němu bojovat. Opět se vydávají po Pthorově cestě.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_schwarze_Kontrolleur« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
1.7.2022
1565 před NGL
25. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459761.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál