Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 403
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 403
Název:Speciální kurýr
(Der Spezialkurier)
Autor:Horst Hoffmann
Cyklus:Král Atlantidy / Průzkum Černé galaxie
« AT 402 • chronologicky • AT 404 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
V moci insektoidů

HORIET zachytí rádiovou zprávu adresovanou varhanní lodi KOLNYR, aby vyzvedla speciálního kurýra Aislandera z planety Gooderspall. HORIET má dobrý den náskok a rozhodne se využít záminky, aby se zmocnil tohoto zvláštního kurýra a získal od něj cenné informace o Černé galaxii.

Posádka základny na Gooderspallu je podezřívavá a nechce tak docela věřit, že figurant KOLNYR odpadl, a proto byl jako náhrada vyslán HORIET, ale nedělá problémy. Aislander se svým průvodcem Tynamonem-Derrem před časem odešel do říše Terzöge a dosud se nevrátil. Je považován za mrtvého, protože termití obyvatelé Gooderspallu jsou vykořisťováni nootskými okupanty, a proto jsou nepřátelští.

To však Atlan neodradí. Společně s Dello Caahanem a tlumočníkem Xanderohn-Hertem cestují v housenkovém voze na hrad nejbližší královny, kde tuší, že Aislander je rukojmím. Jejich nootský vůdce stále více panikaří, jak se blíží k hranicím říše Terzoege. Ten se postupně vystupňuje ve smrtelný strach, když spatří první kostru noota. Několikrát jsou napadeni, ale podaří se jim protivníky zahnat.

Mezitím Terzog Xaant dostane od své královny rozkaz, aby ulovil tři Čtyři zabijáky, kteří ohrožují existenci jejího lidu. Teprve nedávno se mu podařilo jednu z těchto bestií obelstít, aby zemřela, a teď se musí postarat o jejího napůl dospělého potomka. Se svými dvaceti společníky dorazí k mostu přes hlubokou rokli právě ve chvíli, kdy se ho Atlan chystá překročit - proti němu stojí několik desítek terzogských bojovníků, kteří se útočníkům postavili. Když král Atlantidy přeskočí částečně zřícený most, válečníci zaútočí. Ve stejnou chvíli vstoupí na scénu tři Čtyři zabijáci a mezi Terzogy začíná masakr. Caahan a Atlan však dokážou tyto dravce zabít svými blastery a následuje rozhovor s Xaartem. Tři cizinci jsou požádáni, aby s nimi šli jako vězni na hrad, kde je předvedou královně, a Atlan souhlasí.

Rozhovor s královnou se zpočátku týká pouze Xanderohn-Herta a Atlan je k ní zcela upřímný. Přiznává se, že bojuje proti bezpráví na území Marantronu, stejně jako synovec Chirmor Flog. Později se královna dotkne svými tykadly Atlanova spánku a dojde k telepatickému rozhovoru, při němž Arkonid opustí všechny bariéry svého vědomí. Královna mu poté důvěřuje a po jistém váhání souhlasí, že mu předá Aislandera i nádobu se svým sekretem, kterou měl vyzvednout zvláštní kurýr. Poté jim je předán letecký modul, aby se mohli rychle dostat na kosmodrom, kde se následně odehrály dramatické scény. Xanderohn-Hert se zcela zbavil obav a dobrovolně zůstává s Terzogy, kteří po uzavření paktu s Atlanem zastaví i útok na základnu, který mezitím začal.

Den po Atlanově odletu skutečně dorazila loď KOLNYR, která měla problémy se svým vůdcem Kalamanem. Než zemřela, smrtelně onemocněla a v procesu rozpadu nakazila celou posádku Eda'elcorianů. Mikroorganismy vytvořily společnou inteligenci, která zná pouze cíl pomsty. Chce zamořit celou planetu a přenést tuto nemoc i na zbytek galaxie. Bronniter-Vang, pilot HORIET, to prokoukl a informoval o tom Thalii. Velitel základny Kynomon-Morl jí však nevěří a posádku zatkne. Teprve nekontrolované násilné přistání lodi s varany ho přiměje k zamyšlení a Odinova dcera ho přesvědčí, aby KOLNYR uvěznil pomocí poutacích polí. Kdyby se totiž otevřely jen přechodové komory nebo kdyby loď explodovala v atmosféře, nákaza by se rozšířila do Gooderspallu.

Atlan, Caahan a Aislander dorazí právě včas, než se vyčerpá energie poutacích polí. Pomocí vlečného paprsku HORIET vytáhne KOLNYR z kosmodromu do otevřeného prostoru a nakonec mimo soustavu Branora, kde může být morová loď bezpečně zničena. Nikdo z jeho posádky stejně nebyl naživu. Na rozloučenou Atlan slíbí Kynomon-Morlovi, že za ně na této planetě rychle zařídí náhradu, a pak odletí s Aislanderem a tajemstvím na palubě.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Spezialkurier« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)