Atlan 67 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 67
Název:Planeta přebytečných
(Planet der Überflüssigen)
Autor:Kurt Mahr
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Bojová loď veteránů
« AT 66 • chronologicky • AT 68 »
Vydáno poprvé:
Vydáno v češtině: -
Zmocní se bitevní lodi - a opustí ráj starců

Na planetě Poloa Hoa, kde penzionovaní příslušníci Solární flotily v rámci programu pro důstojnou penzi stráví podvečer svých životů, dojde ke zvláště působící nehodě. Salin Edmere zřejmě spáchal sebevraždu, zatímco odstranil pojistku energetického agregátu ve svém domě a agregát dosáhl kritické teploty. Dům se i s jeho obyvatelem z větší části roztavil, dokud se nepodařilo konvertor odpojit.

Enro Callighan a jeho asistent Tony Wu pochybují o sebevražedných záměrech Edmera, protože lékařské atesty žádné takové chování nevykazovaly a na místě neštěstí byl nalezen písemný záznam mrtvého, ve kterém se mluví o Tvrdém protonu, který má strašlivou moc. Je známo také jeho napojení na Reaktivační organizaci (ReO).

Členové ReO se dají do akce. Zyklo, Bindar a Tarzan odstraní salmiakskému ještěrovi v cizím teritoriu GOM hypervysílač a přijímač, se kterým je zvíře kontrolováno, aby s jeho pomocí přišli na kód, se kterým se dá zmanipulovat kontrolní počítač.

Při intenzivním šetření zjistí Tony Wu, že Salin Edmere nepodnikl pokus o sebevraždu, ale že šlo s největší pravděpodobností o vraždu, jak si už myslel Enro Callighan. Oba úředníci požádají o pomoc Koeta Peranata. Plukovník dokonce dostane rozkaz pátrat po Tvrdém protonu a zjistit, o koho se jedná.

Mezitím se mužům kolem Zykla podaří proniknout do celkem osmi kontrolních počítačů a nahrát do nich program, který obranné tvrze EDI-1 až EDI-8 při vypálení z děla přivede k výbuchu.

Tony Wu narazí v opuštěně působící kanceláři Intra-Junku na důkaz, který by přivedl v rozhodující obrat v případu Salina Edmereho. Je ale vyrušen majorem Edwinem Lasallem a dvěma dalšími muži Brindarem a Tarzanem. Trojice se vydává za Tvrdého protona. Překvapivě se objeví Koet Peranat, tři muže odzbrojí a odvede je do správního centra Ngamarinu. Enro Callighan se rozhodne držet dopadení Tvrdého protona před veřejností v tajnosti.

Plán tří revolucionářů je odhalen. Přiznají se, že chtěli palposty EDI-1 až EDI-8 využít k útoku na správní budovu, aby mohli převzít moc na Poloa Hoa. Koet Peranat dá Callighanovi několik jmen, které spojuje s Vnitřním kruhem. Asi dvě stě z nich zmizelo beze stopy. 25. srpna 2841 dostane Callighan zprávu, že v cizím teritoriu SYNCO byl nalezen jeden mrtvý. Jedná se o kapitána Grigorskije, který přišel o život při lovu listů bušoměniče. Gallighan předá případ Tonymu Wu, protože se musí postarat o přílet HYPERION-DELTA.

Wuovi a jeho týmu se podaří zjistit, že Grigorskij musel nosit síťku, která zacloňuje jeho mozkové impulzy, takže se k bušoměniči mohl přiblížit, aniž by bytost uprchla díky impulzu vyslanému kontrolním počítačem. Síťka už ale neexistuje. Museli jí odnést kamarádi mrtvého.

Mezitím nastává 26. srpna a HYPERION-DELTA dosedá na kosmodrom v Ngamarinu. Je uvítaná velkou salvou z dnes již bezvadně fungujících palpostů EDI-1 až EDI-8. Posádka nastoupí na zaslouženou dovolenou v tomto ráji.

Kolem 23:30 přivede sugestivně ovlivněný Hoyn Taihu plukovníka Koeta Peranata na palubu HIPERION-DELTA. V 23:49 hodin zabije Peranat čtyři stráže v centrále lodi. Potom vypne alarm. V ten okamžik se asi 5000 členů Vnitřního kruhu přiřítí na palubu HYPERION-DELTA. Stráže u propustí lodi jsou bez obtíží překonáni. Kolem 0:30 dobyjí hlavní palubu. Odpor stráží je krvavě potlačen. Plukovník Singron-Tai zmobilizuje asi 400 mužů k útoku na povstalce. Dříve než se dostanou k lodi, jsou až na 70 mužů zničeni. Penzionovaným se pak podaří dobýt palebnou centrálu HYPERION-DELTA. Nasadí nemilosrdně lodní děla proti přibližujícím se členům posádky. Následuje krveprolití. Z celkem 2000 mužů posádky jich přežije jen asi 700 a to většinou těžce zraněných.

27. srpna v 3:40 vydá Enro Callighan rozkaz zničit HYPERION-DELTA s děly palpostů EDI-1 až EDI-8, pokud by se pokusila o start. V 4:13 naběhne pohon. Callighan dá rozkaz k palbě. Všech osm palpostů exploduje. Správní centrum Ngamarinu je zničeno žhavou tlakovou vlnou. Obětí jsou stovky. HYPERION-DELTA s nejvyššími hodnotami zrychluje a stoupá v ploché křivce k nebi. Při tom vyvolá mocnou vichřici, která způsobí na povrchu těžké ztráty. Koet Peranat se ohlásí Enro Callighanovi a provede krátkou řeč o svobodě a moci.

Dobytí HYPERION-DELTA stálo život více než 10‘000 lidí. Věcné škody jsou nesmírné. Je zalarmováno USO.

Aktuální data:
4.12.2021
1566 před NGL
34. Coroma 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459552.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!