Atlan 449 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 449
Název:Hrad tajemství
(Burg der Geheimnisse)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Král Atlantidy / Vysazeni na Dorkhu
« AT 448 • chronologicky • AT 450 »
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Štvanice v jeskyních Mramorové hory

Atlan, Razamon a Kennon jsou omylem považováni za inspektory správcem hradu Odiara Kuashmem, který toho využije k prohlídce tajemného hradního komplexu. Nejprve se setkají s Warwinghem, od něhož se dozvědí, že na hradě existuje mnoho cechů, z nichž většina spolu soupeří. Sám patří k Ptačím skautům a důrazně je varuje před Archknockery. Tři přátelé se s nimi rychle seznámí, a to ve chvíli, kdy je v chodbě vytesané do skály pod hradem napadne jeden z humanoidů, kteří na hradě žijí. Jmenuje se Kungorrat, je to sběratel relikvií a vede je do jejich obytné jeskyně. Zatímco hovoří s vůdcem Wushwighou, zaútočí na ně Archeokouzla. Atlan je opět dokáže přesvědčit, aby se stali kontrolory, a klade Konnitzovi a Sběratelům relikvií podmínky, aby uzavřeli mír mezi svými cechy.

Kuashmo jim zakázal vstup do hlavní věže hradu. S Kungorratovou pomocí se jim podaří proplížit se skrz území věží a z vrcholu věže zahlédnout asi 800 metrů vzdálenou oblast, kde se na oblohu dívají tisíce tvarů podobných očím. Kuašmo je při tom přistihne a přizná se, že jim nedovolil vstoupit, aby neviděli, co se stalo s očním polem. Při následné prohlídce zjistí, že všech asi 70 000 očí je pokryto silnou mléčnou vrstvou špíny. Navzdory intenzivním pokusům se je společnosti Kuashmo zatím nepodařilo vyčistit.

Ukazuje se, že oční pole je sledovací stanice a výsledky sledování se vyhodnocují na hradě Odiara a posílají se do CASTLE. Již nějakou dobu však z terénu nepřicházejí žádné údaje. Atlan zjistí příčinu: existují předloktí asselhmických zvířat, která mají jíst trosky. Ale už nenechávají své živé otvory mezi každým okem. Důvodem je radioaktivní spad způsobený zničením Tirnu atomovou bombou. Způsobila přemíru potravin a navíc zmutovala čističe očí. Nyní pohlavně dospívají mnohem dříve, a protože oba rodiče umírají krátce po narození potomků, slouží jejich mrtvoly také jako potrava a noční okáči již neopouštějí své nory. Atlantovo řešení spočívá v tom, že na hradě chová zdravá zvířata a mezitím nechává čistit jejich obytné díry od veškeré špíny a mršin. Pak by již zdravá zvířata neměla jinou možnost než spásat zbytky na svých očích.

Kuashmo je nadšený, ale má jiné problémy, které chce vyřešit, a tak tři přátele zatkne. Podaří se jim ho však přemoci a uniknout s pomocí Vincenta, robota přeprogramovaného Kennonem. Projdou jeskyněmi Mramorové hory až na Planinu zahradníků, kde se ukrývá moudrý Dhoš. On jediný zná cestu přes hory k jeskyni, kde pramení Sladká a Hořká řeka. Bývalý hledač hrobů je neomylně přivede rozsáhlým jeskynním systémem na planinu hledačů hrobů, kteří vetřelce pronásledují. Uniknout mohou pouze tak, že vylomí pohřební komoru zlatého krále Visurthy a nechají ji na druhé straně. Visurtha je přitom omylem přiveden zpět z říše mrtvých a část jeho ducha se usadí v Razamonovi, který od té chvíle není schopen žádné recitace a musí být přenášen.

Nakonec se dostanou k letadlu únosců a jsou skutečně zajati. Mají být použity jako živá návnada při lovu na Tichy. Atlantovi se podaří osvobodit nejprve sebe, pak své společníky a uprchnout. Když už vidí záblesk světla u východu, zaútočí na ně pět Tichých. Jedná se o jedovaté ještěry dlouhé až 100 m, kteří mohou vyvolat psionickou přílivovou vlnu. Duch Visurtha, který sídlí v Razamonovi, se však touto přílivovou vlnou aktivuje a vyvolá mnohem silnější psionický příliv než útočníci. Pět Giftechů pod vlivem této události spáchá sebevraždu a Razamon znovu získá kontrolu nad svým tělem.

Než uslyší hukot pramenů sladké a hořké řeky, Dhoš už před nimi utíká. Už ho nikde nemohou najít.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Burg_der_Geheimnisse« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
1.7.2022
1565 před NGL
25. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459761.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál