Atlan 81 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 81
Název:Galaktičtí korzáři
(Korsaren der Galaxis)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Poslední Mistr ostrovů
« AT 80 • chronologicky • AT 82 »
Vydáno poprvé:23. dubna 1973
Vydáno v češtině: -
Čas děje: leden 2842
Space-jet je polapen - Atlan jako zajatec Bluesanů

Jsou zajatci skupiny bluesanských korzárů a žijí v neustálém strachu ze smrti. Patří k nim také Pock z národa Marniů, který se podobá oškubané ptačí bytosti, prostředí přizpůsobený Haweiňan Afka Kon a Lapp Kreiden, zvaný Cicero, bývalý seržant USO. Jsou v kontaktu především k Neutrálovi, který je odpovědný za smiřování nahoře žijících a dole žijících Jülziishů. Krantic je už jen torzem, protože nemá žádné nohy a ani břicho. Jde mu o využití močných užitečných vědomostí vězňů a je kromě toho zodpovědný za zneužívání soubojů. Útěk odsud není možný.

Ve svém space-jetu SJ-HA 2 křižuje Lordadmirál Atlan da Gonozal a Nuramy z Potrinetu III. zdánlivě bezúčelně galaktickou Eastside. Arkonidan neví, jaké plány Akonanka sleduje. Náhle začne opět tvrdit, že ho chce zabít. Stále ještě ke křeslu kopilota připoutaný šéf USO hledí do hlavně paprskometu. Zoufale se snaží Akonanku odvrátit od jejího úmyslu. Apeluje na její inteligenci a rozum, na to, že událostí na Koetanor-Delpu musí být naléhavě objasněny a že musí bezpodmínečně být přijata vhodná opatření, aby se zabránilo materializacím celýho horstev na obydlených planetách. Nuramy se nechá přesvědčit a odloží pomstu, aby mohla být nápomocná vysvětlení zvláštních procesů.

Najednou se vynoří molkexem pancéřovaná bluesanská loď BARSAC a okamžitě zahájí palbu na SJ-HA 2. Težce zasažen je loď vtažena do diskovité lodi. BARSACU velí korzár Jodmunc. Jeho zástupcem je dobně působící Tetsarc-Mauc. Doufají, že na obou vězních vydělají (jet vypadá slibně) a přejdou s lodí do transice.

Po třech transicích dorazí ke žlutému slunce na okraji Eastside, které má dvě planety. Cílem je ta vzdálenější, protože na životu nepřátelském světu se nachází dvě obytné kopule. Piráti je využívají, ale nepostavili je. Cestu z BARSACU do kopulí v ochranných oblecích využije Numary k útěku. Jodmunc pozná ve svém vězni Lordadmirála USO. Chce Atlana prodat Pánovi tří modrých sluncí. Arkonidana čeká nejistý osud. Budepředáván od jednoho vládce malé hvězdné říše ke druhému, dokud se nedostane k nějakému bluesanskému vládci, který si ho troufne nabídnout Solárnímu impériu. Ale do té doby uplyne mnoho času.

Kreidenovi je známo, že Pock je nejdéle vězněn, totiž dva roky. Nevysvětluje to ale jeho znalosti. Marňan vysvětluje, že je optik a s tímto darem může vidět věci, které ostatní nevidí. Tato otevřenost Pozemšťana zpočátku překvapí. Pak se ale dozví, že dorazil Stříbrovlasý neboli Atlan. Potom ukáže Pockovi cestu do systému zásobovacích šachet - a zachrání jednu ženu, která se už téměř udusila.

Žena se představí jako Akonanka. Korzáři si všimnou rozruchu a začnou jí divoce hodit základnou. Trojice uprchlíků najde Atlana, kterého ohrožují Tetsarc-Mauc a Jodmunc. Kreiden podle plánu opustí povrchovou stanici a přejde do podzemí kopulí. Nachází se tam téměř hotová hypervysílačka. Oba Bluesany s sebou vezmou jako rukojmí. Marňan vysvětluje, že Bluesani žijící v kopulích se označují jako horní, zatímco ti v jeskyních (kteří jsou většinou mutovaní) jako spodní. Mezi oběma skupinami panuje velká rivalita, což se může hodit. Nejen existenci dvou skupin Jülzishů mohou příznivě využít, ale také neutrálního Krantica, protože korzáři určitě nebudou bojem ohrožovat nedostatečné finační zdroje.

Po příchodu do podzemí jsou uprchlíci nuceni vzdát se korzárům Krantica. Ukáže se, že Tetsarc-Mauc je velitelem spodních. Bluesan identifikuje Stříbrovlasého jako Lordadmirála Atlana. Arkonidan je odveden k jiným vězňům Bluesanů.

Brzy poté pronikne Atlan, Nuramy, Kreiden a Pock do elektronické laboratoře, kde na dokončení čeká vysílačka. Kreiden začne pracovat, ale než může být přístroj dokončen, musí se uprchlíci vrátit do vězení, aby nevzbudili pozornost Bluesanů.

Atlan je znovu odveden ke Kranticovi. Připojí se k nim ještě Jodmunc a Tetsarc-Mauc. Dojde k rozčilené diskuzi o dalším Atlanově osudu. Jodmunc ho chce prodat Pánovi tří modrých sluncí. Tetsarc-Mauc ho chce okamžitě zabít a odstranit, aby nevyvoal hněv Solárního impéria. Třetí možností je kontaktovat Solární impérium a vyjednávat o výkupném. Atlan požaduje vyslat hyperradiogram, který by přivolal terranskou kosmickou, která by ho vyzvedla. Jako cenu za propuštění slibuje rozsáhlou pomoc pro základnu Bluesanů.

Krantic se rozhodne prodat Arkonidana Pánovi tří modrých sluncí. Pokud by se nemohli shodnout na ceně, má být Atlan zabit. Lordadmirál je odveden zpět do vězení. Pock je Bluesany odveden z vězeňské oblasti.

Atlan, Nuramy a Kreiden se opět vydají do laboratoře, aby pokračovali v pracích na vysílačce, jsou ale načapány Bluesany. Je spuštěn alarm. Uprchlíci se stáhnou hlouběji do podzemí. Ve skladu si opatří rezervní kyslíkové lahve a ochranné obleky. Zničí dveře a proniknou do oblasti tunelů, ve které je tlak vzduchu zřetelně menší, než v oblasti kontrolované Tetsarc-Maucem a Kranticem. V tunelech žijí bluesanští mutanti, kteří zaútočí na urpchlíky. Používají přitom také telekinezi. Atlan je přinucen několik mutantů zabít. Potom se vrátí do oblasti vlivu Krantica, kde se vzdají Tarsac-Maucovi.

Najednou je kopule postižena těžkými otřesy. Je slyšet ohromný lomoz. Nuramy z Potrinetu se začne tvářit vítězně. Přiletěla kosmická loď Akonanů, kterou přivolala před dobytím space-jetu. Atlan a Lapp Keiden jí následují na povrch. Akonani je hrubě odvedou na palubu 500 metrů velké lodi. Atlan se tak 28. ledna 2842 dostal z deště pod okap. Je znovu v zajetí. Na základně zůstane Pock, který je ve skutečnosti Marňanka, protože nakladla vejce.

Aktuální data:
16.1.2022
1565 před NGL
34. Tartor 18995 da Ark
10022 pzA
JD: 2459595.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál