Perry Rhodan 2289 (Česká obálka) Perry Rhodan 2289 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2289
Název:Železný Prst boží
(Der eiserne Finger Gottes)
Autor:Gisbert Haefs
Cyklus:Mírojezdci / Hvězdný oceán
Vydáno poprvé:1. července 2005
Vydáno v češtině:2013
Čas děje: 1333 NGL
Hlavní postavy románu:

Tum-Tawalik – První čeledín se zaplete do mocenských bojů v Grachtovanu.

Geon-Durn z Taraonu – Nižší šlechtic a vědec se stane kacířem.

Hy'valanna – Věčná otrokyně má vlastní hlavu.

Taban-Tselayu – Šlechtic z Orontzu sleduje vlastní plány.

Sarrukhat – Velký temný vládne nad Grachy tvrdou rukou.

Zemi má ve svých spárech samozvaný bůh Gon-Orbhon, vzniklý z nešťastné symbiózy šíleného Nokturnského úlu a nesmrtelného Ochránce. Gon-O lační po ARCHETIM, mocné superinteligenci, jejíž mrtvé tělo je již po 20 miliónů let uloženo ve Slunci.

V zoufalé akci obětují Myles Kantor a jeho vědecký tým své životy, aby oddálili hrozící zánik Sluneční soustavy. O těchto událostech nemají tušení Malcom S. Daellian a pozemská expedice, operující u místa Gon-Orbhonova vzniku ve Velkém Magellanově mračnu. Posádka RICHARDA BURTONA musela dokonce uprchnout před převahou lodí protivníka, její cíl však zůstal stejný – je třeba zadusit hrozbu u kořene a zničit Nokturnský úl Satrugar, centrum moci Gon-Orbhona.

Zatímco RICHARD BURTON křižuje mezi cizími hvězdami, odehraje se na jedné bezvýznamné planetě drama. Vše souvisí s tajemným artefaktem – se ŽELEZNÝM PRSTEM BOŽÍM...


Na pravděpodobně v Parrakhonské hvězdokupě ležící planetě se před tisíci lety zřítila hyperkrystaly naložená nákladní loď DRAGUUN. Plavidlo Impéria Orbhon se zavrtalo do země a místními domorodci je od té doby uctíváno jako „Železný prst boží“. Přeživší místním lidem, pravděpodobně vzešlým z velkých kočkovitých šelem, vyprávěli o technologii a kosmických letech. Tyto zprávy byly zapsány v tak zvané „Železné knize“, avšak obsah knihy byl během četných nepřesných opisů zkomolen natolik, že už skoro nedává smysl. V tisíciletích po pádu si obyvatelé planety, kterou nazývají Dyonova země, vyvinuli kulturu, srovnatelnou s pozemským starověkem či středověkem. Bratrstvo Železných strážců se snaží odhalit tajemství Železné knihy, pohybují se však díky tomu na nebezpečném území, neboť vládnoucí kněžská kasta považuje práci s knihou za kacířství.

Šlechtic Geon-Durn z Taraonu je vážený vědec z bratrstva Železných strážců. Přesným měřením se mu podaří zjistit, že kolem Železného prstu božího vystavěné město Grachtovan v žádném případě neleží na rovníku Dyonovy země a nemůže být tedy středem světa ani vesmíru. Když to veřejně oznámí a ještě ke všemu tvrdí, že Železný prst boží musí být hvězdná loď, zpochybní boží existenci a práva vládnoucí kasty. Geon-Durn je uvězněn, mučen a má být upálen na hranici, tvořené jeho vlastními spisy. Avšak v čase popravy je město Grachtovan napadeno rebely, kteří již svrhli vládu v okolních zemích. Kromě toho obdržel DRAGUUN z hlavního terminálu shromažďovací rozkaz a po opravě, kterou loď realizovala s pomocí vezených hyperkrystalů, se připravuje ke startu. Když se zdánlivý boží prst uvolní z planetárního povrchu, zničí pod sebou celé město Grachtovan. To znamená konec kněžské krutovlády. Geon-Durna včas zachrání jeho první čeledín Tum-Tawalik. Pro obyvatele Dyonovy země nastává éra svobody...

Aktuální data:
27.1.2022
1565 před NGL
2. Eylon 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459606.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál