Atlan 344 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 344
Název:V říši tyranů
(Im Reich der Tyrannen)
Autor:Kurt Mahr
Cyklus:Král Atlantidy / Spercoidové
« AT 343 • chronologicky • AT 345 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: pravděpodobně říjen 2648
Arkonidan v moci Sperkoidů

Hvězdná loď TRUE má zpoždění, už nějakou dobu se neohlásila ze své mise na Looru. Lasko, velitel Sarccothů, nařídí veliteli flotily Moocovi, aby vzal 36 lodí a zjistil, co se děje. Problém je však v tom, že vesmírný maják, který Sperkoidé potřebují k navigaci, byl mezitím zničen Razamonem. Takže Spercoidové nemohou Loorse vystopovat. Hlavní technici se snaží maják vystopovat, ale samozřejmě neúspěšně. Podle sperkoidního způsobu života tedy selhali, a kdo selže, zemře. Poté, co Mooc zabije tři hlavní techniky, přidělí posledního, který mu zbyl, aby to udělal. Myys se od ostatních Spercoidů liší, vychází z předpokladu, že maják nelze najít, protože už neexistuje. Ale to, co ji zničilo, musí být měřitelné, takže by se mělo hledat. A má pravdu, podaří se mu zamířit na Pthorskou klenbu a lodě se dostanou do Loors.

Mezitím se na Pthoru Kolphyr a Razamon vydali vyřešit záhadu skleněných paláců v Potopení ztracených duší a Thalia dostala za úkol navázat spojení s mágy z Velké bariéry Othu. V pevnosti jsou Sigurd, Balduur a Heimdall znepokojeni, protože Strážní oko hlásí údaje, které nedokážou interpretovat. Atlan pomáhá a je schopen zjistit, že se blíží 36 kosmických lodí Spercoidů. Po chvíli pozorování těchto Loorů začnou střílet na plášť klenby. Po hodině se objevují první trhliny ve struktuře a Atlan se obává, že se zřítí. Požádá o Zugor a odlétá s ním, kde je brzy objeven a zajat čluny, které byly vyslány za účelem pozorování. Mooc nechá střelbu zastavit, protože sperkoidní zařízení nedokážou odhadnout strukturální trhliny a neuvědomují si, že jejich střelba by byla brzy úspěšná.

Vězeň je vyslýchán, což se ukáže jako obtížné. Jeho jazyk je cizincům neznámý a on zase nerozumí žádnému jazyku známému ve Wolcionu. Dorozumět se může pouze v brengelštině, jazyce primitivních obyvatel Loors, což je kvůli malé slovní zásobě Brangelů velmi pracné. Je převezen na vyšetření a vystaven nadměrné dávce silného záření. Když se Atlan probere z bezvědomí, je smrtelně ozářen. Jen s velkými obtížemi se mu podaří vysvětlit Myysovi (který ovšem mezitím zabil sperkoida zodpovědného za chybnou kalibraci přístroje), že potřebuje tkáňový stabilizátor, protože jeho buněčná struktura se již začíná rozpadat. Po ošetření v mimozemském přístroji se lord admirál cítí svěží a zdravý jako nikdy předtím - buněčný aktivátor v jeho hrudi jistě sehrál svou roli při jeho uzdravení. Myys vězni sdělí, že bude odvezen na planetu Karoque, kde nad ním bude vládnout velitel Lasko. Poté ho zavolá Mooc, který mu řekne, že flotila Spercoidů zničila Pthor a vyhladila na něm veškerý život kromě toho jeho. Je odveden jako vězeň do Karoku, kde má tuto historku potvrdit. Atlan si uvědomuje, že je to lež. Sperkoidi nelžou, ale když je ohrožena jejich vlastní existence (a to by byla, protože Mooc splnil své poslání jen částečně), nepravda se už nepovažuje za skutečnou lež.

Od té chvíle ovšem žije nebezpečně, protože pokud Lasko uvěří této historce i bez vyslechnutí vězně, může očekávat, že bude zlikvidován. A pokud příběh potvrdí, tak také. Po přistání je nesmrtelný odveden do obrovského komplexu budov Sarccoth a držen v zajetí v cele. Atlan po chvíli pátrání objeví brnění, jaké nosí Sperkoidé, a vymyslí plán útěku. Jeho strážce, který mu každých pár hodin nosí jídlo, je viditelně přívětivější a nonšalantnější, jako by už Atlan nebral vážně jako potenciální hrozbu. Když se ho Arkonid rozhodne na příštím setkání sejmout a prorazit v brnění Spercoidů, jeho logický sektor zhatí plán útěku. Extra mozek si uvědomil, že to může být jen past nastražená Moocem. O chvíli později se dveře otevřou a další Spercoid zkontroluje, jestli už Atlan vyrazil ven. Teď je řada na něm. Při boji padne výstřel a zasáhne Spercoida, který zahyne v bezhlučné explozi téměř beze zbytku. Nyní Atlan prchá a nasedá na kluzák, a když ho chce spustit, vidí, že má společnost. Je to Myys, kdo mu pomůže utéct od Sarccothů. Na jejím okraji položí lorda admirála na zem a letí zpět vstříc jisté smrti. Svým chováním a smýšlením se zásadně liší od ostatních Spercoidů; skoro se zdá, že by pro dobrou věc rád zemřel. Jakmile se kluzák přiblíží k základně, desítky bitevních strojů ho ostřelují, dokud neexploduje. Tím je Atlan prozatím v bezpečí, protože Mooc musí předpokládat, že byl na palubě také. Neví však, jak se dostane zpět do Loors, aniž by použil sarccothský kosmodrom.

Po celodenním pochodu po okrajích základny spatří plavidlo, které se vynoří z mnoha neobydlených budov ve tvaru krychle a zmizí na obzoru. Shoduje se s časem, kdy se to stane znovu, a vletí do otevřené schránky. Po nějaké době se do něj naloží biologický odpad a vysype se. Téměř celou cestu trvá, než se z něj Atlan propracuje zpět a vyskočí, než je odpad zlikvidován ve zpracovatelském závodě. Rostlina je na okraji hory a Atlan se vydává dál do hor. Zajímá ho, co mu Myys na útěku řekl: totiž že hory jsou nadějí, kde je tajemná pomocná síla. Cestou se cítí být pozorován, ale nikoho nevidí a necítí žádné bezprostřední nebezpečí.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Im_Reich_des_Tyrannen« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
8.12.2021
1566 před NGL
1. Tartor 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459556.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!