Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 343
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 343
Název:Kosmický maják
(Das kosmische Leuchtfeuer)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Král Atlantidy / Spercoidové
« AT 342 • chronologicky • AT 344 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: září 2648
Razamonova bitva o hlavní stanici

Po útěku od Sperkoidů se Atlan ocitne na úpatí fragmentu světa Pthor, který se tyčí jako horský masiv, a ztroskotá na planetě Loors na okraji planiny Jell-Cahrmere. Protože už svítá, utáboří se, ale někdo ho napadne. Je to Nedron, pthorianský lékař, který má nohu a ruku z kovu. Spojí své síly a objeví ohniště, u kterého sedí pár dalazarů a zve je na večeři. Když se přiblíží, jsou zajati, odvezeni na Moondrag a prodáni jako otroci spolu s několika dalšími neopatrnými Pthorianami.

Pan-pank se mezitím vrátil z pevnosti. Už tak byl velmi ctižádostivý, ale s přijetím Odinových synů začal přímo prahnout po moci. Svůj příjezd si dobře připravil, pro všechny přítomné, kteří v poslední době prožívají krušné chvíle, uspořádá oslavu, pronese plamenný projev a získá si mnoho příznivců. Dá Atana jako otroka čtrnáctiletému chlapci Topasovi a v následujících dnech rozšíří svou moc v zanedbaném městě, které se zmítá v chaosu.

Atlan se na tento vývoj dívá se znepokojením a rozhodne se mu učinit přítrž. Postupně si získá Topasův respekt a brzy mu umožní povýšit na jediného dodavatele elektřiny. Poprvé ho také naučí, jak rozumně investovat vydělané peníze, a aktivuje řadu přátel, aby jim pomohli opravit elektrické vedení a brzy rozšířili svůj vliv na celé město. Pan-pank se cítí ohrožen, a proto se pokusí o atentát, ale neuspěje. Nakonec je oba zajme a hodlá je veřejně popravit. Atlan však Topasovi předal dálkové ovládání, kterým může chlapec kdykoli vypnout elektrickou síť. V rozhodující chvíli tak učiní a masa lidí si uvědomí, že Pan-pank by vedl jen vládu teroru, prosperity mohou dosáhnout jen bez něj. Svrhnou ho a vyženou z Moondragu. Atlan je osvobozen, Nedron - který mezitím dostal další ocelovou nohu - se bude od nynějška starat o chlapcovo blaho.

Lord admirál se vydává do pevnosti, kde má k dispozici Zugor a podává novým vládcům zprávu o současné situaci. Balduur, Heimdall a Sigurd mají plné ruce práce s upevňováním své moci, snahou opravit řídicí systémy Pthoru a nastolit pořádek a pravidelné zásobování. Nejsou ochotni mu pomoci, ale poskytnou mu zugor, vybavení a zásoby.

Razamon, Thalia a Kolphyr se během událostí v Moondragu dostanou z TREUE, hvězdné lodi Spercoidů, přičemž Bera z jeho těla, které je tvořeno antihmotou a chráněno pouze Velstovým závojem, vylučuje několik drobných kousků kůže. Zatímco se Thalia a Kolphyr dostávají mezi Brangely, Razamon se pokouší zničit vesmírný maják, který Sperkoidé potřebují k navigaci, aby bylo toto nebezpečí navždy zažehnáno. Berserker se ho vydá hledat a brzy najde dimenzionální deformaci, která je považována za jeho charakteristický znak. Dokáže jím projít, protože je jako jediný chráněn před nežádoucími účinky díky své časové kapce. Objeví stanici a po určitém úsilí se mu podaří vstoupit dovnitř a vypnout maják. Tím pošle TREUE, vesmírnou loď Spercoidů, do jiného vesmíru (nebo dokonce časoprostorového záhybu). Pak mu dlouho trvá, než porazí robota, který hlídá jediný východ. Vyčerpaný a v koncích se mu nakonec podaří opustit stanici.

Atlan může se Zugorem odletět zpět do Loors a objevit Kolphyra a Thalii na planině Mur-Zerrada. Když se k této skupině vrátí i Razamon, rozhodnou se vyhodit stanici do povětří. Atlan si s sebou do Zugoru přivezl dostatek výbušného materiálu, ale bezpečně to dokáže jen Razamon. Vrátí se tedy znovu na stanici a krátce nato maják navždy zmizí. Společníkům se podaří uniknout právě včas.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Das_kosmische_Leuchtfeuer« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)