Atlan 494 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 494
Název:Kráter mrtvých duší
(Krater der toten Seelen)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Král Atlantidy / Dutá planeta
« AT 493 • chronologicky • AT 495 »
Vydáno poprvé:1981
Vydáno v češtině: -
Čas děje: srpen 2650
Cizinci zaplavují Pthor

Když je situace v Pevnosti vyřešena, Razamon se vrací do Achternaye, kde se jeho život po ztrátě Časové skvrny chýlí ke konci. Poblíž vesnice na Kalmlechské planině se shromáždily tisíce nestvůr z hord noci a čekají na rozkazy chřadnoucího Berserkera. Na novou situaci reaguje bezradně. Aby získal odstup, hledá Razamon kontakt se svými lidmi v masivu Taamberg. Cestou objeví v jeskyni ve svahu Goscholthenu androida Elkohra, který krátce předtím zničil technické zařízení a byl omráčen elektrickým proudem. Po reaktivaci mu extrémně lidský robot Razamon vysvětlí, že v jeskyni se kdysi ukrýval Utgardloki, který kdysi dávno vedl podzemní organizaci proti pánům z FORTu a Temnému Oheimu. Syn bohů a Odinův společník použil horu Goscholthen jako obrovské úložiště PSI, jehož energii chtěl použít proti negativní superinteligenci. Spiknutí však bylo odhaleno a ztroskotalo dříve, než Utgardloki stihl nádrž vypustit. Úkryt s řídicím systémem se tak dostal do rukou přisluhovačů Temného Oheimu, kteří chtěli PSI-paměť využít k dobytí Mléčné dráhy, čemuž však Elkohr svým sabotážním činem zabránil. Krátce nato Razamon narazí na kmen svého lidu, který je stále pod vlivem Temného Oheimu.

Sigurd a Bördo se vrátili do středu Kalmlechské pláně a sledují, jak se ke kráteru v centru Pthoru sjíždějí stále větší davy lidí. Příliv tvoří výhradně Technos, Enforcery a jejich příbuzní ze všech fragmentů světa umělé duté planety. Neopatrný zásah Börda způsobí, že on i jeho otec spadnou do kráteru, který je hluboký několik kilometrů. Těsně předtím, než jim hrozí, že dopadnou na dno, jsou zadrženi Razamonem, který se přihnal na létajícím drakovi z hord noci. Atlan vyslýchá zajatého technaře, což ho a jeho lidi přiměje, aby se jako lumíci vrhli do kráteru, na jehož dně se nachází ponurá černá hmota. Pthoriané se tak dozvěděli, že Temné jádro Pthoru nebylo v žádném případě neutralizováno použitím zlaté koule Parraxynten, ale pouze se dokázalo osvobodit od ovládání mysli Temného Oheima. Oheimova odnož k sobě nyní svolává všechny služebníky negativní superinteligence, aby se posílili jejich mentální substancí.

Pthoriané se nejprve snaží Technosům zabránit v kolektivní sebevraždě. Přesto se jich do kráteru vrhají miliony. Když se ani hordám noci pod Razamonovým velením nepodaří zastavit armádu životem unavených, Atlan to vzdá a nařídí jim, aby už nestáli v cestě vlaku sebevrahů. Razamon zpočátku odmítá, ale brzy si uvědomí, že je bezmocný. Cestou do FORTRESS Berserker s překvapením zjistí, že Temný Oheim obnovil svou kletbu a vrátil mu jeho časový nuget. Razamonovi je navráceno zdraví, síla a relativní nesmrtelnost, ale není si jistý, jestli z toho má mít radost.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Krater_der_toten_Seelen« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
26.1.2022
1565 před NGL
1. Eylon 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459605.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál