Perry Rhodan Neo 254 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 254
Název:Exemplární instance
(Die Exemplarische Instanz)
Autor:Rüdiger Schäfer
Cyklus:5.epocha / Hlubina
Vydáno poprvé:11. června 2021
Vydáno v češtině:-
Čas děje: 16. až 25. dubna 2102
Hlavní postavy románu:

Reginald Bull

Thomas Rhodan da Zoltral

Leticron

Ronald Tekener

Jennifer Thyronová

Před téměř sedmdesáti lety se astronaut Perry Rhodan stal prvním člověkem, který se setkal s mimozemšťany. Od té doby lidstvo rozšířilo svoji sféru vlivu a kolonizovalo vzdálené sluneční soustavy.

V roce 2102 však dochází ke konfliktu s koloniemi. Aby se zabránilo válce, je zahájen pohotovostní plán Laurin – ale strašlivě se pokazí. Země a Měsíc jsou uvězněni v Modré soustavě Akonanů, přibližně 34‘000 světelných let od domácího slunce. Rhodan chce Terru dostat zpět.

Mezitím do Sluneční soustavy vpadne obrovská flotila. Takzvaní Težcí si chtějí lidi podmanit – a vojenská obrana nemá šanci. Terranci se přesto nevzdávají a čelí výzvě. Rychle se zformuje odpor proti EXEMPLÁRNÍ INSTANCI...


Ve Sluneční soustavě je poté, co v ní materializuje 8166 neznámých plavidel, vyvolán systémový poplach. Thomas Rhodan da Zoltral tyto události, které se dějí nedlouho poté, co zmizí Země a Měsíc, sleduje na palubě NATHALIE. Leticron poté veřejně vyhlašuje, že soustava nyní podléhá Gon-Mekarům neboli Supertěžkým. Tom zachytí nouzové volání z Pluta. Zjišťuje, že stanice nebyla úplně zničena, ale i přesto došlo k velkým škodám a nikdo z osazenstva se nehlásí. Tom si na pomoc vezme několik robotů a vydává se prozkoumat situaci, když je napaden jednotkami nepřátel a neznámými vřetenovými roboty, které se mu nakonec podaří setřást a může tak dál pátrat po přeživších. Jako první najde velitelku stanice, Hamiku Leeovou, a bez větší újmy jsou naštěstí i ostatní. Když se Tom připravuje k odletu, obdrží Dazzle zprávu přímo z Quintova centra, která obsahuje pouze dvě slova: Šípková Růženka.

Reginald Bull z paluby TERRANIE odpovídá na Leticronovu zprávu, zatímco se v centrále zhmotní jeho projekce: je to dvoumetrový svalnatý obr, na sobě má stříbřité brnění, barva jeho kůže je granitově žlutá a nemá žádné vlasy. I přesto, že se s ním Bull snaží vyjednávat, Leticron mu předvede, že proti jeho flotile, která disponuje transformačními děly, nemá nejmenší šanci. Jejich sílu demonstruje na základně na Plutu. Pak Bulla pozve na svou vlajkovou loď HETRAN-TASKAR k dalšímu jednání. Protektorovi je od začátku podezřelé, jak moc toho Leticron ví o Terrancích, pro něj jsou naopak Supertěžcí, o nich nikdo nikdy neslyšel, velkou záhadou. První Hetran mu představuje odpudivou a strašlivě znetvořenou Kyunu, svou poradkyni a milenku, a svého osobního sluhu, Naata Nose Gaimora. Leticron mu sděluje pravý důvod, proč je zde: chce Zemi a Perryho Rhodana, a proto je velice zklamaný, když zjistí, že byla planeta přemístěna neznámo kam. Nepřišel sem ale ničit, chce po celé Mléčné dráze vybudovat obrovské impérium, jíž měla být Terra centrem. Dále také záhadně podotkne, že je více než 10 tisíc let starý a účastnil se Metanových válek. Nejvíce šokující je ale zjištění, že se svými jednotkami napadl Velké impérium, které utrpělo velké ztráty. Leticron nechal několik milionů Arkonidanů povraždit, zničil jejich domovy i kosmické lodě. Imperátorovi Gonozalu VII. se však naštěstí podařilo uniknout. Nyní chce Leticron ve Sluneční soustavě konečně začít se stavbou své základny, a ta bude stát na Marsu, když není Země k dispozici. A Reginalda Bulla jmenuje svým Gon-Shialem, heraldem.

Ronald Tekener většinu volného času na Mimasu tráví ve svém úkrytu daleko od civilizace. Když ale vidí, že se k MIMERCU blíží tři válcovité lodě, spěchá zpět na kliniku, protože neustále cítí potřebu chránit svou sestru. Cizinci už jsou ale také uvnitř a se svými vřetenovými roboty prohledávají budovu. Těsně předtím, než dorazí do Jessičina pokoje, se Tekener schová ve stropní šachtě. Dva Gon-Mekarové, Akistral a Krossko, kteří pokoj prohledávají, mají na apatickou Jessicu poznámky, které Tekener nedokáže jen tak přejít a opustí svůj úkryt a napadne je. Supertěžcí proti němu mají zjevně navrch, proto se z celé situace snaží vykroutit. Krossko se mu ale chce pomstít za to, že na něj zaútočil. V tom do místnosti vtrhne žena v pacientském oblečení, která Tekenera očividně zná, a oba Gon-Mekary zneškodní paralyzátorem. Představí se jako Jennifer Thyronová.

Thomas odlétá pod svou tajnou identitou jako Brian Shelton na Mars. Případ Šípková Růženka totiž znamená, že všichni agenti mají nařízeno se skrýt. Ubytuje se ve starém známém hotelu Holographic Man a zpovzdálí sleduje dění ve Sluneční soustavě. Gon-Mekarové rozmístili své jednotky strategicky po celé soustavě. Pak Bull veřejně oznamuje, že Leticron v blízkosti Bradbury Central začne s budováním své základny a prosí všechny obyvatele o klid. Dále sděluje, že Supertěžcí v nejbližších dnech vyšlou své jednotky i do ostatních kolonií Solární unie.

Tekener pomalu odhaluje, co je Jennifer Thyronová, která na první dojem působí jako superžena a neustále ho ponižuje, vlastně zač. Pracuje jako expertka na zabezpečovací systémy pro GCC, po jednom incidentu skončila na Mimasu jako pacientka. Nabídne mu, že mu pomůže z Mimasu utéct, s čímž Tekener nakonec souhlasí, i když to znamená zanechat zde jeho sestru. Několikrát pochybuje, zda to bylo správné rozhodnutí, protože ji nemůže vystát a zároveň je z velmi atraktivní ženy velmi v rozpacích. Jennifer má v plánu vydávat se za doktorku, jejíž pacient Tekener má být převezen na kliniku na Mars. Těsně předtím je však dostihnou oba známí Supertěžcí. Jennifeřin paralyzátor však účinně funguje i tentokrát. Nesourodá dvojice však musí najít jiný způsob, jak se dostat pryč a jako nouzové řešení se naskýtá kontejner se zdravotnickým opadem směřující na Mars. A vzhledem k tomu, že je v něm pořádná zima, Ronald a Jennifer se nakonec i přes počáteční nevraživost sbližují. Po přistání sice málem skončí v odpadovém konvertoru, nakonec se ale úspěšně vydávají směrem k hlavnímu městu Marsu.

Leticron si k sobě zavolá svého tajemného poradce, jemuž říká arkonidským výrazem Braas'cooi, jelikož nezná jeho pravé jméno. Na obličeji nosí jednoduchou plastikovou masku, z jejíchž otvorů pro oči, nos a ústa sálá tmavě modrá záře. Leticronovi tvrdí, že ji nemůže sundat, protože pohled do jeho tváře by ihned kohokoliv zabil. To on je zrádce, který Supertěžkého informoval o Terrancích. O Plánu Laurin však neměl ani tušení.

Reginald Bull pozoruje stavbu Leticronovy monstrózní základny, která za pouhých pár dnů nabyla neuvěřitelných rozměrů a místní obyvatelé ji mezitím překřtili na »Leticronovu pevnost«. Bull, prezident Dabrifa a administrátorka Michelsenová dostávají pozvánku na návštěvu. Zdá se také, že se Supertěžcí chystají na velkou restrukturalizaci terranského průmyslu. Na Arkon bude tajně vyslán těžký křižník COLUMBUS II, aby zjistil stav ve Velkém impériu. Pak přichází zpráva, že dva křižníky Gon-Mekarů, parkující na kosmodromu u Bradbury Central, byly vážně poškozeny při explozi.

Když dojde k výbuchu na kosmodromu, nachází se Thomas v pubu Svölbark. Ve všech ulicích panuje chaos, protože nikdo zprvu neví, co se stalo. Tom nevěří, že by se jednalo o náhodu, všude totiž vrůstá obecná nevraživost vůči Gon-Mekarům. Když se prodírá davem, má Tom pocit, jako by ho někdo sledoval. Protože chce zjistit, kdo to je, nachystá na něj past, do níž se jeho pronásledovatel chytí. Prozradí mu, že je na jeho straně a že je členem odbojové skupiny zvané Ares. Také mu sdělí, že s ním chce mluvit jistý Zeus, což v Tomovi vzbudí zájem.

Akonan Harkon z Bass-Tethu se velice dezorientovaný probouzí ve studené poušti. Kolem něj není nic, jen rudohnědý písek. Nemá nejmenší tušení, kde se nachází, podobná oblast se v domovské soustavě slunce Akon nenachází. Stejně tak podivné je i to, že po setmění na nebi nad sebou vidí hvězdy, a ne typický modrou záři štítu. Po nekonečném pochodu je zcela vyčerpaný a upadá do bezvědomí. Když se znovu probudí, sklánějí se nad ním dvě úplně cizí osoby. Žena se představí jako Thia a její muž jako Thelk. Domnívají se, že je Harkon jakýsi koloniální Arkonidan, a i přesto, že neví, co to znamená, nechá je při tom. Zjišťuje, že pár žije na odlehlé farmě na planetě Mars ve Sluneční soustavě. Přivydělávají si prodejem farmářských produktů a suvenýrů pro turisty. K Harkonovi se chovají velmi mile, pomohou mu a nechají ho u nich doma zotavit se. Thelk poté Akonana odveze s sebou do města.

Leticronova pevnost působí na návštěvníky děsivým dojmem. Ocitají se tzv. akatraku, trůnní místnosti, kde se mimo jiné nachází kulatý stůl s deseti křesly. Leticron, vedle něhož je již přítomna i Kyuna, představuje další členy Exemplární instance: Arcatrona, stratéga a myslitele, Shorana, zodpovědného za správu budoucího hvězdného impéria, Maylpancera, Leticronova důvěrníka, který s ním prošel již mnoho bitev. Jako poslední vchází Tatcher a Hainu. Zbývá však ještě jedno neobsazené křeslo, jeho vlastník však zatím zůstává tajný. Dabrifovi se naštěstí podaří Leticrona přesvědčit, aby nepotrestal viníky atentátu, protože by to vyvolalo ještě větší nepokoje. První Hetran pak oznamuje, že dalším národem, který do svého nového impéria začlení, jsou Ferroni. Osobně se do soustavy Vega vydá se svou flotilou. Bull má zatím právo činit jakákoliv rozhodnutí, musí je ale nejprve konzultovat s Maylpancerem.

Thomas v hospodě jménem Rusty Arbor čeká na svůj kontakt, Vortexe a Nibura. Ten mu předá novinky, které se různým agentům podařilo získat o Exemplární instanci i o dění v koloniích. Pro Toma jsou ale nejradostnějším překvapením zprávy o křižníku ERNSTING, který tajně přiletěl do Sluneční soustavy a přivezl zprávy o jeho rodičích. Perry Rhodan a Thora, a vlastně i celá Země a Měsíc byli přemístěni 34‘000 let daleko do hvězdokupy M3. Tyto informace se ale za žádnou cenu nesmí dostat do rukou Gon-Mekarů.

Píše se 25. dubna 2102 a Tom směřuje do Růžové zahrady, pohřebního místa Marťanů, kde leží i jeho bratr Farouq. Když ale přijde blíž, zjistí, že překrásná písečná růže, která na jeho hrobu vyrostla, je pryč. K jeho údivu se objeví Nathalie, která má s jejím zmizením patrně něco společného. Tom je zoufalý, chce po své sestře alespoň jednou vysvětlení a pomoc z této bezvýchodné situace. Nathalie mu však jen v hádankách naznačí, že vše se děje tak, jak má, že teď je nejnutnější získat čas, aby Perry a Thora udělali, co je nutné. Po Tomovi žádá, aby dělal to, co umí nejlépe – vedl a inspiroval lidi – aby se pak jejich rodiče měli kam vrátit. Pak Nathalie opět zmizí bez rozloučení a Tom se vrací zpět do Bradbury Central, kde se má sejít se Zeusem.

Aktuální data:
18.5.2022
1565 před NGL
24. Tarman 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459717.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál