Menu
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Mise SOL, svazek 2
Název:Althanoské spiknutí
(Die Althanos-Verschwörung)
Autor:Bernd Perplies
Vydáno poprvé:28. června 2019
Vydáno v češtině: -
Terranci na světě kosmokratů – kosmická loď potřebuje posádku

Kdysi dávno existovala pohádka, která vysvětluje, proč se znalosti ztratily. Rodiče obou sourozenců byli zabiti kvůli nedostatku vstřícnosti a sobectví. Proto se po letech vrátili, zahalili se do masek a otrávili všechny rodiče na hostině, kterou připravili jako patroni. Pouze děti žily dál.

Perry Rhodan se vznese s buňkou SB-2 do výšin a pozná Evolux, svět loděnic kosmokratů. Dotazy obyvatel údolí uklidňoval mantrou, že jde o dlouhý příběh. Po 45 km a téměř na hranici atmosféry zrychlí a náhle jsou všichni přitlačeni k zemi. Pozemšťan zpomalí a spatří blížící se hvězdné lodě strážného komanda, které po neúspěšném rádiovém kontaktu vystřelí na buňku SOL. Po jednom netradičním letovém manévru si Perry uvědomí, že útěk je iluze, a vzdá se. Zatímco čekají na kontakt od svých soupeřů, Perry konečně odpovídá na několik otázek, které se objevily. Odkud se vzaly? Co je to vesmírná loď? Perry je také překvapen, když zjistí, že lodní deníky byly vymazány.

Vesmírné lodě Evoluxu kolem buňky SOL vztyčí nárazový štít a Rhodan v dálce rozezná jakousi pevnost, která Mahlii Meyun připomíná pohádku. Perry však již plánuje další kroky a chce tyto znalosti zpřístupnit své posádce prostřednictvím hypnoškoliče. Existují však výhrady, protože lidé je znají jako indoktrinátory, kteří vymazávají znalosti. Vysvětluje svůj přístup a Mahlia se přihlásí jako první osoba. Perry mezitím myslí dopředu a naprogramuje všechny čluny, vypustí a pošle směrem k pevnosti. Jeho plán funguje, hlásí se Hemlir mu-Varall z komplexu Althanos.

Mahlia se probudí z hypno-školeni a ví, co se děje. Jako první ochutnávku svých znalostí připraví v kuchyni automatu všem dobré jídlo. Perry se ohlásí, pověří Mahlii velením a požádá ji, aby co nejdříve zaúkolovala všechny ostatní. Nyní je na diplomatické misi ke komplexu, říká. Léčitelka má však vlastní záměr a chce zachránit svého syna z rukou Pokorných služebníků.

Perry letí do komplexu Althanos, kde je špičková technologie znefunkčněna tlumícím polem. Uvítací zpráva od mu-Varalla je již nyní velmi pozitivní. Rhodana doprovodí do dekontaminační komory dva kyborgové; při odchodu na něj čeká sám Hemlir a vede ho dál. V rozhovoru mu řekne, že Perry utekl ze zóny smrti, načež ho Perry upozorní, že je stále naživu.

Mahlia mezitím letí vesmírným letadlem zpět do údolí pro svého syna. Pošle varování Pokorným služebníkům, ale nic se nestane. Poté použije sílu zbraní proti druhému chrámu, aby získala přístup.

Hemlir provede Perryho komplexem a bez ostychu hovoří o biologických pokusech na vytvoření vojáků. Rhodan tiše pochybuje o tom, že by to vedení Báječného města Beliosy schválilo. Příliš pozdě si Perry uvědomí, že vstoupil do vězeňské cely, a snaží se Hemlira mu-Varall přesvědčit, že mluví pravdu. Klade špatné otázky a měl by vlastně začít u sebe a u Althanoskych archivů, které pod Perryho vedením prozkoumá. Podle záznamů docházelo k nesrovnalostem již před 150 lety. Byl zkoumán člun se soloniovým trupem. Když ho Rhodan přesvědčí, aby se dostal k tajným údajům, mu-Varall se hlásí veliteli komplexu Yas tor-Ilanovi. Perry vidí příležitost a odvolává se na své dřívější postavení rytíře Hlubin a vůdce boje Kosmokratů a žádá tor-Ilana, aby kontaktoval Beliosu prošetřil to. Poté se však mu-Varall velmi zajímá o to, jak se zde Perry Rhodan objevil a nyní používá mučící metody.

Mahlia se mezitím drží svého plánu a rozdá své posádce pásy s projektory ochranného štítu a zbraněmi, aby mohla zaútočit na chrám. Pomocí taktiky a nových znalostí přemohou služebníky. Léčitelka se vydá sektu zneškodnit a vtrhne do jejích sídla. Jakmile tam dorazí, ukáže se, že je to past, a Harult Thoroh, zástupce Kuuma, požaduje, aby se vzdala. Použije však stejný trik jako Perry Rhodan a vyvolá nadřazený kód, aby převzala kontrolu nad servo-ochrannými jednotkami. V reakci na to vystoupí Kuum. Po krátké výměně slov Kuum prohlásí, že její syn je v bezpečí. Přesvědčí se o tom pomocí špionážní sondy ze SB-1. Kuum ji prosí, aby se vzdala, ale ona staví svobodu výš a chce konec pokorných služebníků. Perry Rhodan na druhou stranu dostane příležitost se po dlouhém mučení vymanit. Objeví se kyborgka a předá mu datový krystal, zbraně a obranné vybavení. Na útěku Rhodan vidí, jak mu-Varalla napadlo a zabilo několik kyborgů. O chvíli později se velitel hlásí a optimisticky očekává zahájení rozhovorů, ale Rhodan si po chvíli v rádiovém záznamu uvědomí, že tor-Ilan lhal. Poté, co kyborgka zamkne dveře, vyšle na všechny kanály tísňové volání.

Mezitím ve vesnici probíhá odhalování Pokorných služebníků a Mahlia pokračuje v podněcování obyvatelstva proti stávajícímu řádu. Zjistí však, že obyvatelé mají vůči služebnictvu mnohem větší odpor, než si představovala. Udělá přítrž pokusu o lynčování sluhy a poprvé zapochybuje o své myšlence osvobodit údolí. Odlétá za Hiramem a řeší dilema: nechce se vrátit ke starému životu, ale zároveň nechce opustit svou rodinu. Kromě toho tam chtějí zůstat její děti. Když o tom přemýšlí, vchází na poli do léčky, ze které se jí jen stěží podaří uniknout. Uvědomuje si, že si svým vstřícným gestem nadělala nepřátele. Rozhodne se žít na vesmírné lodi a odletí. Perry Rhodan mezitím konečně obdrží telefonát od Colwina Heltamara, člena vládní rady, a tvrdí, že o tajných machinacích nic neví. V této krycí operaci, jejímž cílem je skrýt SOL, museli být zapleteni už tor-Ilanovi předchůdci. Ten se však snaží Rhodanovo očekávání utlumit, protože je přítomen vládce kosmokratů. Perry souhlasí a odlétá zpět na SB-2, aby se lépe oblékl. Cestou zpět se podívá na krystal s údaji, který zřejmě obsahuje pouze autorizační kód. Když dorazí k bunce SOL, vidí, že přilétá další vesmírní stíhačka, a pozoruje, jak transportní loď z Heltamaru používá podobný kód ke krátkému vypnutí tlumicího pole. Sestaví zprávu pro Mahlii a ukryje do ní kód a rozkazy.

Po přílete titanu změní své plány a okamžitě vzlétne s vesmírnou loď, aby s ní unikl. Bezvýsledně, vesmírná kontrola jim nakonec řekne, aby se vzdali. Zvrat přichází s Heltamarem: guvernér kosmokratů nařídil Evoluxu, aby SOL-2 propustil poté, co se dozvěděl o spiknutí Althanosu.

(jomo)