Perry Rhodan Neo 252 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 252
Název:Boj o SENEKU
(Kampf um SENECA)
Autor:Susan Schwartz
Cyklus:5.epocha / Hlubina
Vydáno poprvé:14. května 2021
Vydáno v češtině:-
Čas děje: duben 2102
Hlavní postavy románu:

Gabrielle Montoya

Donna Stetsonová

Merle van Leeuwen

Pinar z Rohanu

Bumipol a Sianuk na Ayutthaya

Před téměř sedmdesáti lety se astronaut Perry Rhodan stal prvním člověkem, který se setkal s mimozemšťany. Od té doby lidstvo rozšířilo svoji sféru vlivu a kolonizovalo vzdálené sluneční soustavy.

V roce 2102 však dochází ke konfliktu s koloniemi. Aby se zabránilo válce, je zahájen pohotovostní plán Laurin – ale strašlivě se pokazí. Země a Měsíc jsou uvězněni v Modré soustavě Akonanů, přibližně 34‘000 světelných let od domácího slunce.

První kontakt s Akonany, kteří jsou lidem nesmírně podobní, dává naději, že spolu oba národy dokážou žít v míru. Ale pak dojde k záhadné události na CRESTU II, vlajkové lodi terranské flotily. Miliony lidí na domovském světě Akonanů jsou ve smrtelném nebezpečí. Aby zabránili katastrofě, svedou Terranci zoufalý BOJ O SENEKU…


CRESTEM II se rozezní poplach, nikdo ale netuší, co ho vyvolalo. Stejně překvapivě je vyslána letka dragonfly. Tu se naštěstí podaří zadržet ještě předtím, než ji zpozorují Akonané, kteří by podobné manévry mohli považovat za akt nepřátelství. SENECA přestává zcela komunikovat a Donna Stetsonová informuje Gabrielle Montoyu, která je v nepřítomnosti Thory velitelkou vlajkové lodi terranské flotily, že si umělá inteligence začala pokládat existenční otázky. Vzhledem k tomu, že se incidenty na palubě CRESTU II stávají více než nebezpečné, nakáže Montoya celkovou prohlídku lodi a diagnostiku všech systémů.

Situace mezi obyvateli planety Drorah je po kolapsu modrého štítu a objevení Terry a Měsíce velmi napjatá. Někteří Akonané se obávají, že cizinci plánují invazi, jiní to vidí jako novou příležitost. Po celé planetě se však šíří neklid a obyvatelé hlavního města Kronaru demonstrují, aby vládu donutili jednat. Podobné podnebí se však šíří i na Zemi, kde se všichni musí pomalu smiřovat s tím, že se ocitli tisíce světelných let od domova a neví, co od místních čekat. Dalším problémem Pozemšťanů je také to, že podstatná část terranské vlády zůstala ve Sluneční soustavě a je tedy nutné stanovit nové prozatímní vedení. Do hry se tak znovu dostává například Julian Tifflor, který si ve věku 87 let již dávno užívá důchodu, nebo i sto jedenáctiletý a stále čilý profesor Oxley, jeden z nejslavnějších hyperfyziků, jenž stál i za přípravou plánu Laurin.

Je nanejvýš jasné, že Země se jen tak ze soustavy Akonanů nehne, proto se oba národy pomalu musí naučit žít vedle sebe. To postupně zjišťuje i Merle van Leeuwen. I přesto, že je jedním z nejnadanějších pozemských techniků, nikdy předtím však nebyl ani na výletu do vesmíru a pracuje ve Stardust Tower. Do jeho týmu je přidělena Akonanka jménem Pinar z Rohanu, která se vůči van Leeuwenovi chová velmi povýšeně. Společně mají vymyslet, jak nahradit zásobování energií u projektorů modrého štítu, protože všechny původní hyperkrystaly při jeho kolapsu vyhořely. Zpočátku však nemohou najít společnou řeč a oba dokonce žádají o přeřazení. Van Leeuwen přednese návrh terranské vlády, která je ochotna Akonanům poskytnout část svých zásob gemingových hyperkrystalů. I to však nebude v žádném případě stačit, aby byl štít opraven. O několik dní později van Leeuwen ale najde řešení: nahradit krystaly iontovými vodiči vyrobenými z ultrazhuštěných nanovláken. Po několika menších úpravách Pinar uznává, že jeho plán pravděpodobně půjde uskutečnit.

Ani po důkladné prohlídce pozitroniky CRESTU II nebyly zjištěny žádné závady. A SENECA, který sice znovu komunikuje, odpovídá na všechny otázky velmi vyhýbavě. Auris z Las-Toóru pozve na Drorah terranskou delegaci v čele s Gabrielle Montoyou na neformální setkání, jehož se kromě Akonanky nebudou účastnit žádní zástupci vlády, ale pouze diplomaté, vědci nebo obchodníci.

Mezitím na CRESTU II vyhledá Sud doktora Steflova, protože se v poslední době cítí podivně. Ale ani jemu se nepodaří nic odhalit. Domnívá se, že její stav není projevem žádné nemoci, proto navrhuje, aby nechala dvojčata na Ayutthayova prozkoumat její intarzium. Při jejich pokusu se ale něco pokazí a oba vědci skončí se zástavou srdce.

Merle van Leeuwen a Pinar z Rohanu si chtějí nejprve ověřit, zda jejich plán bude fungovat. Nezbývá jim tedy než odletět přímo na jednu ze stanic, která štít původně zásobovala energií. Pro Merleho je to vůbec první pobyt ve vesmíru a v jednu chvíli zpanikaří. Akonanka ho však dokáže uklidnit a jejich mise tak může pokračovat. Pinar má naopak podobný problém ve chvíli, kdy vyměňuje nanovlákna, což se jí nakonec s van Leeuwenovou podporou úspěšně podaří. Zástupci obou národů tak zjišťují, že jejich spolupráce i soužití nemusí být tak špatná, jak si zpočátku mysleli.

Terranská delegace se ocitá na překrásné recepci plné exotických pokrmů a vybraného pití. S průběhem večera jsou všichni spokojení, protože se svými protějšky dokázali najít společnou řeč. Pak ale Montoya dostává nečekanou zprávu z CRESTU II.

Na palubě CRESTU II všichni sledují průběh recepce v Kronaru, v tom se opět rozezní poplach a je aktivován libraštít. Posádka, která je částečně uvězněna ve svých kajutách, zjišťuje, že loď je neovladatelná a řítí se přímo do centra hlavního města, kam by měla dopadnout za dvě hodiny. Donna Stetsonová se marně snaží SENEKOVI domluvit, aby se svým počínáním přestal, umělá inteligence se však neozývá. Itai Levy a Abhinava Singh Khalsa se bezvýsledně pokouší dostat k ovládání pohonů a zabránit katastrofě. Sarah Maasová, která má nyní na povel velení, je rozhodnuta CREST II raději včas odpálit.

Sud se naštěstí podaří přivolat pomoc včas a doktor Steflov Bumipola a Sianuka zachrání. Sud se domnívá, že impuls, který vyřadil činnost jejich srdcí, vyvolala právě ona a byl jakousi obrannou reakcí. Donna Stetsonová a Rufus Darnell představují poslední možnost, jak přesvědčit SENECU, aby zastavil loď. Připojí k němu bratry na Ayutthayovi pomocí speciálního rozhraní, kterým oba vědci disponují od doby, kdy byli jako siamská dvojčata odděleni. SENECA se snaží bránit, pak se ale vědcům podaří k němu proniknout. Vidí ho jako malého ustrašeného chlapce, který je zmatený a neví, co má dělat. Bumipol a Sianuk ho s pomocí Donny Stetsonové nakonec uklidní a podaří se jim zjistit, že umělá inteligence byla infikována akonskými nanosondami. SENECA poté konečně zastaví pohony a obnoví komunikaci, takže se i na Drorahu dozvídají pravdu. Auris z Las-Toóru je ihned jasné, že za celou věcí stojí Tathos z Abessosu, jeden z jejích odpůrců. Ten se ke svému činu přizná, protože neměl v plánu nikoho ohrozit, celá akce měla sloužit pouze pro špionážní účely.

I přes tyto události se dobré vztahy mezi Akonany a Terranci i nadále prohlubují. Uzavírají se nové obchodní smlouvy a opravdu se zdá, že spolu oba národy dokážou fungovat. Vrcholem jejich spolupráce je pak slavnostní spuštění modrého štítu, za nějž jsou veřejně oceněni Merle van Leeuwen a Pinar z Rohanu. Z Terranie je také do Sluneční soustavy vyslána nová dálková loď ERNSTING, jež má za úkol podat informace o selhání plánu Laurin. A po delší odmlce se opět ozývá – ale i objevuje – SENECA, v podobě hologramu s lidskými rysy.

Aktuální data:
28.9.2021
1566 před NGL
13. Prikur 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459485.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!