Atlan 416 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 416
Název:Přistání na Atlantis
(Landung auf Atlantis)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Král Atlantidy / Průzkum Černé galaxie
« AT 415 • chronologicky • AT 417 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Vesmírný zvěd na Atlanově světě

Zatímco je průzkumná loď RUORYC stále přenášena směrem k Černé galaxii záhadným vírem v dimenzionálním koridoru, na palubě se nečekaně objevují mlhoviny různých velikostí. Tam, kde se dotknou hmoty, se rozplyne, jako by tam nikdy nebyla. Algonkin-Yatta má podezření, že se jedná o molekuly času známé pouze teoreticky, z nichž lze ve čtyřrozměrném prostoru vidět pouze zlomek jejich skutečné velikosti. Neméně překvapivé pro kosmického zvěda je, jak jsou složeny hvězdy nyní právě vnímatelné Černé galaxie: s kulovitou černou strukturou uprostřed, která tvoří většinu hvězdy. Tedy temné jádro, ale to lze vnímat pouze očima. Psiotronika hvězdné lodi nedokáže pomocí měřicích přístrojů na sluncích zjistit nic neobvyklého.

Ačkoli většinou molekuly způsobí, že hmota z hvězdné lodi zmizí, jedna z nich vyplivne mimozemského tvora. Ahkido, připomínající hrbatého trpaslíka, se nejprve pokusí zabít Mathonera kovovým bumerangem, ale je postaven na jeho místo. Nakonec zasáhne svéhlavá psiotronika a vytvoří psionické záření, které zabrání molekulám času v dalším pohybu. Jakmile dorazí do nejbližší malé galaxie, kterých jsou kolem Černé galaxie tisíce, přistanou na první kyslíkové planetě, kterou najdou, a zbaví se tam svého nebezpečného nákladu.

Zatímco Algonkin-Yatta provádí desítky experimentů, aby zjistila, jak zneškodnit molekuly času, Anlytha se vydává s průzkumným modulem na průzkumný let k Zeitankeru, jak planetu pokřtili. Zde žije civilizace podobná tuleni na úrovni doby kamenné, Navakové. Jsou ohromeni, když se povrch planety z jedné sekundy na druhou změní na větší ploše za geologický časový úsek. Postižena je pouze půda a vegetace, ale ne Navakové. A jsou velmi překvapeni, když se jedno z jejich primitivních iglú promění v ocelovou budovu s anténami, jakou sami nebudou schopni postavit po mnoho tisíciletí.

Poté se průzkumníkovi podaří molekuly času uvěznit v energetickém hyperstrukturním poli a připoutat je k povrchu planety, kde již nemohou nijak ovlivňovat své okolí. Ahkido, který cítí, že tyto časové molekuly mají spojení s jeho původním časem a světem, umírá při pokusu dostat se k jedné z nich a je pohřben na časových kotvách. RUORYC se vydá na cestu a brzy najde tachyonové skupiny charakteristické pro Pthor.

Na fragmentu světa už Odinovi synové dávno ztratili veškerou odvahu bojovat proti vojskům Temného Oheima, která pravděpodobně brzy dorazí. Přesvědčí zástupce různých ras Pthoru, například orxejského Gynara Tronka, aby prohlásili, že Atlan jednal proti jejich zájmům a byl nejen zodpovědný za současnou situaci, ale nakonec jimi i vyhnán. Jen tak mají šanci přežít. Jejich nervy jsou napjaté a stále se mezi nimi objevují vážné hádky. Aby se Sigurd odreagoval, zahraje ošklivý trik na zvířecího kouzelníka Parlzassla, kterého naláká na figurínu obřího brouka. Ten exploduje a vystříkne na obra svědivý plyn. Za odměnu dostane pořádný výprask, který ho očividně zraní.

Při jednom ze svých pravidelných průzkumných letů, který pro tentokrát místo Zugoru uskutečnili na GOL'DHORu, na sedm předem určených souřadnic mimo plášť klenby, objeví blížící se hvězdnou loď. V pevnosti okamžitě vydávají rozkaz, že návštěvníci musí být přijati pokorně. Pak přistane vesmírná loď; je to průzkumná loď.

Již během přivítání jako údajný zástupce temných sil si Algonkin-Yatta uvědomí, že zde něco nehraje. A na hostině uspořádané na její počest se mu dostane jistoty: mocní vrazili svému králi nůž do zad. A už začínají různé intriky; Sigurd se snaží Anlythu namlsat a domnělé vyslance učinit shovívavými, Grizzard chce zradit Atlantovy stoupence a Kennon nechá Mathonera přepadnout Gordy Shyrou, aby ho zabil. Ten selže a Matoner se Kennonovi svěří, že je Atlanův přítel, kterého už léta hledá. Tam se spřátelí a s patřičným odstupem se zúčastní nyní již řádného uvítacího ceremoniálu vyslanců Černé galaxie, když přistanou dvě varhanní lodě Scuddamorů.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Landung_auf_Atlantis« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
18.5.2022
1565 před NGL
24. Tarman 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459717.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál