Atlan 404 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 404
Název:Nomazar, otrok
(Nomazar, der Sklave)
Autor:Clark Darlton
Cyklus:Král Atlantidy / Průzkum Černé galaxie
« AT 403 • chronologicky • AT 405 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Muž bez paměti na světě otroků

Ximmerrähne je třetí ze sedmi planet slunce Rähne a leží v oblasti Rghul Černé galaxie. Planeta není industrializovaná, k prosté obživě stačí zemědělství a rybolov. Každé tři roky se nad Mulgaxähnem, hlavním městem kontinentu Ferähne, objevují komisaři synovce Duuhl Larx, aby vybrali poplatek za planetu. Obyvatelé Ferähne mají na tomto světě nadvládu a zotročují obyvatele ostatních kontinentů. Těmto otrokům se říká postavy.

Když se obchodník s otroky Ondoscähn vrací po dlouhé cestě do přístavu Mulgaxähn, čeká ho v jeho domě překvapení: v parku byl nalezen spící podivný tvor se světle hnědou hladkou kůží bez šupin. Prozkoumá ho, zjistí, že s tímto cizincem lze vydělat dobrou cenu, a zamkne ho ve sklepě pod dohledem. Poté kontaktuje člena vlády Gomahna. Díky svému vlivnému postavení si Gomähn může před dražbou prohlédnout všechny otroky a koupit je za zvýhodněnou cenu. A Gomähn skutečně koupí nového otroka pro svého syna Yltica. Protože nemá jméno, je mu dáno jméno Gärax.

Již po příjezdu do Gomähnova domu se objevují první komplikace. Yltic dává svému novému otrokovi lekce jazyka, ve kterých je chytrý. Několik postav zahradníků zjistí, že se Gäraxovi dostává přednostního zacházení, a chtějí na něj v Ylticově přítomnosti zaútočit. Přestože je Gärax svázán, porazí partu. Skutečnost, že Gärax dokáže bez námahy uvolnit pouta, ale přesto se neodváží pokusit o útěk, je pro Yltica posledním důkazem, že může svému otrockému příteli důvěřovat. Obecně se Yltic k otroctví nestaví příliš vstřícně. Chce s otroky jednat jako se sobě rovnými. V tomto názoru je osamocen.

Jednoho dne se Yltic vydá na plavbu se svým přítelem Dyräou a Gäraxem. Potápějí se a později zakotví na písečné pláži malého ostrova. Milenci jdou sami cestou do džungle. Tam nezůstanou sami: napadne je tucet Ximmerrahnerů a chtějí si na nich vynutit výkupné. Dyraea má zůstat jako rukojmí. Gärax se zatím vyhřívá na lodi a vzpomíná na útržky svého jména: Arzamon a Nomazar zní skoro správně. Pak se na břehu objeví Yltic a řekne Gäraxovi, aby nechal loď naložit jídlem, jinak bude Dyraea i jeho život v ohrožení. Gärax odplouvá, ale krátce nato opět přistává a osvobozuje Dyru a Yltica z rukou vyděračů.

Ondoscähn si uvědomuje, že Gärax prodal nakrátko, a chce ho zpět. Nový majitel na to nepřistoupí, a tak tvrdí, že jeho hlídka vypátrala několik cizinců podobných Gäraxovi, a žádá Gäraxe o pomoc při pátrání. To je povoleno. Následujícího dne vyrazí oddíl se zajatcem jménem Tirax a sedmi plavci spolu s Gäraxem. Jsou přepadeni uprchlými postavami, únosce umírá, plavci prchají a Gärax zůstává sám - a je tedy podle současného práva uprchlým otrokem, čímž zaniká staré vlastnictví. Když si to Gärax uvědomí, zůstane se skupinou postav kolem Ääny.

Když Ondoscähn ohlásí Gäraxův předstíraný útěk, Gomähn a Yltic si také uvědomí, co se tu hraje. Druhý den Yltic odplouvá sám a vstupuje do džungle. Setká se se skupinou kolem Ääny, odhalí se a získá si jejich důvěru, protože jim o něm řekl Gärax. Jen s Gäraxem se nesetká, protože krátce předtím byl zajat komandem. Rozhodnou se ho společně osvobodit příští noc. Vtrhnou do tábora, ale najdou ho pryč, protože Gärax se ještě téže noci osvobodil. Než se rozejdou, Yltic Äänovi poradí, kde se nejlépe schovat, a slíbí mu pomoc. Druhý den se Yltic vrátí na svou loď a najde tam Gäraxe, který na něj čeká. Společně se vracejí do Mulgaxähnu a je jisté, že Ondoscähn se jim podaří udržet na uzdě. O týden později doručí Yltic a Gärax Ääniným přátelům loď, aby se mohli vrátit domů.

O týden později jsou Yltic a Gärax na moři na rybách. Tam Gärax žádá, aby mu v budoucnu říkali Nomazar, což je zřejmě jeho pravé jméno. Poté se Yltic ponoří a několika bodnutími nožem zabije dravou rybu podobnou žralokovi. Nomazar ho pozoruje z paluby. Sotva je dravec zabit, přiblíží se další tucet stínů. Nomazar se okamžitě ponoří, ale už nedokáže zabránit tomu, aby jeho přítel Yltic nebyl napůl spolknut dravcem. Není schopen ho osvobodit. Přijde bouře, Nomazar se jen tak tak dostane na palubu a zachrání loď do útočiště v přístavu poblíž Gomähnova domu. Všichni jsou zděšeni. Dyraea stále věří v Nomazara. Otec Gomähn je mnohem chladnější, i když ani on nevěří, že byl Nomazar zavražděn.

Druhý den je Nomazar zavřen do místního vězení. Tam dál přemýšlí o svém původu a jménu. Hraje si s přesmyčkami svého jména. U RAZAMONU jím projede jako elektrický výboj. Toto jméno znamená něco důležitého: město, svět? Nemůže to jméno dostat z hlavy.

Následujícího dne soud Nomazara poměrně rychle odsoudí k "dravé smrti". Poté je delikvent zavřen do cely v přístavu. V noci Nomazar ohne okenní mříže a dostane se ven. Dyräa na něj čeká venku a ukryje ho na Ylticově plachetnici. Zatímco Dyraea předstírá, že navštěvuje všechna místa, kde byla s Ylticem šťastná, ve skutečnosti Nomazara pašuje z města. Má čekat na ostrově, dokud si synovcovi komisaři nepřijdou pro daň. Pak ho Dyraea hodlá dovést na místo přistání. Tak se to děje.

Nomazar se ukryje ve skladišti na okraji přistávací plochy. Těsně před přistáním očekávané vesmírné lodi se přesune na hromadu beden u přistávací plochy. Bohužel nemůže bedny otevřít a schovat se v nich, na to jsou příliš robustní. V jednu chvíli kolem něj projde pět Ximmerrahnerů, kteří zběžně prohledají hromadu, aniž by ho spatřili. Najednou se oddíl rychle stáhne a na pevninu přistane loď s varhanami. Za chvíli se otevřou poklopy a z vnitřku se vysypou obrovské housenky, které se tiše a rychle vrhají na bedny. Nomazar si uvědomuje, že se těmto podivným tvorům nemůže svěřit. Raději by zůstal v lesích Ximmerrähne. Utíká ke skladišti, kde se zaplete do rvaček se strážemi, z nichž se mu nedaří vyváznout. Nomazar má na vybranou, zda zemře na Ximmerrähne, nebo se utká s cizinci z lodi s varhany, a proto běží zpět na přistávací plochu. Těsně předtím, než se dostane k vesmírné lodi, je přemožený housenkou a vtažen do lodi. Krátce poté vesmírná loď vystoupá a opustí planetu. Na Ximmerrähne zůstává s úlevou Dyräa, která udělala vše, co bylo v jejích silách, aby zachránila přítele svého mrtvého milence před jistou smrtí.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Nomazar,_der_Sklave« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
24.5.2022
1565 před NGL
29. Tarman 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459723.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál