Perry Rhodan 2590 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2590
Název:Mrtvý a umírající
(Der Tote und der Sterbende)
Autor:Michael Marcus Thurner
Cyklus:Stardust
Vydáno poprvé:08. dubna 2011
Vydáno v češtině: -
Čas děje: květen 1463 NGL
V průseku Anthurestou – pátrání po PARALOX-ARZENÁLU
z Databáze Multiversa
Hlavní postavy románu:

Julian Tifflor – Nesmrtelný si vzpomene na výstrahu.

Piet Rawland – Pistolník si pamatuje na poučení své babičky Henrietty.

Perry Rhodan – Pozemšťanovi nález cosi připomene.

Icho Tolot – Haluťan se kvůli pomoci přátelům odváží všeho.

Ilustrace:
Perry Rhodan 2590 (Ilustrace 1)
© VPM kg.

V Mléčné dráze se píše rok 1463 Nového galaktického letopočtu – to odpovídá roku 5050 křesťanského kalendáře. Už nějakou dobu zuří v několika galaxiích boj o polyportsíť. Polyportdvorce jsou reliktem z dávných časů. Tento transportní systém umožňuje cestovat na gigantické vzdálenosti. Když se ze spánku probudí Frekvenční monarchie, nárokují si její vládci – Vatroxové – vládu nad všemi hvězdnými ostrovy v dosahu polyportové sítě.

Lidstvo a jeho spojenci kladou houževnatý odpor – bitvy zuří v Mléčné dráze i v blízké Andromedě. Pozemšťané posléze odhalí Achillovu patu Vatroxů. Po rázných úderech je moc Monarchie prakticky zlomena. Tím však není hrozba zažehnána docela: Stále jsou zde přinejmenším dvě soupeřící Všebytosti, odvozující svůj původ od Vatroxů.

Současně je tu ještě závažnější nebezpečí – hrozí smrt ID, superinteligence, s níž se po mnoho let pojily osudy Pozemšťanů. Aby zachránil ID, musí Perry Rhodan najít tajuplný PARALOX-ARZENÁL – přitom ho podporuje řada jeho druhů a muž, jehož kdysi zabil, aby získal přístup k nesmrtelnosti. Tento muž, Piet Rawland, je spojen s ID. A tito dva jsou MRTVÝ A UMÍRAJÍCÍ...