Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 80
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 80
Název:Umírající svět
(Sterbende Welten)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Poslední Mistr ostrovů
« AT 79 • chronologicky • AT 81 »
Vydáno poprvé:16. dubna 1973
Vydáno v češtině: -
Čas děje: leden 2842
Chaos na planetě bohů - muži USO hledají svého šéfa

Na planetě Verler-Phonat honí specialista USO Cherus Stotekamp vůdce bandy hospodářských zločinců Akeho Savantha až do polární oblasti planety. Tam mezi oběma muži dojde k přestřelce, kterou bez újmy překonají.

Po několikahodinovém pronásledování se Stotekampovi podaří zločince definitivně zastavit. Dříve než ho může zatknout, dojde ke zvláštnímu fenoménu, který má katastrofální následky. Poblíž polárního kruhu Verler-Phonat se materializuje obrovský kus povrchu cizí planety. Díky vzniknuvší tlakové vlně a silnému zemětřesení se Savanthovi podaří uniknout zatčení. Gangster prchne do horstva, které se objevily díky Suddenly-Effektu. Na plošině je vidět cizí město. Na ulicích se válí mrtví insektoidní obyvatelé. Navzdory tomuto hrůznému pohledu pokračují oba muži v boji. V prudké přestřelce vypne Savantho neúmyslně svůj individuální ochranný štít. Energie z paprskové zbraně Stotekampa zapálí zločincovi vlasy a způsobí mu těžké popáleniny hlavy. Ake Savantho začne zuřit, aktivuje letový agregát a vyrazí plnou rychlostí proti kamenné zdi. Dolů se řítící trosky pohřbí jeho mrtvé tělo.

Pomocí Suddenly-Effektu jsou na Verler-Phonat transportovány další masy kamene. Planetární kůra je vystavena silnému pnutí. Kvůli vysoké hmotnosti materializovaných fragmentů povrchu cizího světa dochází k obrovským otřesům. Začnou se objevovat vulkány, podzemní plyny a masy vody si hledají cestu na povrch a pustoší zemi. Na povrchu zuří orkány. Neštěstí způsobí miliony obětí.

Cherusovi Stotekampovi se podaří prchnout se space-jetem do vesmíru a hypervysílačkou zalarmovat USO. Jet přistane v lodi HAMATIT. Na palubě se Stotekamp dozví, že na Koetanor-Delp se pohřešuje Lordadmirál Atlan. Také na tomto světě došlo k podobným událostem jako na Verler-Phonatu. Ještě během letu HAMATITU na Koetanor-Delp jsou materializace hlášeny na dalších dvou planetách. 21. ledna 2842 dorazí HAMATIT na Koetanor-Delp.

Je vysazen space-jet se čtyřčlenným záchranným komandem. Po průletem běsnící atmosférou planety se podaří navázat s Atlanem kontakt. Arkonidan se zdá být duševně značně mimo. Situaci zhorší okolnost, že Luig Thun a Vetor Dabrewsk, oba mentálně stabilizovaní, začnou být otupělí ze zázření materializujících se skalních mas.

Ohlásí se Nuramy z Potrinetu a doporučí oba letargické specialisty poslat transmiterem na palubu HAMATITU. Cherus Stotekamp to udělá. Přistanuvší space-jet je napaden bojovníky z kmene Korra, kteří jednají na rozkaz Antiů. Jejich moderní zbraně (oštěpy, šípy a praky) nemohou proniknout HD-štítem jetu. Když je zaměřena kosmická loď, Stotekamp odstartuje. Ve výšce 4000 metrů dojde k souboji s robotskou lodí Antiů. Kromě toho stále ještě zuří obrovská vichřice.

Mezitím se Atlan a Nuramy z Potrinetu dostanou na stanoviště malé lodi, se kterou Akonanka a její kamarádka Loana dorazili na Koetanor-Delp. Ale tam, kde loď stála, se vznáší obrovská hora, která se materializovala skrze Suddenly-Effekt. Arkonidanovi a Akonace tedy nezbývá než čekat na space-jet z HAMATITU.

Stotekampovi se podaří robotskou loď setřást a přistát na malé náhorní plošině, kde Atlan a Nuramy z Potrinetu čekají na pomoc. Specialista USO opustí jet, aby Atlana přinesl na palubu, a muži kolem Vang K'korra zaútočí. Akonanka a Lordadmirál se odeberou na palubu space-jetu, zatímco Norc Helish přispěchá Stotekampovi na pomoc. Do boje zasáhne robotská loď. Těžkou detonací je jet zvednut do výšky a hrubě opět přistane na přistávacích nohou.

V Quintově centru převzal Ronald Tekener jako zástupce nepřítomného Lordadmirála vedení USO. Dorazí informace, že Nuramy z Potrinetu před dvěma dny zemřela a byla zpopelněna. Tím vyvstává otázka, kdo žena na Koetanor-Delpu skutečně je.

Stotekamp a Helish se stáhnou na palubu space-jetu. Když se dostanou do centrály, hledí do hlavně paralyzátoru, kterým na ně míří Nuramy z Potrinetu a vystřelí. Akonanka odstartuje s lodí a rychle nabírá výšku. Jejím cílem horský masiv Monravio.

Nuramy z Potrinetu není bývalou milenkou Arkonidana, ale její vnučka, která si přeje pomstít vraždu své babičky. Zamilovala se ale do Atlana a touha po pomstě jí zcela ovládla.

Akonanka vysadí Stotekampa a Helishe v ochraně bojových obleků s aktivovanými naváděcími vysílači na nejvyšším vrcholku horského masivu Monravio. Potom lhostejně připoutá Atlana ke křeslu kopilota a opustí se space-jetem umírající planetu Koetanor-Delp. Naváže rádiový kontakt s HAMATITEM a hrozí veliteli, že Lordadmirála zabije, pokud bude napadena nebo pronásledována. Velitel Jorge Arrambide musí chtě nechtě vyhovět jejímu požadavku. Nuramy z Potrinetu III. se vyletí s jetem a prominentním vězněm ze systému Myrguuk s neznámým cílem.