Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 345
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 345
Název:Údoli tisíce květů
(Tal der tausend Blüten)
Autor:Clark Darlton
Cyklus:Král Atlantidy / Spercoidové
« AT 344 • chronologicky • AT 346 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: říjen 2648
Droga transformace se stává spásou

Atlan unikl Spercoidům a nyní se potuluje v horách západně od kosmodromu a základny Sarccoth. Pozitivní duševní podněty ho lákají určitým směrem. Bloudí proti proudu potoka, překonává rokli a šplhá po strmé stěně, až se zdá, že je blízko pramene; potok vytéká z malé jeskyně. I ten překročí a má pocit, že stojí v nicotě - zřejmě jde o psionickou bariéru, která má zabránit nežádoucím návštěvníkům. Poté, co překoná i tuto překážku, stojí v údolní kotlině o průměru několika kilometrů, kde roste velké množství různých kvetoucích květin a ovocných stromů. Z rostlin vycházejí pozitivní, neusměrněné duševní impulsy, které však sotva svědčí o inteligenci. Nesmrtelný spíše vyslechne telepatickou zprávu od jiného tvora jménem Proskutr-Lop, který se v Údolí tisíce květů už dva roky skrývá před Sperkoidy. Oba se setkají a stanou se společníky.

Když Atlan prozkoumává údolí, zahlédne velkého tvora podobného mloku, který jako by se odněkud vyplazil, pak zkonzumuje několik květů a odplazí se zpět do prázdna. Vypráví o tom svému novému příteli, který tvrdí, že něco podobného už viděl. Ještě předtím si všiml, že některé z květin, které rostou několik metrů vysoko, jako by zmizely kdesi v nicotě.

Ve vhodnou chvíli se Proskurník-Lop, který připomíná humanoidní kočku Wikipedie-logo.png, od rostlin telepaticky dozví, že nektar z květů některých květin jim umožňuje přecházet do jiné dimenze (nebo kontinua či roviny existence). Přirozeně vyzkouší nektar z dimenzionálních květin, a jak se zdá, přejdou do cizího prostředí. Tam najdou budovu ve tvaru krychle s hranami dlouhými asi 100 metrů. Vstoupí dovnitř a zjistí, že je četní roboti, kteří se zde pohybují, nemohou odhalit. Ačkoli jsou neviditelní, zanechávají stopy, a proto jsou náležitě ostražití. Na jednom konkrétním místě najdou několik pšeničných tvorů, které tlačí roboti ve sperkoidním brnění - je to způsob, jakým vznikají záhadní obrněnci bez tváře? Vyjdou z budovy a uvidí vesmírnou loď Spercoidů, která přistála hned vedle. Do něj jsou přivedeni noví Sperkoidé. Zatímco Proscutter zůstává před budovou, Atlan vstoupí do vesmírné lodi a učiní zvláštní zjištění: Vězni jsou zavřeni v komnatách jeden po druhém a u každého vězně je v místnosti sazenička rostliny z údolí. Vše vypadá, jako by rostliny vysávaly z bytostí veškerou pozitivní energii, až se z nich stanou necitliví, poslušní služebníci Sperca. Atlan stihne opustit vesmírnou loď ještě před odletem. O něco později je převezen zpět do údolí k Proskutterovi.

Později přistane malý člun a roboti do něj vloží nové výhonky rostlin - jsou to ty samé, které se používají ve vesmírné lodi k úpravě Spercoidů?

Atlan zjistí, že v údolí žije další obyvatel. Je to plně humanoidní tvor, který má místo rukou dvě dlouhá chapadla, jimiž se dorozumívá znakovou řečí. Naprosto mírumilovné stvoření proto Atlan nazývá "chapadlo". Nový společník tu žije už tři roky a ví, že klouzci Spercoidovi sem v pravidelných intervalech chodí sázet nové stromky. Experimentoval také s nektarem z rostlin. Užívá se v malém množství a dává superschopnosti; člověk se stává nesmírně silným a rychlým a může se stát neviditelným. Atlan a později i Proscutter-Lop si to vyzkouší a je to opravdu nutné, protože roboti objeví Atlantovy stopy a vyžádají si příkaz k pátrání. Při první návštěvě je stále neúspěšný, při další už ne. Atlan se ukryje v kluzáku, zatímco jeho dva společníci odlákají roboty. Poté se roboti předávkují nektarem a zmizí - možná navždy, protože se ocitnou v podivném mírumilovném světě, kde si chtějí vybudovat novou existenci. Atlan je naopak spolu s člunem propašován do sperkoidní vesmírné lodi, která krátce nato odlétá neznámo kam.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Tal_der_tausend_Blüten_(Roman)« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)