Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 873
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 873
Název:Manipulovaní
(Die Manipulierten)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:PAN-THAU-RA
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 3586
Povolaný na Välgerspäre - planetě bez návratu
Hlavní postavy románu:

Plondfair - Povolaný dorazil na Välgerspäre

Verthe - Plondfairova nová družka

Krodvan, Godfart a Karskem - trojice bývalých Povolaných

Kärsgäm - majitel tlakového obleku

Na velkém měsíci Starscho se Plondfair1) připojí k Verthe, Povolané z kmene Lufkenů. Společně objeví, že Krynové těžce nemocné, kteří se doprošují o pomoc Všehokola, léčí s pomocí transmiteru, který je při rematerializaci porovnává se strukturální šablonou zdravého Wyngera a odchylky vymaže. Protože se Kossjarta kvůli svému těžkému zranění během této procedury změní v monstrum a je proto zabita, prohlubuje se Plondfairova nenávist vůči Krynům, kteří podle jeho názoru Všehokolo zneužívají, aby manipulovali s Wyngerským národem. Aby podvod vyšel najevo, pokusí se mladý Lufke sabotovat stanici, která je nejspíše řízena z jednoho ze čtyřiceti měsíců Välgerspäru. Je ale polapen Kryny a s Verthou přemístěn transmiterem na obří planetu, na které vládne tíže osmnácti gravů.

Oba Wyngerové se materializují v Grotmeru, místě v centru Kermershämu, 720 kilometrů velké, kvadratické propadlině. Kermershäm je kondiciovaná zóna, ve které se nachází kyslíková atmosféra a tíže je upravena na normální hodnotu. Jako test jsou Plondfair a Verthe vystaveni zvýšené gravitaci a musí bojovat s roboty ve tvaru obrovských živočichů, než se dostanou k dalším 34 Povolaným, kteří jsou v Grotmeru ošetřováni roboty. Plondfair a Verthe se propašují do jednoho z kontejnerů, kterým se transportují potravinové konzervy na Laxau. Více než sto let staří vysloužilci Karskem, Godfart a Krodvan, kteří žijí na okraji města, jim vypráví, že byli stejně jako všichni ostatní kondiciováni na celoživotní práci a nakonec museli v cizí galaxii pátrat po určitém oku. Starci vysvětlují, že Wyngerové už tisíciletí toto oko ve vesmíru hledají. Po svém návratu odešli na Laxau a pokusili se nudu svých všedních dní rozptýlit pomocí hazardních her.

Když je Plondfair odvážen Morgdähnem, obrovským, organickým strážcem, který kondiciovanou zónu stabilizuje pomocí řídících stanic vně Kermershämu, ukradne vysloužilci Kärsgamovi tlakový oděv, aby mohl opustit Kermershäm. Protože Verthe je přitom zabita roboty, vzroste Plondfairova nenávist vůči těm co manipulují Välgerspäre a jeho měsíci.