Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 102
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 102
Název:Vzpoura pod zeleným sluncem
(Revolte unter grüner Sonne)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Flotila přinašečů štěstí
« AT 101 • chronologicky • AT 103 »
Vydáno poprvé:17. září 1973
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2842
Bouře na Size - vzpoura proti Zemi začíná

Na Size to vře a napjatá situace začíná eskalovat. Podněcováni Tarousinou stranou provedou Siganci teroristický útok proti terranské pobočce. Přitom podpálí několik domů. V plamenech přijde o život jeden Pozemšťan, jiný je zastřelen Anshonem Ishmanem. Rawa Ackaer, další atentátník, je zachráněn Terrankou Miou Sommou z pokoje, který sám zapálil.

Pozemšťani z kolonie chtějí napravit křivdu a přemýšlí o odvetě. Jen s námahou může major Sam Hollko přemluvit své dva civilní spolupracovníky Ufeho Tanna a Perre Baumera od toho, aby provedli pomstu a zničili poblíž ležící město Siganců.

Osmičlenný tým specialistů USO pod vedením majora Tommana Colchera je z Quintova centra poslán na Sigu, aby objasnil události kolem poškozeného růstu dětí. V oddílu je kromě Colchera také Kallen Euss, Sommy Hallon, Dirky Freun, Pit Ulking, Sergan Bott, Raff Anto a Iga Sofft. Po rozmluvě s majorem Hollkem chce Colcher se svou skupinou vyrazit do Ragonu a odtamtud poslat zprávu do USO. Zpráva má zkrášlit situaci na Size, aby se zabránilo tomu, že se diplomaté a SolAb pustí do akce. Major chce vyřešit události sám, podle rozkazu, který dostal v USO. Cestou do Ragonu se oddíl dostane do léčky Pozemšťana Perre Baumera, který na Sigance číhá v houštině. Zahájí palbu z impulzního paprskometu. Ve smatku si Sommy Hallon zlomí nohu. Baumer je Freunem a Ulkingem paralyzován.

V Ragonu si specialisté USO najmou byt a odešlou zprávu do Quintova centra. 23. května 2842 pronese Alliama Tarouse nenávistí překypující projev proti Pozemšťanům, Solárnímu impériu a USO. Colcherovi se podaří proniknout s Kallenem Eussem a Igou Sofft k Alliamě. Major se nechá poznat jako specialista USO a je Sigankou obratem potupen. Colcher nabídne Tarouse dohodu, že si nebudou vzájemně překážet. Specialisté USO přesvědčí ženu, že jim nejde o politiku, ale výhradně o záchranu unesených dětí. Tarouse jim už nechce lézt do cesty, ale rozehrála hru, kterou už nelze zastavit.

Objeví se jeden opilý Pozemšťan a brodí se skrze jezero Rota k Ragonu. Předpokládá se, že dojde k těžkému zpustošení. Tomman Colcher pustí do jezera proud. Elektrické rány Pozemšťana vyženou.

Spolupracovníci USO následně navštíví jednu postiženou rodinu a získají léky, které unesené děti dostaly. Dojde k incidentu s přívrženci Tarousiny strany. Kallen Euss a Sommy Hallon jsou paralyzováni. Tomman Colcher a Iga Sofft musí oba kolegy odnést. Čtyři specialisté jsou sledováni těžce ozbrojenými sympatizanty Tarouse. Podaří se jim včas vstoupit do kluzáku parkujícího před hotelem. Ostatní členové týmu se už nachází na palubě. Pronásledovatelé sice vypálí na startující kluzák, ale minou cíl.

Během letu sleduje osm specialistů televizní projev Alliamy Tarouse, která oznamuje o příletu skupiny specialistů USO na Sigu. Vítá jejich akci na odhalení událostí kolem zmizelých dětí, pranýřuje je ale současně za to, že Siganci vstoupili do služeb Terry.

Colcher pronikne k tajné základně USO, aby nechal léky prošetřit. Aniž by čekali na výsledky, letí skupina dále do Ragonu. Ve městě podniknou noční návštěvu do ordinací tří lékařů, kteří dětem poskytovali nalezené léky. Dvě ordinace jsou prázdné a z větší části vyklizené. Ve třetí ordinaci už na specialisty čeká policie. Tomman Colcher musí přiznat, že jeho sólová akce ztroskotala. Díky neočekávanému útoku na policisty mohou specialisté USO uniknout hrozícímu zatčení.

V terranské enklávě se Perre Baumer rozhodne se Sigancům pomstít. Dostane se do Údolí dešťů, ve kterém jsou drahocenné siganské plantáže. Baumer začne na budovy házet velké kameny a ničit je. Když projde plantáží, zůstane po něm obrovská zkáza. Rawa Ackaer, který se oddělil od skupinky kolem Anshona Ishmana, protože vůči Pozemšťanům cítí náklonnost, se pokusí běsnícího Baumera zadržet. Vyleze po jeho šatech až k rameni a snaží se s Terrancem mluvit. Silný alkoholický dech ale sfoukne Sigance z ramene. Ackaer narazí do stromu a je na místě mrtev. Další Siganec pozoroval celou událost a namíří impulzním paprskometem na Pozemšťana. Střelí Baumera do čela. K zemi padající mrtvý Perre Baumer zničí dosud ještě nepoškozené části plantáže.

Touto událostí sud přetekl. Smrt Sigance, způsobenou Pozemšťanem, využije Alliama Tarouse chladnokrevně. Vyvolá cílené demonstrace a rvačky.

Následujícího dne vyzve Tarousina strana ke generální stávce, ke které se připojí většina Siganců. Mezitím se specialisté USO dozvědí, že státní tajemník Moll, který byl o jejich přítomnosti informován, patří také k Tarousině straně. Informace, které jim Moll dal, byly falešné a klamné.

Trvá to jen několik hodin, pak vláda Sigy rezignuje. Pro Tarousinu stranu se otevře cesta k moci. Lordadmirál Atlan pronese trivideový proslov k obyvatelstvu Sigy, ve kterém zdůrazňuje doposud dobré vztahy mezi Solárním impériem a Siganci, a nechce dopustit, aby se toto přátelství zničilo. Proslov ale nemá očekávaný účinek. Desetitisíce demonstrantů požadují válku proti Zemi.

Také Velký administrátor Perry Rhodan se pokouší Sigance uklidnit. Ale masy se vymkly kontrole. Alliama Tarouse rozdmýchává nenávist vůči Zemi, Atlanovi a USO stále víc. Obrazů Tommana Colchera a jeho týmu je plná televize. Specialisté musí utéct do bezpečí. Při ústupu je Sommy Hallon rozpoznán vzteklými demontranty. Na agenty se snese krupobití házených předmětů. Hallona zasáhne do hrudi nůž a zabije specialistu USO. Když demonstranti pochopí, že zabili Sigance, zůstanou tiší. Tomman Colcher vezme Hallona do rukou a odnese ho k vládní budově. Dav ho nechá bez odporu projít. Specialisti se dostanou do kanceláře Alliamy Tarouse. Na političku to neudělá žádný dojem a doporučí lidem z USO, aby zmizeli.

Colcher a jeho lidé nevidí žádné jiné východisko, než že se stáhnou do divočiny a počkají na další události.