Atlan 101 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 101
Název:Projekt Liliput
(Projekt Liliput)
Autor:Ernst Vlcek
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Flotila přinašečů štěstí
« AT 99 • chronologicky • AT 102 »
Vydáno poprvé:10. září 1973
Vydáno v češtině: -
Čas děje: květen 2842
Zločinci a vrahové na Size - planetě trpaslíků

Návštěva u spřátelených manželů Hartora a Karen Oggianových končí pro Espenda Vartika překvapivě, protože se dozví, že jejich pětiletý syn Saggelor už nevyroste. Měří v současnosti 3.91 centimetrů, měl by ale dorůst až šesti centimetrů. Vartik začne pátrat a zjistí, že na druhé planetě zeleného slunce Gladorovy hvězdy už došlo k několika případům zastavení růstu.

Téma není příliš medializováno, spíše ho použije pro svůj prospěch extrémní strana Alliama Tarouse, která byla až doposud známa jen v hlavním městě Mirettil. Tarouse vyčítá Zemi, že Sigance nechala cíleně vypěstovat. Cílem jeho strany je získat pro Sigance opět normální velikost. Nakonec zdravotníci kvůli chybnému rozhodnutí naženou rodiče malých dětí do spárů Tarousiny strany.

Oggianové nemají důvěru ani k úřadům, ani k Tarousině straně. V této situaci se starý Flannagan Schätzo stane jejich dobrým pomocníkem. Kdysi byl specialista USO, pro nekázeň ho ale propustili. Během krátké doby zjistí, že děti s narušeným růstem, kterých je mezitím objeveno 46, byly ošetřováni jen třemi lékaři: doktorem Steygerem, doktorem Melcantem a doktorem Jaldrianem. Všichni tři kromě toho patří k bratrstvu. Na druhé straně má zakrátko Schätzo co dělat s násilníky, které na něj určitě poslala Tarousina strana.

Schätzo, který je podporován také Vatrikem, chce navštívit ordinaci doktora Steygera. Hartor ho chce doprovázet. Laboratoř lékaře se ale pro Hartora stane smrtelnou pastí. Schätzo jen s námahou unikne a zmizí ve starém městě Mirettilu, kde se to jen hemží pološerými existencemi. Patří k nim také siganský biolog Ambros a slepý Pozemšťan Fazz.

Pokud Tarouse skutečně s trojicí lékařů spolupracuje, musí se jednat o politické spiknutí. Schätzo se proto rozhodne 18. května 2842 navštívit tajnou kontaktní adresu USO. Popíše situaci (mluví přitom o Projektu Liliput) a dosáhne toho, že je informováno Quintovo centrum.

Později se Schätzo rozhodne proniknout do ústředí Tarousiny strany. Je ale odhalen a politička ho nechá vyslechnout. Myslí si, že Schätzo patří k jiné politické skupině. Oba jsou překvapení, když média příštího dne informují o únosu 32 dětí s narušeným růstem.

Bývalý specialista USO je propuštěn a tuší, že neznámý pachatel znervózněl a proto děti unesl. Patří k nim také Saggelor, jak se Schätzo dozví. O něco později je unesen také on a probudí se na palubě normálně velké kosmické lodi, která okamžitě odstartuje ze Sigy. Schätzo neví, že přibližně ve stejné době byl na případ nasazen siganský tým USO.

Aktuální data:
17.5.2022
1565 před NGL
23. Tarman 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459716.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál