Perry Rhodan Neo 253 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 253
Název:Amberské protokoly
(Die Amber-Protokolle)
Autor:Rainer Schorm
Cyklus:5.epocha / Hlubina
Vydáno poprvé:28. května 2021
Vydáno v češtině:-
Čas děje: 2058; 2097; 2102
Hlavní postavy románu:

Icho Tolot

Tro Khon

Tiamat

Perry Rhodan

Před téměř sedmdesáti lety se astronaut Perry Rhodan stal prvním člověkem, který se setkal s mimozemšťany. Od té doby lidstvo rozšířilo svoji sféru vlivu a kolonizovalo vzdálené sluneční soustavy.

V roce 2102 však dochází ke konfliktu s koloniemi. Aby se zabránilo válce, je zahájen pohotovostní plán Laurin – ale strašlivě se pokazí. Země a Měsíc jsou uvězněni v Modré soustavě Akonanů, přibližně 34‘000 světelných let od domácího slunce.

Rhodan chce Terru a Měsíc dostat zpět. S novou činkovitou kosmickou lodí SOL se vydal pátrat po příčinách incidentu. Ve středu kulové hvězdokupy M3 lidé překvapivě objevili Haluťana Icha Tolota a Bestii Tro Khona. Dva obrovití mimozemšťané vypráví, jak zde skončili. Poskytují fascinující pohled na AMBERSKÉ PROTOKOLY…


Zatímco jsou Haluťan Icho Tolot a Bestie Tro Khon stále ještě na medostanici SOL, prochází Perry Rhodan DOLANEM. Tolotova loď je doslova v rozkladu a je zázrak, že ji Haluťan vůbec dokázal dostat do vzduchu. Aby se částečně organické plavidlo zachránilo, musí se nyní pořádně najíst, přičemž jí nesmrtelný návštěvník přijde velmi vhod. Než ale Rhodana sní zaživa, přijde mu na pomoc Breckcrown Hayes i s Ichem Tolotem, který se již alespoň částečně zotavil po osvobození na planetě EMíčko.

Všichni již ale netrpělivě očekávají Tolotovo a Tronkhovo vyprávění – kromě Rhodana je zde samozřejmě i Thora Rhodan da Zoltral, Gucky, Sofgart, Omar Hawk a Watson, jenž je Haluťanem očividně fascinován, ale i několik členů posádky SOL v čele s Chartem Decconem. Tolot však navrhuje, aby vyčkali na Khona, který stál na počátku celého dobrodružství a zná odpovědi na několik zásadních otázek. Bestie, která byla dosud na medostanici, se konečně objeví a začne se svým příběhem.

Píše se rok 2058 a Tro Khon se právě nachází na planetě Orcus v Kuiperově pásu, domovu Orristanů. Z oblasti pod orristanskou stanicí zaměřil zvláštní impulsy. Pod ní, v obrovské propasti, se nachází další prastaré stroje, které se zdají být ještě starší než technologie Liduuri, z nichž Orristanové pochází. Bestii doprovází android Seka Ow, jeden z posledních výtvorů Zlatých. Khon se původně domníval, že impulsy mají něco společného s ANDROSEM a Velkou rupturou, to se mu však zdá stále méně pravděpodobné, a proto si na pomoc zavolá Erica Leydena a jeho kolegy Luanu Perparimovou a Abhu Prajapatiho. Čím dále se dostávají, tím více se Khonovi zdá, že se jedná o pozůstatky loowerské civilizace. Poté se ozve hlas, který mluví cizím jazykem, následně je zničen Seka Ow a vědci jsou svědky toho, jak kolem nich začne materializovat kreell, který je nakonec zcela pohltí. Cosi modrého a studeného obklopí i Bestii.

Khonovi se zdá, jako by se vše kolem něj dělo pozpátku, zatímco se propadá zpět v čase, což ani jeho mozek nejprve nedokáže pochopit. Pozoruje invazní flotily Maahků i první kolonizační lodě Arkonidanů nebo zrod černé díry Cygnus X-1. Přitom občas zahlédne i kreell a v něm stíny tří vědců a Leydenova kocoura. A než konečně ztratí vědomí, propadá se stále hlouběji, dokonce až do bodu existence předešlého vesmíru. Probouzí se na planetě, jež je tvořena materiálem podobným jantaru. Kromě obrovských brouků, kteří přichází zvláštním kruhovým otvorem a následně v jantaru zatvrdnou, se zdá, že zde nikdo není. Pak se ale objeví bytost, vypadající jako bílý závoj s hrozivými zuby. Představí se jako Tiamat a vůči Bestii je velmi nepřátelská a Khona napadne. Než se ale rozhodne o vítězi, skončí Tro Khon také v tekuté jantarové hmotě.

Tím končí část Khonova příběhu. Rhodan a jeho přátelé se tak konečně dozvídají, jak se Eric Leyden a jeho tým dostali do kreellu. Sofgart také připomíná, jak přišel k atoraktům a že jeden z nich byl nalezen právě na jantarovém světe. Planetu Gucky mezitím pokřtí na Amber. Rhodan i ostatní jsou však již zvědaví, jak se Haluťan dostal do M3.

Icho Tolot na své domovské planetě Halut provádí experimenty na objektu nalezeném na planetě Layl v soustavě Kriiyr. Objekt vyšle dva hyperimpulsy: cíl jednoho se nachází v soustavě Algol, druhý ve hvězdokupě M3. Vzhledem k tomu, že Algol, kde se na planetě Rumal rozvíjí pozemská kolonie, je blíže, směřuje Tolot nejprve tam. DOLAN je zde vtažen do slunečního transmiteru C, jemuž se také přezdívá »pekelná díra«, protože podle všeho nikam nesměřuje a Terranci ho používají jako místo, v němž se zbavují odpadu vznikajícího při těžbě hyperkrystalů. Tolotovi ihned dochází, že se děje něco neobvyklého a palubní umělá inteligence Taravat zaznamenává, že cestují zpět v čase.

Když Tolot opět nabyde vědomí, ocitá se v neznámém vesmíru: na orbitě jantarově zbarvené planety kroužící kolem podivného černého slunce. Protože nemá jinou možnost, rozhodne se planetu prozkoumat blíže. K jeho překvapení zde objevuje Bestii Tro Khona, zamrzlého v jantaru, jehož se mu podaří vysvobodit. Bestie, která navíc trpí depresemi kvůli tomu, že je částečně invalidní, protože její nohy musely být amputovány po smrtící nákaze cruum-sporami, po probuzení začne ještě více běsnit. Tolot Khona nakonec dokáže uklidnit a ten mu vypráví, jak se na jantarový svět dostal. Tolot je poté snaží dostat pryč, ale veškeré pokusy o transici selžou. Nakonec se ale DOLANU podaří uniknout a Tolot zjišťuje, že se nyní nachází ve druhém cíli hyperimpulsu, který vyslal objekt z Laylu, tedy ve hvězdokupě M3. A podle všeho je prosinec roku 2097. Haluťan se rozhodne vystopovat jeho původ ve středu hvězdokupy, kde narazí na masivní temné mračno. Impuls směřuje na nehostinnou planetu, na jejímž povrchu objeví kuriózní minerální struktury. Tolot se jednoho z obřích krystalů dotkne a má pocit, jako by z něj vysával všechnu sílu. Khon, který vidí, že se ho Haluťan nemůže pustit, ho od něj odtrhne, přičemž úplně všechny krystalické struktury vybouchnou a změní se v černý prach. Pak se ale znovu zjeví Tiamat, který nemá radost, že opět vidí Khona, na druhou stranu Tolota očividně sledoval již na jantarovém světě a nyní usoudil, že je vhodný, protože se mimořádně osvědčil proti »stínu paměti« a řekne mu, aby ho následoval.

Khon váhá, protože ví, že Tiamat nejspíš nemá žádné dobré úmysly, Tolot však chce vědět víc. Proto za ním jdou do podzemí planety a prochází labyrintem chodeb, které jsou očividně loowerského původu, všechna zařízení jsou ale mrtvá. Tolot opět pociťuje jistý paranormální vliv, dochází mu ale, že to je Tiamat. V tom znovu zasáhne Khon a společně s Haluťanem ho nakonec porazí. Zatímco směřují dál, jsou lapeni cizím přístrojem, jež se představí jako Nistor a chce zjistit, zda jsou autorizováni. Po skončení testování je jim sděleno, že nejsou součástí Devíti a jsou zadrženi silnými pouty. V tom se opět objevuje Tiamat, který Tolotovi slibuje, že si počká, až z něj vyprchá veškerá síla a pak převezme jeho tělo. Pak raději Bestie i Haluťan změní svou strukturu.

Všichni přítomní jsou Tolotovým vyprávěním lehce zděšeni. Vyvstává tak i spousta nových otázek – a především tato: kdo nebo co je vlastně Tiamat a jaké jsou jeho úmysly. 

Aktuální data:
1.12.2021
1566 před NGL
31. Coroma 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459549.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!